Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MİDE KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Midede oluşan kanser çeşidine mide kanseri ismi verilmektedir. Adele kasları da midenin üst kısmında ve aynı zamanda kaburganın alt kısmında bulunur. Midenizde bu kaslar vasıtası ile yemiş olduğunuz yiyecekleri alır ve burada tutar. Devamında ise yiyeceklerin yıkımı yapılır ve sindirim işlemi gerçekleşir. Mide kanseri genellikle, midede mukus tabakasını üreten hücrelerde başlar. Bu duruma adenokarsikom ismi verilir. Adenokarsikom, en yaygın mide kanseri tipidir.

Mide kanseri, midenin içerisinde bulunan kanser hücrelerinin çoğalması ile başlar. Bu hücreler ilerleyen zamanlarda tümöre dönüşür. Kanser yıllar içerisinde aşama aşama ve büyüyerek gerçekleşirse gastrit kanseri ismini alır. Ayrıca dünya çapında en yaygın tip kanser çeşidi de mide kanseridir. Özellikle 40 yaş ve üzeri erkekleri etkilemektedir.

Mide Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Bilim adamları halen midenin içinde büyüyen ve gelişen kanser hücrelerinin bu hareketini tam olarak açıklayamamıştır. Ancak mide kanserini tetikleyebilecek birtakım unsurlar üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu kanserin sebeplerinden biri de enfeksiyondur. Bu enfeksiyona da çok yaygın olan ve aynı zamanda ülser yapıcı bakteri olan H.pylorinin sebep olduğu düşünülmektedir. Midede oluşan iltihaba gastrit, daha uzun süreçlerde gerçekleşene anemi yani kansızlık ve son olarak midede büyüyen kanser hücrelerinin sebep olduğu hastalığa da mide kanseri denir. Mide kanserine sebep olan durumlar ise şu şekilde incelenebilir;

 • Sigara tüketimi, aşırı kilo ve obezite, sık sık tuzlu ve yağlı yiyecekler tüketmek, ülser sebebiyle mide ameliyatı olmak, A tipi kana sahip olmak, belirli genlere sahip olmak, kömür ve metal gibi ağır endüstri işlerinde çalışmak ve asbest maddesine maruz kalmak mide kanserini tetikleyici unsurlardır.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinin erken aşamada pek belirtisi olmasa da ilerleyen aşamalarda birtakım belirtiler görülmektedir. Ancak bu belirtiler pek çok diğer hastalıklar tarafından meydana gelmiş olabilir. Bunlara örnek olarak midede yer alan virüslerin yapmış olduğu ve ülser sebebiyle meydana gelen birtakım rahatsızlıklar sık sık mide kanseri belirtileri ile karıştırılmaktadır.

1.Mide Ağrısı ve Tokluk Hissi

fft20_mf5378103

Mide kanserinin belirtileri arasında çeşitli mide ağrıları ve çok az bir yemek yenilse dahi hemen tokluk hissinin gelmesi sayılabilir.

2.Koyu Renkli Dışkı

endoskopi

Mide kanserine sebep olan virüsler sayesinde midede çeşitli düzensizlikler meydana gelir ve bu düzensizlikler sindirim sistemine yansır. Sonuç olarak dışkıda renk değişiklikleri ve özellikle koyu renk dışkı meydana gelir.

3.Kusma

woman-hand-over-mouth-hand-on-stomach

Bir diğer belirti de sürekli ve devam eden kusma durumudur. Ayrıca kusma sırasında kan gelme olayı da meydana gelebilmektedir.

4.Kilo Kaybı

Women and jeans of the greater size

Mide kanseri geçiren kişilerde iştah kayıplarının meydana geldiği çeşitli araştırmalar sonucu belirlenmiştir. İştah kaybı ile orantılı olarak kilo kaybının yaşanması da kaçınılmazdır. Yaşanan bir diğer durumda sık sık meydana gelen mide bulantısıdır.

5.Diğer Belirtiler

Gastric-Pain-Causes-and-When-to-Visit-a-Doctor

Mide kanserinin belirtileri arasında yer alan diğer durumlar ise halsizlik, bitkinlik, enerji eksikliği, aç hissetmeme, genel sağlıkta düşüş, çeşitli mide rahatsızlıkları, sindirim sorunları, mide yanması, cilt renginde sararmalar ve yutkunma zorluklarıdır.

Erken aşamalarda bu belirtiler görülmeyebilir. Bazı belirtilerde çeşitli mide düzensizlikleri ile benzer belirtiler gösterir. Yine de yukarıda yer alan belirtiler görüldüğünde medikal destek alınması gerekmektedir.

Mide Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda sayılan belirtiler sebebiyle bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Doktorunuz tarafından yapılacak birtakım testler ile mide kanseri teşhisi yapılmaya çalışılır. İlk olarak fiziksel belirtileri saptamak için birtakım fiziksel testler yapılır. Size, mide kanseri risk faktörlerini belirlemek için tıbbi geçmişiniz hakkında birtakım sorular sorulacaktır. Devamında ise aşağıda maddeler halinde vereceğimiz birtakım testler yapılacaktır.

 • Kan testi bunlardan biridir. Vücutta bulunan kanseri tespit edebilmek için sizlerden bir kan örneği alınacak ve üzerinde yapılacak birtakım testler ile hastalığın teşhisi yapılacaktır.
 • Üst endoskopi, doktorunuz tarafından ince ve esnek bir tüp içerisinde bulunan ufak bir kamera boğazınızdan içeriye midenize doğru yollanacaktır. Böylece mide sorunlarının tespiti yapılacaktır.
 • Bir diğer teşhis işlemi de, midenizdeki hareketlerin daha iyi görülebilmesini sağlayan ve içerisinde baryum bulunan kireçli bir sıvı içmeniz gerekmektedir. Bu sıvı ile birlikte X-ray ışınları sayesinde mideniz incelenecektir. Bu sistemin adı da üst GL seri testleridir.
 • Vücudunuzun haritasını çıkaracak olan güçlü X-ray ışınları ile yapılan bir diğer test de aynı şekilde mide kanserini tespit etmeye yöneliktir.
 • Biyopsi denilen bir yöntem ile midenizden alınan birtakım dokular ile midenizdeki durum mikroskop ortamında incelenecek ve mide kanseri belirlenmeye çalışılacaktır.

Mide Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birçok tedavi yöntemi sayesinde mide kanseri ile savaşılabilir. Ancak birtakım kriterlere göre tedavi şekli seçilebilir. Bunlar hastalığa ne kadar maruz kaldığınıza, hastalığın hangi aşamada olduğuna ve ne kadar yayıldığına bağlıdır. Tedavi yöntemlerini hemen alt kısımda maddeler halinde sıralayacağız.

 • Ameliyat: Kanser fazla yayılmamış ise doktorunuz tarafından yapılacak cerrahi bir müdahale ile midenizin veya dokuların, kanser tarafından etkilenmiş kısımları alınır. Ameliyat sayesinde tümörden kurtulabilir ve hastalığın tekrardan yayılmaması sağlanabilir. Hastalık daha da ileri safhalara gelmiş ise ameliyat aşamasında tüm midenin alınması gerekebilir. Bazı tümörler yiyeceklerin midenizdeki hareketini kısıtlar. Bu durumda ise ameliyat ile midenize stent takılır ve tüm yolların açık olması sağlanır.
 • Kemoterapi: Çoğu insanın ismini duyduğunda korktuğu tedavi yöntemlerinden biri de kemoterapidir. Ağır ilaçlar ve uyuşturucular ile kanser hücreleri öldürülür ve bu sayede büyümeleri engellenir. Bu tedavide hap şeklinde alınan ilaçlar ile yapılır. Haftalarca sürebilen bir süreçtir. İlaç kendinizi halsiz hissetmenize ve saçlarınızın dökülmesine sebep olabilir. Çok güçlü bir metabolizmaya sahip olan kişiler kendilerini daha çabuk toparlar.
 • Radyasyon: Yüksek enerji dalgaları veya partikülleri kanser hücrelerini yok ederek, tümörü ortadan kaldırabilir. Bunu sağlayabilmek için X-ray ışınlarından faydalanılır.
 • Uygulanan diğer yöntemler ise kemoradyasyon ve hedeflenen uyuşturuculardır.

Mide Kanseri Nasıl Önlenir?

Mide kanserine yakalanmamak için birtakım önlemler alabilirsiniz. Bunlar:

 • Sağlıklı Beslenme: Daha çok taze sebze ve meyveler içeren bir tabak tüketerek daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz. Yüksek lif desteği ve bazı vitaminler mide kanseri riskini düşürmektedir. Ağır ve yağlı yiyeceklerin tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir. Kilonuz da sağlıklı bir seviyede olmalıdır. Aşırı kilo ve obezite mide kanserini yükseltici etmenlerdendir.
 • Mide Enfeksiyonu Testleri: H.pylori enfeksiyonundan dolayı ülseriniz var ve tedavi olmanız gerekir. Antibiyotikler midenizdeki bakterileri ve diğer ilaçlar da midenizde bulunan yaraları iyileştirecektir. Böylece mide kanseri riskiniz azalacaktır.
 • Sigara: Pek çok hastalığın anası kabul edilen tüketim maddelerinden biri de sigaradır. Çoğu kansere sebep olan etmenlerden biridir. Sigara tüketimi ile birlikte mide kanseri riski 2’ye katlanmaktadır. Bu yüzden alkol ve sigara gibi zararlı şeylerin tüketiminden uzak durarak kendinize göre ufak çaplı önlemler alıp, kanser hücrelerinin oluşmasını ve gelişmesini engelleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.