Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Boşluğunda Yumru Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mide boşluğu gövdenin alt bölgesinde yer alan aynı zamanda göğüs boşluğuyla da diyafram sayesinde ayrılan bölgedir. Bu bölgede zaman zaman yumru şeklinde ağrılar olur. Bu yumrular bazen kendiliğinden geçerken bazen de günler boyu sürebilir. Mide boşluğunda oluşan yumruların oluşum nedenleri kişiden kişiye değişir ve pek çok farklı sebebi olabilir. Teşhis için bu farklılıkları birbirinden ayıran belirtileri iyi bilmek gerekir. Bunun için gelin hep beraber nedenlerine bir göz atalım.

Mide Boşluğunda Yumru Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Mide boşluğunda oluşan yumruların nedeni genelde etrafta bulunan organlarda oluşan sorunlardan kaynaklanır. Mide boşluğunda oluşan bu yumrular bir hastalık değil, hastalık belirtisidir. Sert olan bu yumrular kişide şiddetli bir sancıyla kendini gösterir. Gaz ve şişkinlik problemi bu yumrulara neden olabilir. Sindirim işlemi sırasında açığa çıkan bir miktar gaz olur. Biriken gaz da bir süre sonra midede yumruya neden olarak şişkinlik ve sertlik gibi belirtiler gösterir.

Genelde asitli içecekler ya da kabızlıktan kaynaklanan durumlar da ortaya çıkar. Dediğimiz gibi kabızlık da mide boşluğundaki yumruya neden olabilir. Sürekli şişkinlik hali ve huzursuzluk nedeniyle ortaya çıkan bu yumru ağrımasa da kişinin sürekli olarak rahatsız olmasına neden olur. Bir süreden sonra dışarı atmakta zorlandığınız büyük bir kitle oluşumu olur. Bu da huzursuz bağırsak sendromuna yol açabilir.

Bazı ciddi hastalıkların sebebi yine midede hissedilen yumru olabilir. Mide kanserinin belirtilerinde gaz ve şişkinlik oluşur. Bu ihtimal çok az olsa da kişinin dikkatli olması gereken bir konudur. Mide boşluğunda oluşan sertlik midenin içerisinde yer alan bir kitle oluşumu olabilir. Mide boşluğunda yumru hissi her zaman kötü rahatsızlıkların habercisi değildir. Aynı zamanda hamileliğin de belirtilerinden olan mide boşluğundaki sertlik hissi karnınıza uygulanan basıncın artmasındandır. İlk üç aylık dönemde bu basınç az, daha sonraki aylarda his daha fazla olur.

Apandisit sorunu genelde karın boşluğundaki ağrıyla başlar. Apandisitte mide boşluğundaki yumru ile beraber kusma ishal ve halsizlik gibi durumlar da görülür. Genelde sağ tarafta oluşur. Safra kesesinde oluşan taşlar çevresindeki alana baskı uygular. Bir süre gazla beraber bu baskı artar. Kişinin mide boşluğunda oluşan yumrusunun sebebi safra kesesi olabilir.

Kişinin yaşadığı mide boşluğundaki ağrı iki büklüm şekilde durmaya zorlar ve sürekli olarak kimi zaman zonklama şeklinde bir ağrıya neden olur. Pankreastan başlayan ağrılar da genelde mide boşluğuna kadar varır. Bu ağrı türü genele önce şişmeyle beraber görülür ve yerini ağrılara bırakır. Pankreastan başlayan bu ağrı için ve diğer yumru nedenleri için pek çok tedavi seçeneği vardır.

Mide Boşluğunda Yumru Nasıl Geçer?

Mide boşluğundaki yumruyu geçirmek için pek çok tedavi yöntemleri olsa da bu durum ağrılı olacağı için kişinin en yakın zamanda bir uzmana gitmesinde fayda vardır. Bu şekilde yumrunun neyden kaynaklandığını bulabilir ve buna göre bir tedavi yöntemi seçebilirsiniz. Eğer mide boşluğundaki yumru genelde asitli içecekler içtiğiniz zaman ya da çikolata yediğiniz zaman oluyorsa gazın vermiş olduğu bir durumdur. Bunun için bu gıdalardan olabildiğince uzak durmaya özen gösterebilirsiniz.

Eczaneden alacağınız reçetesiz ilaçlar da bu durumun geçmesine yardımcı olurlar. Kabızlıktan kaynaklanan bir durumsa yüksek lifli bir diyet listesi uygulayıp bir süre bu şekilde beslenebilirsiniz. Aynı zamanda gün içinde iki litreden fazla su içerek kabızlığı önleyebilirsiniz. Hareketsizlikten de kaynaklanan kabızlığın önüne geçebilmek için günlük egzersizleri rutin haline getirin. Kabızlık durumunuz arttıysa dışkının kolayca çıkabilmesine yardımcı olan ilaçları doktorunuzun tavsiyesiyle kullanabilirsiniz.

Eğer mide boşluğunda oluşan yumrular mide kanseri kaynaklıysa kişi bağışıklık sistemini artıracak bir beslenme düzeni oluşturmalıdır. Aynı zamanda radyasyon ya da kemoterapi gibi tedavi yöntemleri mide kanseri üstünde etkili olabilir. Apandisitten kaynaklanan durumlar içinse kişi basit bir apandisit operasyonuyla birlikte eski haline dönebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.