Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

4 Maddede Mide Kanamasının Belirtileri

Mide kanaması genellikle bağırsak ve mide arasında meydana gelen çeşitli kanamalar olarak ifade edilir. Midemizde yaşanan birtakım durumlar sonucu kan kaybı yaşanması demektir. Ayrıca medikal yardım gerektiren oldukça yaygın bir rahatsızlık olma özelliği taşır. Yavaş bir şekilde etkileyen kronik iç kanamalardan, hayatınızı tehdit edecek boyutlardaki kanamalara kadar ulaşabilmektedir.

Çok ciddi mide kanamalarından ölen kişilerin sayısı yüzde 8 iken, batıl inançlardan dolayı yapılan teşhisler ve tedavi yöntemleri, yanlış teşhislerin yapılması ile beraber ölüm riskini arttırmaktadır. Doğru bir teşhis ile birlikte mide kanamasının tekrar oluşma ihtimali ortadan kalkar ve hastalık çok daha etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Düzgün bir şekilde tedavi edilebilme imkanı sayesinde, mide kanamasına sebep olan etmenler ve altında yatan sebepler çok daha efektif bir şekilde ortaya çıkarılabilmektedir.

Mide Kanamasının Sebepleri Nelerdir?

Mide kanamasına sebep olabilecek pek çok etmen bulunmaktadır. Yazımızın bu kısmında mide kanamasına sebep olabilecek durumları ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Kullanılan çeşitli ilaçlar, toksinler ve uyuşturucu maddeler mide kanamasına sebep olabilmektedir. Bu maddelerin isimlerinden oluşan liste halen tamamlanmamış olup, çok çeşitli ilaçları içerisinde barındırmaktadır. İlaç alıp kullanacağınız zaman, doktorunuzun tavsiyelerine uymanız büyük bir önem taşımaktadır. Kullanacağınız ilacı seçerken ve dozajını ayarlarken doktorunuzun verdiği talimatların dışına çıkmayınız. Mide kanamasına sebep olabilecek diğer etmenler ise;

 • Ülser Hastalığı: Bu hastalık genellikle mukoza tabakasının aşınmaya başladığı kısımlarda konumlanır. Ülser bu yüzden en çok midede oluşur. Midede bulunan tabakaların yıkılması ile birlikte, kan damarları hasar görür ve mide kanaması gerçekleşir.
 • Gastrit: Bir diğer mide rahatsızlığı da gastrittir. Genel olarak mideyi oluşturan tabakaların tahriş olması mide kanaması ile sonuçlanır. Gastrit ayrıca gastrik tabakasının, salgılanan asitten mideyi koruyamamasından dolayı gerçekleşir. Gastrite ve doğal olarak mide kanamasına sebep olan etmenler ise steroid ve alkol kullanımı, tahriş edici ilaçlar ve travmadır.
 • Kanser: Mide kanserine sahip olan kişilerin mide kanaması geçirme ihtimalleri, kusma sırasında ve dışkıdan kan gelmesi ihtimalleri oldukça yüksektir.
 • Tahriş: Mide tabakalarının çeşitli sebepler ile yıkılmasından dolayı, mide asidinden korunamaz hale gelinir. Böylece mide kanaması gerçekleşir.
 • Bulaşıcı Hastalıklar: İshal gibi bazı hastalıklar bazı durumlarda virüs veya bakteri ile çoğalabilir ve bulaşıcı bir hale gelir. Böyle bir durumda midenin iç tabakaları hassaslaşır ve mide kanamasına yol açar.
 • İlaç Kullanımları: Aspirin kullanımı, düzenli olarak alkol tüketme, mide asidini arttırıcı ve yağlı besinler tüketme, stres oluşumu, sigara kullanmak, kortizon ve kan sulandırıcı ilaçların kullanılması mide kanamasını teşvik eden durumlardır.

Mide Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Yazımızın bu kısmında mide kanamasının semptomlarını yakından inceleyeceğiz. Böylece mide kanaması geçirip geçirmediğinize dair kafanızda birtakım fikirlerin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir şüphe ile karşılaştığınızda doktor gözetimine ayrılabilir ve hastalığınızı teşhis ettirebilirsiniz.

1.Kan Kaybı

hazimsizlik-peptik-diger-02

Mide kanamasının belirtileri, hastalığın ne kadar şiddetli olduğuna ve kan kaybının kaynağının neresi olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Orta seviyedeki mide kanamaları, aktif olarak büyük bir miktar kan kaybı yaşamanıza sebep olmaz. Fakat kan kaybı ile birlikte demir kaybı da olacağı için anemi hastalığı gelişim gösterebilir. Bu tip mide kanamalarında, çok büyük bir miktarda kan kaybı yaşanmamakla birlikte, bağırsak hareketleri sırasında birtakım belirtiler oluşabilmektedir.

2.Halsizlik

maladie-fatigue-chronique

Oluşan kan kaybının anemiye sebep olabileceğinden bahsetmiştik. Anemi oluşumu ile vücudun bağışıklık sisteminde düşüşler yaşanmakta ve organlara yeterince oksijen ulaşamama sorunları oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda sabah uyandığınızdaki enerjiniz çok çabuk tükenir ve halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı ve bitkinlik gibi durumlar oluşabilir.

3.Dışkıda Kanama

1085707_620x410

Mide kanaması sonucu devam eden süreçte bağırsakların devamında dış ortama bırakılan dışkıda mide kanaması izleri görülebilir. Pıhtılaşmış ve açık kırmızı renkteki kan, dışkının üzerinde iz bırakabilir. Ayrıca dışkınızın rengi koyu bir renge de bürünebilmektedir.

4.Diğer Belirtiler

mide-kanaması-belirtiler

Mide kanaması geçiren kişilerde oluşması muhtemel olan diğer belirtiler ise mide ağrıları, solgun bir cilt rengi ile birlikte solgun bir görünüm, yorgunluk, halsizlik durumları ve uzun süreli mide kanamalarında yapılan mikroskobik testte olumlu bir sonuç oluşur.

Mide Kanamasının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler incelendikten sonra mide kanseri geçirmeniz durumunda oluşabilecek bu belirtilerden de haberdar olacağınız için kafanızda bir fikir oluşacaktır. Oluşan mide kanamalarında çok ani durumlar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden hasta yakınlarının çok iyi bir gözlem yeteneğinin olması gerekmektedir. Ani bir baygınlık durumunda hastanın uzun bir süre baygın kalması ölümcül sonuçlar getirebilir. Mide kanaması şüphesi ile gittiğiniz bir hastanede doktorunuz tarafından hastalığı teşhis etmeye yönelik birtakım testler yapılacaktır.

 • Hastalığı algılayabilmek için geçmiş dönemde geçirmiş olduğunuz hastalıklar ve fiziksel bir test yapılacaktır. Fiziksel testte, rektumunuzdan meydana gelen kanamanın mikroskobik mi yoksa gözle görülebilir mi olduğunu anlamak için bir dijital rektum testi yapılır.
 • Devamında ise doktorunuz tarafından endoskopi veya kolonoskopi denilen bir aşama devreye sokulur. Endoskopi işleminde uzun bir tüpün üzerine iliştirilmiş ince bir kamera, arka kısmınızdan midenize kadar uzatılır ve meydana gelen kanama durumu gözlemlenir. Kolonoskopi de ise yine aynı şekilde kameralı ince bir tüp, bu kez kolonun içerisine sokularak kanama durumunun olup olmadığı incelenir. Her iki aşamada kanamanın kaynağını bulmaya yönelik işlemlerdir.
 • Yapılan bir diğer teşhis işlemi de vücudunuzda bulunan tüm kanın sayıp işlemi, serum kimyasalları, akciğer testi ve pıhtılaşma araştırmalarını kapsamaktadır. Bu işlemler ile de kan sayınız ölçülecek ve mide kanaması olup olmadığı yapılan laboratuvar ortamındaki testler sonucunda belirlenecektir.

Mide Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak belirtmek gerekir ki, oluşan mide kanaması rahatsızlıklarında herhangi bir evde tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Mide kanaması çok ciddi veya aktif olarak çeşitlenebilir. Her şekilde hastanede tedavi olunması gerekmektedir. Ayrıca kan hacminin yüzde 40’lık bir kısmının kaybolması ile hasta şoka girer. Bu yüzden yukarıda saymış olduğumuz mide kanaması belirtisi gösteren kişilerin hiçbir vakit kaybetmeden tedavi görmesi gerekir. Bu rahatsızlığı ciddi bir şekilde geçiren kişilerde hayati değerler sabitlenemez, kan basıncı düşer ve kalp atış hızı artar. Mide kanaması sebepleri artık bilindiğine göre teşhis işlemi yapıldıktan sonra çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaya konulur. Bunlar;

 • Doktor tarafından kan takviyesi yapılarak, hayati değerler normal seviyeye çekilmeye çalışılır.
 • Üst midede büyük miktarda kan kaybedilmesi ile meydana gelen mide kanamalarında hastaya midesini boşaltmada yardımcı erytromycin veya metoclopramide gibi ilaçlar verilir. Yapılacak işlemler öncesi midenin boş olması gerekmektedir.
 • Ayrıca antibiyotikler ve çeşitli diğer ilaçlar ile küçük kan damarlarındaki kanamalar durdurulmaya çalışılır.

Mide kanaması oldukça ciddi ve tehdit edici bir hastalıktır. Tedavi sürecini geçiren kişilerin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Böylece tekrar mide kanaması geçirmemek için önlem alınmış olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.