Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Kanaması Hastalığı

Bu yazımızda sizleri belirtileri kolayca gözden kaçabilen ancak sonuçları göz önüne alınırsa tehlike arz ettiği kesin olan bir hastalık hakkında bilgilendirmek ve uyarmak istiyoruz. Halk arasında “mide kanaması” şeklinde özetlenen ve isimlendirilen bu hastalık aslen sadece mide içindeki kanamalardan öte ağız içinden başlayarak yemek borusu, mide içi, bağırsaklar, rektum ve anüse kadar uzanan ve tıp dilinde gastrointestinal bölge olarak adlandırılan bu geniş bölge içinde meydana gelen tüm kanamalardır. Mide kanaması çeşitleri gerçekleştiği bölge itibarıyla iki tanedir. Söz konusu kanamaya yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ilk bölümünde meydana gelmiş ise buna üst gastrointestinal, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs çevrelerinde meydana gelmiş ise buna alt gastrointestinal adı veriliyor. Bu bölgelerde meydana gelen kanamalar ise şiddetlerine göre farklı etkiler gösteriyorlar. Bu etkiler dışkı rengindeki ufak değişikliklerden başlayarak kan kusmaya kadar giden bir spektrumda görülüyor. Pek çok hastalıkta olduğu gibi sıklıkla ihmal edilip daha ileriki evrelerde pişmanlık duyulan mide kanaması kendi uğraşlarınız ile tedavi edemeyeceğiniz bir hastalık ve bu sebeple mutlaka doktor müdahalesi gerektiriyor.

Mide Kanaması Hastalığı Neden Olur?

Mide kanaması sebepleri çeşitlilik arz etmek ile birlikte çoğunluk ile mide astarı ve yemek borusu üzerinde oluşan ülserlerdir. Bunun yanı sıra kronik karaciğer hastalıklarının yemek borusu üzerinde oluşturdukları varisler de bu kanamalara neden olabiliyor.

Diğer sebepler ise iltihap önleyici ve kan inceltici ilaçların fazla kullanılmaları, başka hastalıklar sebebi ile zorlanarak kusma ve öğürmelerin yemek borusunda meydana getirdiği tahribat, mide ve yemek borusu üzerinde oluşan tümörlerin verdiği zararlar olarak sayılabilirler. Tabi bu sebeplerin yanında bölgelere özel sebepler de var. Örneğin alt gastrointestinal bölgede meydana gelen kanamaların büyük bir kısmı bağırsak fıtığı veya divertikülöz olarak da adalandırılan ve bağırsak yüzeyindeki zayıf bölgelere dışarı doğru uygulanan baskı sonucu oluşan baloncuklar nedeniyle oluyor.

Ayrıca yine bağırsaklardaki damarların büyümesi ve anormal şekiller almalarına sebep olan anjiyodisplazi, ülseratif kolit, Chron hastalığı, kolon polipleri, kolon zarı iltihabı gibi hastalıklar da mide kanaması geçirmek ile sonuçlanabiliyor.

Tüm bu nedenlerin yanında elbette sizlerin de göz ucuyla aradığınız bazı nedenler olduğuna eminim ki bunlar aslında pek çok hastalıkta nedenler listesinin altında yer alan zararlı alışkanlıklardan başkası değiller. Tahmin edebileceğiniz üzere bunları aşırıya kaçan alkol tüketimleri, yüksek sigara tüketimi, mideyi alması gerekenden daha asidik yapan gıdaları fazla tüketmek ve düzensiz beslenmek, uzun süreli aspirin kullanımı (ki bu gereksiz ve kontrolsüz ilaç kullanımının zararını bir kez daha gösteriyor) ve bunların yanında daha spesifik olarak bazı başka kanamalar, yanık veya travmalar, genel itibarıyla yaşlılık, kullanılan steroidler, kan inceltici ve anti-enflamatuar etkili ilaçlar, geçmişte aynı bölgelerde görülen irili ufaklı kanamalar (ki buradan mide kanaması tekrar eder mi sorusuna da bir ufak cevap çıkarmak mümkün), ülser ve bakteriyel enfeksiyonlar yer alıyorlar.

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Mide Kanaması belirtilerinden bahsetmeden önce bu belirtilerin kanamanın gerçekleştiği bölgeye ve şiddetine göre değiştiğini ve bunun doğru teşhis ve tedavi için önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

Öncelikle hafif şiddetli kanamalardan başlayalım. Bu kanamalar kronik yani devamlı/tekrarlı olabilirler. Bu hafif şiddetli kanamalarda yüksek şiddetli kanamalar gibi keskin belirtiler görünmediği için maalesef çoğu zaman mide kanaması geçiren hasta kanamanın farkına bile varamaz. Bu tip kanamalarda kan dışkı yolu içe vücuttan atılıyor fakat mide kanaması dışkıda kan olmasına rağmen dışkı rengi normale çok yakın olduğu için ancak dışkıda kan testi ile tespit edilebiliyor. Mide kanaması başlangıcı bu şekilde olur ve mide kanaması fark edilmezse kanamalar zaman içinde artarak hastayı fiziksel olarak da zayıflatmaya başlıyor.

Yüksek şiddetli kanamalarda gelirsek burada durum tabi ki daha da ciddileşiyor. Hafif şiddetli ve kronik kanamaların aksine bu şiddetli kanamalar hastanın adeta bir yaralanma geçirmiş gibi kan kaybetmesine ve bu kaybın etkilerini hemen görmesine neden oluyor. Bu kanamalar da aniden yaşanan yüksek miktarda kan kaybına bağlı olarak kişide halsizlik, tende solgunluk, baş dönmeleri, gözlerde kararmalar, nefeste darlık etkiler görülebiliyor. Hatta kanamanın şiddetine göre kişide kırmızı veya kahverengi kanlı kusmalar bile görmek mümkün.

Bu kanamalarda aynı zamanda dışkının normalden daha koyu bir renkte olduğu hatta katran rengine döndüğü görülüyor. Bu belirtileri hastanın ilk fark edeceği şey olan dışkı rengindeki değişime indirgersek sizlere şu pratik bilgiyi verebiliriz. Katran rengi dışkı genellikle üst gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamaların habercisidir ancak ancak ince veya kalın bağırsaktaki bazı kanamalarda da bu rengin görülmesi gibi bir istisna vardır. Parlak kırmızı renkteki dışkı ise genellikle alt gastrointestinal sistemde yani rektum civarında meydana gelen kanamaların habercisidir.

Mide Kanaması Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide kanaması tedavisi için arama motorlarında en çok bakılan soruya doğrudan cevap vererek başlayabiliriz. Mide kanaması gibi ciddi bir olayda sizleri evde kulaktan dolma bilgiler ile tedavi olmaktan kaçınmanız konusunda uyarmak isteriz. Evde tedavi denemelerinin ehil olmayan kişilerin tavsiyeleriyle yapıldığı gerçeğini göz önüne alırsak küçük çapta kronik bir kanamadan muzdarip iken kendinizi bir süre sonra kan kusarken bulma ihtimaliniz vardır, dikkat etmek gerekiyor.

Mide kanamasında hafif şiddetteki kanamalarda kanamayı fark etmek zordur fakat dışkınızda her zamankinden farklı bir renk (ki bu genelde ya çok koyu katranımsı ya da parlak kırmızı olur) fark ederseniz muhakkak bir doktora başvurmanız gerekiyor. Çünkü bu sefer göz ardı ettiğiniz hafif şiddetli kronik kanamalar bir süre sonra muhtemelen yoğun şiddette kanamalara dönüşerek işin çok daha ciddi bir hale gelmesine neden olacaklar.

Uzman bir doktora başvurduğunuzda ise yapılacak dışkı kan testi ile teşhis konularak kanamanız olduğu doğrulanıyor. Bunun ardından kanama üst gastrointestinal bölgede oluyor ise ucunda kamera bulunan esnek bir tüpün ağızdan sokularak yemek borusu ve mide gibi bölgelerin incelenmesi yani endoskopi muayenesi yapılıyor. Endoskopi sırasında doktor gerekli gördüğü durumlarda daha sonra incelenmek üzere muayene bölgesinden bir parça alabiliyor.

Kanama alt gastrointestinal bölgede oluyor ise bu sefer yine aynı yöntem ile muayene için anüsten giriş yapılarak uygulanır fakat bu yöntemde hasta ilaçla uyutuluyor. Bu muayeneler sonucunda kanamanızın ne sebeple meydana geldiği tespit ediliyor. Örneğin uzun süredir kullandığınız bir ilaç sebebiyle bu kanama meydana geldiyse bu ilaç kesiliyor veya beslenme şekliniz gastrointestinal sisteminizde tahribata neden oluyorsa beslenmeniz yeniden düzenleniyor. Bu uygulamalar akabinde kanamalar durdurulup hasta tedavi ediliyor. Tüm bu yazının bir özeti ve son okunanın en çok akılda kalan olması sebebiyle belirtiyoruz ki mide kanaması ciddi bir hastalıktır, kendi imkanlarınız ile evde tedavi etmeye çalışmanız kesinlikle ciddi sonuçlar doğrucaktır.

Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi ve kesinlikle uzman bir doktora başvurmanız gerektiğini altını çizerek belirtiyoruz. Teşhisi ve tedavisi kolay olan bu hastalığı ihmal ederek süreci geciktirip zorlaştırmadan hastalıktan şüphelendiğiniz anda muayene olmanızı ve tedavi sürecinde doktor tavsiyelerine uyarak sağlığınıza tekrar kavuşmanızı salık veriyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.