Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Gazına İyi Gelen Yiyecekler

Yutulan havayla ya da sindirimi sağlayan zararsız mikroorganizmaların gıda artıklarından meydana gelen mide gazı, midenin üst kısmında oluşur. Çoğu zaman burada, normal sınırlar dahilinde bir miktar gaz bulunur. Bu gazın bir kısmı ağız yoluyla atılır. Bir kısmı da ince bağırsaklarda emildikten sonra kalın bağırsaklara geçer ve makat yoluyla atılır. Ama eğer, bağırsaklarda biriken gaz normal sayılan sınırların üzerindeyse ve dışarı atılamıyorsa büyük bir rahatsızlık yaratır. Çabuk doyma, şişkinlik, şiddetli ağrı, hareket ederken gaz çıkarmak, yemeklerden sonra mide bulantısı gibi şikayetler olur. Bu gaz sıkışması bazen o kadar yoğundur ki, diğer organları da sıkıştırır. Hatta zaman zaman kalple ilgili bir rahatsızlığı düşündürür. Kalp krizi endişesiyle hastanelerin acil servislerine baş vurup, mide gazı teşhisi konanların sayısı hiç de az değildir. Aşırı baharatlı yiyecekler, hızlı yemek, ağızda lokma varken konuşmak ve hava yutmaktan kaynaklanıyor olabilir. Kullanımı girerek artan antibiyotikler de, bağırsaklardaki doğal ortamı bozarak gaz sorununa sebep olurlar. Süt ürünlerindeki şeker (laktoz) ya da buğday ürünlerindeki gluten gibi, bazı gıdalara karşı aşırı duyarlılığı olan kişiler de mide gazı şikayetleri görülür. Altta yatan başka bir sebep yoksa, beslenme alışkanlıklarında yapılan iyileştirmelerle bu sorundan kurtulmak mümkün. Yemekleri yavaş yemek, asitli ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durmak, yiyecekleri yutmadan önce iyice çiğnemek ve çiğ sebze ve meyveleri azaltmak alacağınız tedbirlerden birkaçı. Örneğin elma en çok gaz yapan meyvelerden biridir. Gaz oluşumundan sorumlu olan karbonhidratları azaltmak da bu soruna çözüm olabilir. Yemekte yedikleriniz kadar, yemeği nasıl yediğiniz de önemlidir. Tepkisel beslenme alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışın. Sinirlendiğinizde rahatlayacağınızı düşünerek yediğiniz yemek aslında sizi daha çok rahatsız edecektir. Yemeklerinizi sakin bir ortamda, yavaş yavaş, tadını çıkararak yiyin. Az ve sık yemek alışkanlığı da gaz sıkıntısı gibi pek çok sağlık sorununuzun da sonu olabilir.

Mide Gazına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Probiyotikler

prebiyotik yoğurt

Probiyotikler, bağırsakların doğal ortamında bulunan faydalı mikroorganizmalardır. Zararlı bakterilerin çoğalmasını ve gelişmesini engeller, vücuttan atılmalarını sağlar. Böylece, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sadece sindirim sistemine değil tüm vücuda büyük fayda sağlar. Herhangi bir sebepten, bağırsak florası bozulduğunda sindirimle ilgili sorunlar ortaya çıkar. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı bu durumun başlıca sebeplerindendir. Probiyotikleri artırmak için evde kendi mayaladığınız yoğurt, kefir, probiyotik katkılı yoğurtlar ya da probiyotik kapsüllerinden faydalanabilirsiniz.

2. Nane

nane çayı

Geleneksel nane-limon çayımız, mideyle ilgili bir sorun söz konusu olduğunda, hemen hepimizin ilk aklına gelen reçetedir. Gerçekten de nanenin, mide ve sindirim sistemi üzerindeki etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Nane, taze ya da kurutulmuş olarak kullanılabilir. Taze nane yapraklarını çiğneyebilir, ya da çok uzun olmamak kaydıyla kaynatarak ılıkken içebilirsiniz. Yemeklerden hemen sonra içilen nane çayı, midenize rahatlık verecektir.

3. Anason Çayı

anason-cayi

Maydanozgiller ailesinden olan anason, çok eski çağlardan beri, dünyanın farklı bölgelerinde en çok kullanılan bitkisel ilaçlardandır. İştahsızlık ve uykusuzluk şikayetlerini gidermek için kullanılan anason, sindirim sorunları, hazımsızlık ve şişkinlik sorunları için de yaygın olarak kullanılır. Sindirim sistemiyle beraber solunum yolu salgılarının da işleyişini iyileştirir. Anason görünüm olarak, doğada bulunan pek çok zehirli otla benzerlik gösterir, bu yüzden emin olmadığınız bitkileri kullanmayın ya da güvenilir yerlerden satın almaya çalışın. Yarım çay kaşığı öğütülmüş anason tohumu üzerine 1 litre kaynamış su ekleyin ve karıştırarak demlenmeye bırakın. Hazırladığınız bu çayı balla tatlandırabilirsiniz. Hamileler ve küçük çocuklarda kullanımı için doktorunuza danışın.

4. Papatya Çayı

papatya çayı

Çok eski çağlardan beri sağlık alanında kullanılan papatya çayının, uyku bozuklukları ve sindirim sistemi üzerindeki faydalı etkileri artık bilim tarafından da onaylanmıştır. Kasları gevşetip krampları azaltmasıyla adet sancılarında ve mide kramplarında da etkilidir. Kurutulmuş papatya çiçeklerinden bir tutamının üzerine kaynatılmış su ekleyerek, bir süre demlenmesini bekleyin. Dilerseniz yine balla ya da limonla tatlandırabilirsiniz. Bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğini unutmayın.

5. Rezene Çayı

rezene

Ülkemizde bebeklerin gaz sorunu için bile sıkça başvurulan bitkilerden olan rezene bitkisinin tohumları mineral bakımından çok zengindir. Hazımsızlık ve mide gazı şikayetlerinin yanı sıra spazm giderici etkisiyle, adet sancıları ve mide spazmlarında da fayda sağlar. İdrar söktürücü özelliği ile de vücutta biriken fazla suyu atar ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

6. Zencefil

zencefil1

A ve C vitaminleriyle, kalsiyum, demir, fosfor bakımından çok zengin bir bitki olan zencefil, sağlık sektöründe kökleri kullanılan çok faydalı bir bitkidir. Sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarına bağlı şikayetlerin giderilmesinde çokça kullanılır. Öğütülerek yemeklerde ve hamur işlerinde tatlandırıcı olarak da kullanılan zencefil bağırsaklarda oluşan gazın giderilmesini sağlar, midenin yatışmasını sağlar. Kan dolaşımını artırarak bedeni ısıtır ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kökleri dilimlenerek çay, toz haline getirilerek baharat ya da macun kıvamına getirilerek incinmelerde kullanılır. Ağız kokularını gidermek için, zencefil tozuyla hazırlanan gargara kullanılabilir.

7. Kimyon

Kimyon

Sindirim sisteminin işini kolaylaştıran baharatlardan biri de kimyon. Mide yaralarına sebep olan helikobakterilerin sayısını azaltarak, gastrit ve mide ülseri gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Gaz yapacak endişesiyle yemekten çekindiğimiz kuru baklagiller ya da pırasa yemeklerine eklediğimiz bir tutam kimyon bu endişeye gerek bırakmayacaktır.

8. Kişniş

kisnis

Metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını kolaylaştıran kişniş, zayıflama reçetelerinde sıkça karşımıza çıkan bir baharattır. Fakat vücuda tek faydası bu değildir. Kişniş tohumlarında bulunan yağlar mideyi uyarıp, sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlığa iyi gelir. Böylece aynı zamanda, mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür ve rahatlatır. Bitkinin şemsiyeye benzeyen çiçekleri yaz sonlarında toplanır ve bir süre kurutulur. Sonra baş aşağı çevirip sallayarak, kuruyan tohumları toplanır. Bu tohumlardan 1 tatlı kaşığı kadarı ezilerek 1 bardak kaynar suyla karıştırılıp, 5 dakika dinlendirilerek hazırlanan çay yemeklerden önce içilebilir. Uğraşmak istemezseniz, tohumlarını çiğneyerek de aynı faydayı sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.