Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Ağrısı ve Kusmuk Kokusu Neden Olur?

Mide ağrısı hemen hemen hepimizin yaşadığı bir ağrı türüdür. Bu ağrı her zaman bir hastalığın habercisi olarak algılanmamalıdır. Bazen yediğiniz bir yiyecek midenizde ağrı yaratabilir. Bu nedenle tek başına mide ağrısı ile bir hastalığı tespit etmek mümkün değildir. Eğer mide ağrınızı takip eden başka problemler varsa herhangi bir hastalıktan şüphelenmeniz olasıdır. Mide ağrısı ile birlikte kusma ani bir şekilde gelişebilir ve bu durum kronik bir hastalık bu durumun nedeni olabilir.

Mide ağrısı ve kusmuk kokusu yaşayan bireyler en kısa sürede doktora giderek hastalığın semptomlarını öğrenip, uygun tedaviye başlaması gereklidir. Zamanında tedavi adımlarını atmayan bireyin, rahatsızlığı gün geçtikçe büyüyen ve ağrı şiddeti artarak geri dönüşü olmayan durumlar ile karşı karşıya kalması söz konusudur.

Mide Ağrısı ve Kusmuk Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

1. Gıda Zehirlenmesi

Son kullanma tarihi geçmiş ya da bozulmuş olan yiyeceklerin tüketilmesi sonucunda mide zehirlenmesi durumu ile karşılaşılır. Mide zehirlenmesinin kişiden kişiye farklılık gösteren semptomları vardır. Bu semptomlar arasında en sık ve en hızlı görüleni ise kusmadır. Mide ağrısı ve bulantı ile başlayan bu durumda yüksek ateş de görülür.

Mide ağrısı ilerledikçe kramplara dönüşür ve bu ağrı bireylerin dayanamayacağı boyutlara ulaşır. Böyle bir durum yaşandığında hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilerek gerekli işlemler yapılmalı hatta gerekli görülürse mide yıkatılmalıdır. Bireyler tarafından zaman zaman basite alınan gıda zehirlenmesi oldukça ciddi bir durum olup geçmişten günümüze tarihe bakıldığında gıda zehirlenmesinden can kayıplarının yaşandığı bilinir.

2. Mide Üşümesi

Mide üşümesi virüs ve bakteri kaynaklı oluşan bir hastalık türüdür. Bağışıklık sistemi düşük ve hijyen koşullarını yeterli miktarda sağlayamayan bireylerin sıklıkla mide üşütmesi yaşadığı gözlenir. Bu nedenle bu hastalık çocuklarda ve yaşlılarda daha sık görülür. Mide üşütmesi yaşayan bireyde iştahsızlık, halsizlik, mide krampları, karın ağrıları, ishal, kötü ağız kokusu, kusma gibi belirtiler görülür. İshal ve kusma sebebiyle yoğun miktarda su kaybeden vücudun kaybettiği suyu geri kazanabilmesi için hemen tedaviye başlanmalıdır.

Ayrıca bu dönemde bolca su içilmelidir. Hastalık döneminde; haşlanmış patates, pirinç, çorba, muz gibi yiyecekler tüketilmelidir. Hastalık 2 veya 3 günden uzun sürüyorsa mutlaka doktora gidilmeli ve ihmal edilmemelidir. Mide üşütmesine sebep olan virüs ve bakterileri etkisizleştirmede zencefil çayı oldukça etkilidir. Zencefil çayının içerisine limon katılarak kullanılması ise iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

3. Helicobacterpylori

Mide ya da on iki parmak bağırsağına yerleşerek bireylerin yaşam kalitesini son derece olumsuz yönde etkileyen helicobacterpylori isimli bakteri yerleştiği bölgede yaşattığı yanma hissi dışında ülser, gastrit, mide kanseri gibi hastalıklar oluşturabildiği bilinir. Bu bakteri üst karın bölgesinde ağrı, mide krampları, erken doyma, iştahsızlık, bulantı, kusma gibi problemleri de beraberinde getirir.

Hijyen olmayan koşullarda bu bakterinin yaygınlaştığı bilinir. Helicobacterpylori bireylerde ağız kokusuna da sebep olur, ağız kokusu yalnızca tedavi edildiğinde düzelebilir. Helicobacterpylori mide, lenf kanseri gibi ciddi hastalıklara sebebiyet verebileceğinden tedavisi mutlaka önemsenmeli ve gerekli ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

4. Reflü

Mide içerisinde bulunan asit ve yemek karışımının yemek borusuna gelerek uzun süre yemek borusu ile teması halinde oluşan rahatsızlık çeşididir. Bu durum bireylerde temas bölgesinde yanma hissi verirken aynı zamanda mide kramplarına da sebebiyet verir. Reflü kendisini özellikle yemeklerden yarım saat sonra hissettirir. Aşırı geğirme, faranjit, ağıza acı ekşi suların gelmesi, ağızda koku, mide krampları gibi problemleri de beraberinde getirir. Tedavisi oldukça önemlidir aksi halde bireylerin yaşam kalitesini yok edecek kadar ciddi boyutlara ulaşabilir.

5. Mide Rahatsızlıkları

Midede yaşanan değişiklikler sonucunda birçok mide rahatsızlıkları ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklardan en çok duyulanları gastrit ve ülser olarak sıralanabilir. Bunlar gibi mide rahatsızlıkları dikkate alınmayıp doğru tedavi uygulanmadığı takdirde mide ağrıları, kusma, kusmuk kokusu, ağız kokusu, yaşamak kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Bu nedenle sadece bir mide ağrısı veya kötü koku deyip geçilmemeli ve gerekli tedavi yapılmalıdır.

Mide Ağrısı ve Kusmuk Kokusu Nasıl Geçer?

Mide ağrısı ve kusmuk kokusu gibi problemleri olan bireylerin bu durumdan kurtulmak için öncelikli olarak rahatsızlıklarının neden kaynaklandığını tespit etmelidirler. Rahatsızlığın tespitinin ardından gerekli tıbbi adımlar atılmalı aynı zamanda beslenmeye de dikkat edilmelidir. Midenin enfeksiyon kapmasını engelleyebilmek için hijyen koşullarına dikkat edilmeli, yağlı, asitli, kimyasal içerikli yiyeceklerden uzak durulmalı, hafif yiyecekler tercih edilerek mide yorulmamalıdır.

Ayrıca stresin de mide ağrısı yaptığı unutulmamalı ve stresten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Sindirim sistemi rahatsızlıkları nedeniyle mide ağrısı çeken bireylerin sindirim sistemi rahatsızlıkları için bir tedaviye başlamaları şarttır. Böylece mide problemleri de en az seviyeye inecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.