Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MİDE FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mide fıtığı, birçok kişinin muzdarip olduğu sağlık sorunların başında gelmektedir. Bizlerde bu yazımızda sizlere mide fıtığı hakkında birçok kişinin merak ettiği bilgileri vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler ile birlikte sizlerde, mide fıtığı nedir, nedenleri, belirtileri, komplikasyonları ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlk olarak mide fıtığını sizler için kısaca tanımlayacak olursak eğer, göğüs ile karın boşluğunu ayırmakta olan diyafram kasında mevcut bulunan açıklıktan (hiatus) midenin üst kısmının, yemek borusuna doğru sarkması durumuna denmektedir.

Diyafram, karın ve göğüs arasında kalan geniş bir kastır. Sizler nefes almak için bu kası kullanmaktasınızdır. Normalde mide, diyaframın altında olmakla birlikte, mide fıtığı rahatsızlığına sahip  olan kişilerde, mide bir kısmını kas içinden yukarı iter.

Bu rahatsızlık genellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde sıklıkla görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre ise, 60 yaşından büyük olan kişilerde yüzde 60 oranında hastalığın görüldüğü tespit edilmiştir.

Ayrıca bunlara ek olarak bir başka risk altında olan kişiler ise, obezite sorunu ile karşı karşıya olan kişilerdir. Bu durumda fazla kilolu insanlar, yaştan sonra risk altında olan kişiler olmaktadır.

Bir diğer risk faktörü de sigara kullanımıdır. Sigara kullanan kişiler diğer kişilere nazaran daha risk altında olmaktadırlar.

Çoğu durumda, mide fıtığının küçük olması ve ilerlememiş olması herhangi bir belirtiye neden olmaz ve sizleri rahatsız etmez. Bu durumlar ancak doktorlar tarafından yapılacak olan muayeneler sonucunda belirlenebilmektedir.

Mide Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

En baş neden olarak ilerlemiş olan yaş faktörü sayılmaktadır. Ancak birçok mide fıtığının tam olarak nedeni bilinmemektedir. Bazı insanlarda yaralanma ya da başka kas dokusunun hasarı sonucunda mide fıtığı oluşabilmektedir.

Başka bir nedeni ise midenizin çevresindeki kasların çok fazla baskı uygulamasıdır. Bunun sonucunda aşağıdaki durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

 • öksürme
 • kusma
 • bağırsak hareketleri sırasında ıkınma
 • ağır nesneleri kaldırmada sorunlar

Mide Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

İlk aşamalarında, mide fıtığında kişilerde herhangi bir belirti olmamaktadır. İleri aşamalarda ise yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz belirtiler görülmektedir.

1.Mide Yanması

1419411954882

Mide fıtığı rahatsızlığında ilk ve önemli belirti olarak karşımıza mide yanması çıkmaktadır. Mide yanmaları genellikle şiddetli ve acılı olmaktadır. Bu kapsamda kişilerin yemek yeme düzenleri de değişmektedir. Kişiler bu durumda özellikle yemek yediklerinde sonra, farklı bir hisse kapılmaktadırlar. Bu kimi zaman mide bulantısına varacak kadar kötü bir hissiyata neden olabilmektedir.

2.Geğirme

surekli-gegirme

Mide fıtığında, midede oluşan sorunlar nedeniyle, kişilerde sıklıkla geğirme durumu oluşmaktadır. Ayrıca diyagramında etkisi ile gaz oluşumunun artmasına neden olarak geğirme durumuna yol açmaktadır.

3.Yutkunma

1392140889_032547700_1392140889-1024x768

Bir başka belirti ise, kişilerin yutkunmakta yaşadığı sorunlardır. Bu durumda kişiler, daha zor bir şekilde yutkunmaya başlayacaklardır.

4.Göğüs ya da Karın Ağrısı

Stomach-Pain-You-Could-Have-IBS

Mide fıtığının diyagramı etkilemesi sonucunda, kişiler göğüslerinde, nefes alışverişlerinde ağrılar hissetmektedirler. Ayrıca midedeki sorunlarda bazı kişilerde şiddetli ve uzun süreli karın ağrılarına neden olmaktadır.

5.Kusma

woman-hand-over-mouth-hand-on-stomach

Bir başka bir belirti ise kusmadır. Kusma hastalığınınızın normal zamanlarında sıkça karşınıza çıkacak olan bir durumdur. Ancak hastalığınızın ilerlemesi ile birlikte bu kusma olayı kan ile birlikte olabilmektedir. Kanlı kusma durumu ile karşı karşıya iseniz, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

6.İdrar ve Dışkı

What-Your-Stool-Says-About-Your-Health

Midenizde oluşan bu sorunlardan dolayı, oluşan belirtiler sonuncunda ise idrarınızda ve dışkınızda meydana gelen değişiklikler diyebiliriz. Bu durumda çok sık karşılaşılmayan ve hastalığın ilerleyen derecelerinde gelmeden bu belirtiler pek görülmemektedir. Bu belirtiler kapsamında idrarınızda kan görülebilmektedir. Buna ek olarak ise, dışkınız da normalinden daha koyu bir renge sahip olacaktır.

Bu belirtileri gösteriyor iseniz, tıbbi bir destek almanız gerekmektedir. Bu durumda sizlerin ilk olarak yapması gereken durumlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 1. Herhangi bir ön randevuda oluşacak olan kısıtlamaların farkında olun.
 2. Karşılaştığınız herhangi bir belirti ve belirtileri bir yere yazınız.
 3. Kişisel bilgilerinizi doktorunuza iletin.
 4. Kullandığınız ve yakın zamanda kullanmış olduğunuz ilaçların listesini yapınız.
 5. İmkanınız var ise, randevunuza yalnız gitmeyin.

Mide Fıtığı Testleri ve Tanısı

Doktorunuz, mide fıtığının teşhisini koyabilmek için sizlere bazı testler yapacaktır. Bu testleri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 • Kan testi: Doktorunuz sizden, kanınızdaki anemi oranını ölçmek için kan vermenizi isteyebilir. Sonrasında mide fıtığı tanısını koyabilir.
 • Bir özofagramı (baryum yutma): Bu işlem sırasında, üst sindirim sistemi için kişilere kireçli sıvı içeren baryum içilir. Bu yemek borusu, mide ve ince bağırsak (duodenum) üst kısmının açık bir siluet ile x-ray’da görünmesini sağlamaktadır.
 • Endoskopi: Endoskopi sırasında doktorunuz iltihabı kontrol etmek için bir ışık ve bir kamera (endoskop) yardımı ile boğazınızdan aşağı ve yemek borusuna, ayrıca midenizin içine donatılmış ince, esnek bir tüp yerleştirerek, durum hakkında bilgi sahibi olmaktadır.
 • Manometri: Bu test sırasında, ince, basınca duyarlı tüp (kateter), yemek borusu yoluyla aşağıya ve mideye geçirilir. Kateter daha sonrasında yemek borusu içindeki basıncı ve hareketi ölçer.

Mide Fıtığı Tedavisi Nelerdir?

İlaç Tedavisi

Mide tedavisi için bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar yardımı ile mide ekşimesi ve diğer belirtilerinin etkilerini azaltabilirsiniz. Bu ilaçlar ise;

 • Mide asidi için: Nötralize antasitler gibi Gelusil, Maalox, Mylanta, Rolaids ve Tums olarak Reçetesiz antiasitler, hızlı rahatlama sağlayabilir.
 • İlaçlar ile asit üretimini azaltmak için: Aranan H-2 reseptör blokerleri, bu ilaçlar (Zantac 75) simetidin (Tagamet HB), famotidin (Pepcid AC), nizatidin (Axid AR) ve ranitidin dahildir. Bu ilaçların daha güçlü versiyonlarını reçete ile alabilirsiniz.
 • Asit üretimini bloke ve iyileşmek için: Bu durum için doktorunuzun tavsiyesi çerçevesinde ilaç alımını yapmanız gerekmektedir. 

Ameliyat

Bazı durumlarda mide fıtığı için ameliyat yapılmaktadır. Cerrahi  müdahaleler genellikle acil durumlar için ve mide ekşimesi ile asit reflü rahatlatmak için yapılmaktadır. Bu durumlarda genellikle ilaçlar kişilere yardımcı olmadığı durumlarda yapılmaktadır.

Mide fıtığı ameliyatı, mideyi karnın içine çekerek ve diyaframda yapılan bir açık ile birlikte fıtık kesesi çıkarılması ile son bulmaktadır. Bazı durumlarda, ameliyat göğüs duvarına (torakotomi) ya da karına (laparotomi) tek bir kesi ile yapılır.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Yapacak olduğunuz birkaç yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte mide fıtığı belirtilerini kontrol altına alabilirsiniz.

 • Gün içinde birkaç büyük öğün boyunca aralarda küçük öğünler yiyin.
 • Çikolata, soğan, baharatlı gıdalar, narenciye ve domates bazlı gıdalar gibi, mide ekşimesi tetikleyen yiyeceklerden kaçının.
 • Alkol kullanmayın.
 • Yatmadan en az 2-3 saat önce yemek yiyin.
 • Eğer aşırı kilolu veya obez iseniz, kilo verin.
 • Sigara içmeyi bırakın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.