Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Ekşimesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sindirim sisteminin en önemli organlarından biri olan midede kimyasal sindirim başlar. Kimyasal sindirim ise midenin içinde yer alan asitler sayesinde yemek parçaları yapı taşlarına ayrılır. Ancak bazı durumlar sonucunda midenin bu asidi yemek borusunda geri gelir, bu da midede yanma ve ekşime hissettirir. Hissedilen bu mide ekşimelerine dair tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mide Ekşimesinin Nedeni Nedir?

Midenin içinde yer alan asit yemeklerin parçalarını enzimler sayesinde ve midenin açma kapama hareketiyle birlikte ayırır. Midenin asidinin mideye zarar vermemesi için koruyucu birtakım hücreler vardır. Mide asidi güçlü bir asittir ve bu aside sadece mide dayanabilir. Bazı mide sorunlarının nedeniyle mide asidinin yemek borusuna gelmesi bu asidin bulunduğu organlarda ekşimesine ve yanmasına neden olur.

Birçok sebebi olabileceği gibi tek başına bir rahatsızlık da olabilir. Ancak genelde insanların tükettikleri yiyecek ve içecekler bu hastalığa neden olur. Özellikle alkol tüketimi ve mide asidinin yapısına zarar veren asitli içecekler midenin sağlığını bozar. Aynı zamanda çikolata ve asidik meyveler de buna neden olabilir. Kişinin mide hassasiyetine göre bu etkileşim değişebilir.

Sigara, dolaşımı ve aşırı yağlı beslenme de yemek borusunda bulunan kasların yapısını olumsuz etkiler. Bu ikili bir araya geldiği zaman besinleri mideye ileten ve geri gelmesini engelleyen kasların işlevi azalır. Bu şekilde kolaylıkla midedeki asit geri gelebilir.

Kilonun birçok hastalığın şiddetini artırdığı gibi mide ekşimesi durumunda da rol oynuyor. Özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanma mideye büyük bir baskı uygular ve bu baskı da mide asidinin midede durmasını güçleştirir. Bunun sonucunda da mide yanması ve ekşimesi söz konusu olur.

Hamilelik sürecinde de kişinini yine aynı sebepten dolayı mide ekşimesi yaşaması normal belirtilerdendir. Mide rahatsızlıklarının belirtileri genelde ekşime yanma gibi hislerle ortaya çıkar. Özellikle reflü hastalığın en önemli belirtisinden biri kişinin gece yatarken midesinin ekşimesidir. Kimi zaman on iki parmak bağırsağının hareketlerinin ters yönde olabilmesi de bu duruma yol açabilir.

Mide Ekşimesinin Belirtileri Nelerdir?

Mideden itibaren gelen ve yemek borusuna kadar uzanan kısımda kişi ekşi bir tat hisseder. Bu ekşilik geçtiği yerlerde de yanma hissini oluşturur. Mide ekşimesi kısa süreli de olsa kişide nefes darlığına neden olur. Eğer bu derece ileri bir mide ekşimesi durumu yaşıyorsanız, mide rahatsızlığınız artmış demektir. Aynı zamanda bu durumda kollarınızda anlık bir sersemlik de söz konusu olabilir. Mide ekşimelerini sık sık yaşıyorsanız bu süreçlerde soğuk soğuk terlediğinizi de görürsünüz. Bu durumların karşısında midenize kendinizin uygulayacağı bilinçsiz bir hareket sizlerin mide sağlığının daha geri gitmesine neden olur. Bu sebeple uzman görüş alınmalıdır.

Mide Ekşimesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide ekşimesi tedavisine karar verebilmek adına kişi öncelikle mide rahatsızlığın nedenin öğrenmelidir. Aksi halde yanlış sonuçlar doğabilir. Eğer kişi oldukça fazla asitli içecek tüketiyor alkol tüketiyorsa mide ekşimesi yaşaması normaldir. Acil bir beslenme alışkanlığı değişikliğine ihtiyacı olur. Aynı zamanda alkol tüketimini de bırakmalıdır.

Midenin hasar görmesi sindirimin yerine getirilememesi demektir. Bu da tüm bedeni olumsuz etkiler. Kişi bu süreçte olduğunda yediklerine içtiklerine dikkat etmelidir. Eğer kilo probleminden dolayı bu durumu yaşıyorsa mide sağlığı için kilo verme yolunda adımlar atmalıdır. Mide üstünden baskı kalkarsa ekşimeler giderek azalacaktır.

Özellikle gün içinde birkaç tane maden suyu içmek midedeki nötr durumu kontrol eder. Maden bazik bir yapıda olduğu için midenin nötrlenmesi mide ekşimesini azaltır.  Eğer ülsere bağlı bir durum yaşıyorsa da kişi gece yatarken yastığını yüksek tutmaya gayret etmelidir. Doktorunun verdiği mide koruyucu haplarla da midenin asiti korunabilir. Mide asiti kimi zaman ses tellerine bile zarar verebilir. Bu durumda doktorunuz sizlere cerrahi müdahale seçeneğini sunar. İlaç tedavisine yanıt vermeyen hastalar bu yöntemi seçebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.