Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Bulantı, kusacak gibi bir midenin varlığını tanımlayan genel bir terimdir. Bu durum genellikle neredeyse kusacak gibi bir his ile birlikte oluşur. Herkes mide bulantısı sorununu birkaç kez yaşamıştır. Bu da bu problemi, tıbbi olarak en yaygın görülen problem haline getirir. Bulantı bir hastalık değildir. Ancak birçok farklı hastalığın semptomu durumundadır. Vücutta değişik bölgelerde oluşan sorunlardan dolayı olarak meydana gelebilir. Bulantı vücuttaki özellikle 3 bölgede oluşan problemden dolayı meydana gelebilir. Bunlar;

 • Karınsal ve pelvik organlar: Birçok farklı karınla alakalı problem mide bulantısına neden olur. Yaygın olarak görülen karınsal bulantı nedenleri ise, akciğerlerde ya da pankreasta iltihap oluşması, bağırsakta ya da mide de tıkanıklık ya da gerginlik, mideden yemek borusuna mide sıvısının kaçması problemi yani tıbbi ismiyle gastroözofageal reflü, midenin, apandis ya da pelvik organların, bağırsağın tahrişi, böbreklerde iltihap ve safra kesesi problemleri yaygın olarak görülen bulantı nedenleridir. Bulantı ile sonuçlanan en yaygın karınsal hastalık ise viral enfeksiyonlardır. Bulantı ayrıca, kabızlık ve normal adet görmeden de meydana gelebilir.
 • Beyin ve omurilik sıvısı: Bulantı, migren baş ağrısı, kafa travması, beyin tümörleri, felç, beyin içi ya da çevresi kanamaları ve beyni saran zarın iltihabı veya enfeksiyonu yani menenjit gibi durumlarla birlikte yaygın olarak oluşur. Ayrıca, gözün arkasında bulunan sinirlerin sıkıştırılması sonucu oluşan glakomun bir semptomu olarak da bulantı meydana gelebilir. Bazen de bulantı, acının, önemli bir duygusal sıkıntının ya da hoş olmayan bir koku ya da bir manzaraya maruz kalma sonucu beynin tetiklediği bir reaksiyon olarak oluşabilir.
 • İç kulaktaki denge merkezleri: Bulantı, hareket etmiyorken düşme ya da hareket etme, baş döndürücü bir hareket hissi uyandıran vertigo ile alakalı olarak meydana gelebilir. Vertigo, hareket ile midenin bulandığı yani araba, bot, tren, uçak ya da eğlence araçlarındaki tekrarlanan hareketlerle oluşan, iç kulaktaki viral enfeksiyonlar, pozisyon değişikliğindeki hassaslık ve belirli beyin ya da sinir tümörleri nedenli olarak meydana gelebilir.

Bulantı ayrıca, vücudun kimyasal dengesinde bazı yaygın yan etkilere sahiptir;

 • Üreme hormonları: Kadınların yaklaşık % 50’si hamileliklerinin ilk birkaç ayı boyunca sabah bulantıları deneyim ederler. Ve bu, doğum kontrol haplarının en yaygın yan etkisidir.
 • İlaçlar: Birçok ilaç, reçeteli olarak alınan, reçetesiz olarak alınan veya bitkisel ilaçlar, yaygın olarak bir yan etki gibi bulantıya neden olabilirler. Özellikle de bir defada birden fazla ilacın alınması ile bu durum meydana gelir. Kemoterapi ilaçları ve antidepresanlar da bulantı nedenleri arasında yer alan ilaç tedavileridir.
 • Düşük kan şekeri: Bulantı, düşük kan şekerinin yaygın bir sonucudur.
 • Alkol kullanımı: Hem alkol nedenli sarhoşluk hem de alkol zehirlenmesi, bulantıya neden olan nedenlerdendir.
 • Anestezi: Bazı insanlar cerrahi müdahale sonrası uyandıklarında ve anestezinin etkisinin geçtiğinde bulantı hissedebilirler.
 • Gıda alerjileri ve gıda zehirlenmesi: İyi işlenmemiş olan gıda ürünlerindeki küçük orandaki bakteriler, tahriş edici toksinler üretir. Bu toksinler de abdominal kramplara ve bulantıya neden olur.

Bulantı Semptomları

Bulantı, birçok insan için tarif edilmesi zor bir durumdur. Rahatsız edici bir durum olmasının yanında acı, ağrı gibi durumlar ortaya çıkarmaz. Boğazın arka kısmında, göğüste ya da karnın üst kısımlarında hissedilir. Bulantı, yiyeceklerden tiksinme ya da kusma isteğinin oluşma hissi olarak da belirtilebilir. Vücut kusmaya hazırlanırken, şu durumlar meydana gelir;

 • Yemek borusu ve mide arasındaki kas halkası gevşer, rahatlar.
 • Karın kasları ve diyafram kasılır.
 • Nefes borusu kapanır.
 • Midenin alt bölümü kasılır.

Bireyin kusması sonucu, mide içindekiler, ağız ve yemek borusu yoluyla dışarı atılır.

Bulantıya sahip olan birey, vücudun bu eylemi sonucu olarak, öğürmeyi dener. Öğürme, bireyin kontrolü olmadan meydana gelen, tekrarlı olarak karın kaslarının ve solunumun ritmik kasılmasıdır. Birey kusabilir, ancak kusmadığı durumlar da meydana gelebilir. Bulantıya bazen de bol terleme eşlik eder.

Bulantı Tedavisi

Bulantı için her zaman tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı durumlarda tedavi yardımcı olabilir. Bireyin bulantının giderilmesi için kendi başına yapabileceği birçok yöntem bulunur. Bunlar;

 • Midenin yatıştırılması için çeşitli içkiler içilebilir. Bu içkiler, zencefilli bira ya da sarı papatya çayı gibi içkiler olabilir.
 • Kolalar, kahveler ve çaylar gibi kafeinli içkilerden kaçınılmalıdır.
 • Eğer kusma bulantı ile alakalı ise, dehidrasyondan kaçınmak için berrak sıvılar tüketin.
 • Midenin sindirimi rahat yapabilmesi için küçük ve sık öğünler yiyin.
 • Midenin kolay sindirim yapabilmesi için sade ve yumuşak yiyecekler yiyin. Krakerler, yağsız ekmekler, pirinç, et suyu çorba ve muz gibi yiyecekler.
 • Baharatlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durun.

Bazı reçetesiz ilaçlarda bulantının rahatlatılmasında yardımcı olabilir. Bunlar;

 • Çiğnenebilir ya da likit olarak bulunan mide ekşimesine karşı olan ilaçlar, glikoz çözeltileri, fruktoz ve fosforik asit gibi ilaçlar. Bu ilaçlar, mide astarını kaplama ve mide asidini nötralize etmeye yardımcı olurlar.
 • Dimenhidrinat ve meklizin hidroklorür gibi ilaçlar da hastalık hissinin önlenmesinde ya da tedavisinde yardımcı ilaçlardır. Ayrıca beyindeki kusma isteğini yaratan reseptörleri engeller.

Eğer bulantı devam ediyorsa, bulantının rahatlatılması için birtakım ilaç tedavileri reçetelendirilebilir. Çoğu bulantı önleyici ilaçlarda uyuşukluk, uykululuk gibi yan etkiler görülebilir. Hamile olan ya da hamile olabileceğini düşünen kadınlar, bir hekimle değerlendirme yapmadan, reçetesiz olarak satılan ilaçlar bile olsa kullanmamalıdır.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

1.Zencefil

3-zencefil

Araştırmalara göre, zencefilin bulantı, ishal ve karın ağrısı gibi durumların tedavisinde uzun bir geçmişe dayanan kullanım tarihi bulunmaktadır. Çinlilere göre, zencefil, sindirim ve ağrı problemlerinin çeşitli tedavilerinde 2000 yıldan daha uzun süredir kullanıldığı bilinmektedir. Zencefilin bulantıyı nasıl yatıştırdığı tam olarak bilinmemekle birlikte, zencefilin içindeki gingerol gibi direkt olarak sindirim ve sinir sistemini etkileyen bileşenlerle bu yatıştırmayı sağladığı düşünülmektedir. Kökündeki keskin fenol bileşimi ve uçucu yağlar bu tedavinin aktif içerikleridir.

2.Nane

nane

Uzun süredir kullanılan bir diğer geleneksel tedavi yöntemi ise nanedir. Nane yaprakları ve nane yağı, hazımsızlık ve hassas bağırsak sendromu ile baş etmede yardımcı olduğu bilinmektedir.

Araştırmalara göre, nane, aynı zamanda bulantı için de mükemmel bir tedavi yöntemidir. Onun yatıştırıcı ve uyuşturucu etkisi ile, nane mide kaslarının rahatlamasını sağlar ve böylece safradaki yağların yıkılmasını sağlar ve yiyeceklerin mide boyunca hızlı hareketini sağlar. Ayrıca nane yağı da bulantının yatıştırılmasında yardımcı olabilmektedir.

3.Akupunktur ve Aküpresür

Acupuncture needles on the back of a beautiful woman - Portrait of a pretty lady in acupuncture therapy at the day spa

Doğulu pratisyenlere göre, binlerce yıldır kullanılan vücuttaki fiziksel semptomların manipüle yöntemi ile baskı noktaları boyunca uygulanması. Bulantı da buna dahildir. Bu yaklaşımlardan biri cilde ince iğnelerle akupunktur uygulamaktır. Ancak akupunkturun işe yarayıp yaramadığı konusunda birçok hipotez bulunmaktadır. Birçok bilim adamının inancına göre, vücuttaki iğneler belirli sinirleri uyararak beyne hormonların salınması için işaret gönderir ve bu da bulantı ve ağrı hissinin azalmasına yola açar.

4.Karanfil

Yüzyıllardır bulantının tedavisinde kullanılan bir diğer doğal tedavi yöntemi ise karanfildir. Karanfil yağı, sarı papatya çayı ile karıştırılarak ya da yemeklerin üzerine serpiştirilerek kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.