Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Delinmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide delinmesi, mide ile ince bağırsak ya da yemek borusunda delik oluşması rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Delinme durumunda bakteriyel enfeksiyon oluşması çok yaygın görülen bir durumdur. Helicobacter pylori bakterisi gibi nedenler midede delinmeye yol açabilir. Yazımızda mide delinmesinin neden olabileceğinden ve ameliyatının nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Mide Delinmesi Neden Olur?

mide ameliyatı

Mide delinmesinin en büyük nedeni daha önceden de bahsettiğimiz gibi helicobacter pyloridir. Bunun dışında yanlış ilaç kullanımı gibi faktörler de mide delinmesine yol açabilir. Mide delinmesi ve ülser hastalığı olan kişilerin %50’sinden fazlası daha önce hiçbir mide problemi yaşamamıştır. Bu durumun asıl nedeni ise bu hastalıkların çok sinsi bir şekilde ilerlemesidir. Kalan %50’lik dilimde ise ülser rahatsızlığı vardır. Bu kişiler ani karın ağrıları ve kramplar yaşayabilirler.

Mide delinmesinde en net olarak görülen belirti ise göbek ve mide arasında hissedilen yoğun mide yanmalarıdır. Sabah kahvaltı yaparken ne yerseniz yiyin, midede ağrılar oluşabilir. Mide bulantısı, kusma, yemek yeme isteğinde kayıp, ani zayıflamalar, yemek borusu yanması başlıca belirtiler arasındadır.

Mide soğukluğu, kanama sonucunda iç organlardaki sıcaklık farkından oluşur. Teşhis ise hastaya yapılan endoskopi, baryum sülfat, biyopsi ve c14 gibi testler ile koyulabilir. Yemek borusundan sarkıtılan kamera ile mideye bakılarak hastalığın varlığı konusunda bilgilere ulaşılabilir. Bu bilgiler ışığında delinmenin türüne göre tedavi yöntemi uygulanır. Mide delinmesi türleri şu şekildedir;

  • İyatrojenik mide delinmesi, herhangi bir mide tedavisinden sonra oluşan mide delinmesi çeşididir. Nazogastrik sonda yerleştirilmesi sonrasında oluşan delinmeler buna örnek olarak gösterilebilir.
  • Peptik ülser delinmesi, en sık görülen mide delinmesi çeşididir. Mide duvarının incelmesi ve ani bir şekilde delinmesine neden olur. Mide kanaması ve mide delinmesi aynı anda gözlemlenir.
  • İdiyopatik mide delinmesi, mortaliteye neden olan bazı karın, mide delinmelerinde otopside dahi bir ize rastlanmayabilir. Nedeni belli olmayan mide delinmelere bu ad verilir.
  • Travmatik mide delinmesi, delici ve kesici aletlerle yaralanma sonucunda ya da trafik kazası, yüksek yerlerden düşme, künt tramva nedenlerden kaynaklanan mide delinmesi durumlarını kapsar.

Mide delinmesi görülen kişilerin %10’u yaşamını yitirir. Bu rahatsızlık ölüme kadar gidebilen tehlikeli bir rahatsızlıktır. Bu nedenle rahatsızlığın ilk aşamalarını hissettiğiniz anda bir doktora gitmeli ve gerekli tedavileri görmelisiniz.

Mide Delinmesi Ameliyatı Süreci Nasıl İşler?

Mide ağrısı

Hastaya mide delinmesi tanısı konduktan sonra bir an önce cerrahi müdahale gerekebilir. Mide delinmesi yaşayan kişi hızlıca ameliyat için hazırlanmalıdır. Hastanın durumu kontrol edilmeli ve acil durumlar için hastanın kan grubu tespit edilmelidir.

İlk olarak hastada sıvı kaybı olup olmadığına bakılır. Eğer sıvı kaybı var ise geniş spektrumlu antibiyotikler verilir. Ardından ameliyat esnasında midede delinme olan bölge tespit edilir ve dikişle kapatılır. Karın boşluğu çok steril olması için bol su ile yıkanır. Ameliyat işlemi farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Eğer midede ülser belirtisi var ise mide içerisinden ülser çıkarılmalı ve mide öz suyunun asidik özelliği azaltılmalıdır.

Doktorlar tarafından en çok tercih edilen operasyon yöntemi laparoskopidir. Bu ameliyat yapılırken hastaya genel anestezi yapılır. Operasyon öncesinde de bazı testler yapılır. Bu testler akciğer, şeker, kan sayımı, idrar tahlili gibi testlerdir. Hastanın alt göbeği iğne yardımı ile şişirilir. Karın bölgesi bütün olarak şiştikten sonra troker denilen ameliyat aleti göbek bölgesinden içeriye daldırılır. Troker içinden teleskop sokularak karın içi gözle görülebilir bir hale getirilir.

Daha sonra delik olan kısım dikilerek kapatılır. Mide delinmesi ameliyatından sonra çok ufak bir iz oluşur. Bu iz operasyonun büyüklüğüne göre farklılık gösterebilir. Hastalar genellikle bir hafta içerisinde ayağa kalkabilir. 1 aya kadar ameliyat ağrısından tamamen kurtulurlar. Operasyondan 1 ay sonra da dikişler alınır. Bu süreçte asitli yiyecekler tüketilmemeli, düzenli ve dengeli beslenilmeli, gaz yapan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.