Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Kanseri Hastalığı

Dünyanın en sık görülen kanser türlerinde dördüncü sırada yer alan mide kanseri, ülkemizde de her yıl 20.000 kişide ortaya çıkıyor. Özellikle çocuk yaşlarda bilinçsiz ve sağlıksız bir şekilde beslenilmesi halinde ortaya çıkan bu durum alkol ve sigara tüketiminin de aşırıya kaçması ya da uzun süre boyunca devam etmesi halinde kendisini gösteriyor. Şimdi sizlerle birlikte mide kanseri hastalığının detaylarına göz atacağız.

Mide Kanseri Hastalığı Nedir?

Midenin belirli bir bölgesine değil de herhangi bir yerine yerleşme olasılığı bulunan fakat daha sonra akciğer, karaciğer ve lenf bezleri gibi organlara yayılma riski bulunduran mide kanseri, çeşitli sebeplerden dolayı mide mukozasında ortaya çıkan kötü huylu tümörlerden kaynaklı olarak gelişir. Ülkemizde de oldukça fazla rastlanılan bu hastalık dünya genelinde her yıl 800.000 kişinin ölümüne sebep oluyor.

Erkeklerde, kadınlara göre daha fazla görülen bu hastalığın son zamanlarda teknoloji sayesinde erken teşhis edilmesi ile birlikte çeşitli tedavi yöntemleri kullanılarak kontrol altına alınabildiği de biliniyor. Her hastalıkta olduğu gibi mide kanseri hastalığında da erken teşhis büyük önem taşımak ile birlikte bu hastalıktan doğru beslenme ve uzman kontrolünde kurtulmak mümkün oluyor.

Mide Kanseri Hastalığı Neden Olur?

Mide kanserine sebep olan birçok kriter bulunur. Sindirim sistemleri organlarının herhangi birinde ortaya çıkıp gelişme ve yayılma ihtimali olan mide kanseri hastalığı sindirim sürecine dahil olan bütün organları etkileyen davranışlar aynı zamanda mide kanserini de tetikler. Şimdi bu kriterler bir göz atalım.

Beslenme Şekli: Mide kanserinin en önemli sebeplerinden biri olan yanlış beslenme, özellikle mangalda pişirilen etler, salamura yapılmış ve aşırı tuz katılmış sebzeler ve işlenmiş gıdaların tüketilmesi ile ile birlikte kendini gösterir. Mide kanserinden kurtulmak isteyen kişilerin taze meyve sebzeler tüketmesi ve Akdeniz tipi beslenme tarzını benimsemesi gerekir.

Enfeksiyonlar: Mide kanserine yol açan en büyük faktör H. plori enfeksiyonu olarak bilinir. Her dört mide kanseri vakasının neredeyse üçünde bu enfeksiyona rastlanır. H. plori enfeksiyonuna sahip olan tüm olguların yüzde 2’sinde mide kanseri görülür.

Sigara ve Alkol: Mide kanserinin sebebinin sigara olması halinde sigaranın mutlak surette kesilmesi gerekir. Alkol ile birlikte tüketilmesi halinde mide kanseri hastalığına yakalanma olasılığını daha da arttıran sigaradan uzak durmanız önem taşır. Alkol ve sigaradan uzak durarak bu hastalıktan da uzak durabilirsiniz.

Genetik: Diğer tüm kanser türlerinde de olduğu gibi kalıtım bu noktada da rol oynar. Her on mide kanseri vakasının birinde genetik faktörler kendini gösterir.

Mide Kanseri Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri kendisini ilk dönemlerinde herhangi bir belirti ile göstermeyebilir. Fakat mide kanseri söz konusu olduğu zaman ilk belirtiler şişkinlik ve hazımsızlık olur. Etli gıdalara karşı istek duyulmaz. Bu kanserin ilerleyen dönemlerinde ise kusma, bulantı, karın ağrısı, kilo kaybı ve yenilen yemeğin ardından gelen şişkinlik gibi belirtileri bulunur. Bu noktada 40 yaşını geçmiş ve benzer şikayeti olmayan hastaların kilo kaybı ve hazımsızlığa özellikle dikkat etmesi gerekir.

Mide kanseri hastalığının belirtilerini erken teşhis ettiğiniz takdirde üstesinden daha kolay gelebilirsiniz. Mide bölgesinde oluşan ağrılar, hazımsızlık ve sindirim sistemi sorunlarını fark etmeniz halinde bir an önce doktora başvurmalısınız. Mide kanseri hastalığının belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

Asidite ve Geğirme: Mide kanseri hastalığında geğirme ve mide asidinin yükselmesi gibi sorunlarla karşılaşılsa da bu tür belirtiler her daim mide kanserini işaret etmez.

Doluluk Hissi: Mide kanseri belirtileri arasında yemek yerken normalin üstünde bir doyma hissi yaşanır. Zira uzun süre boyunca devam edecek olan doygunluk hissi daha az yemenize ve kilo kaybına yol açar.

Kanama ve Yorgunluk: Mide içi kanamaya sebep olan mide kanseri hastalığı, süreklilik kazandığı takdirde anemiye sebep olur. Kırmızı kan hücre sayısı azalan bir kişi nefes nefese kalmaya ve daha soluk görünmeye başlar. Çeşitli vakalarda ise kan kusma görülmüştür.

Kan Pıhtıları: Bu hastalığa yakalanan kişilerin kanında pıhtılaşma oranı artış gösterir. Bu sebepten dolayı nefes darlığı, göğüs ağrısı ve bacakların şişmesi durumunda bu durumun önüne geçilmesi büyük önem taşır. Elbette bunun için de bir an önce doktora gidilmesi gerekir.

Bulantı ve Yutma Güçlüğü: Yutma güçlüğü ve bulantı hissi mide kanserinin tespitinde büyük önem taşır. Zira bu belirtiler mide kanserine yakalanan kişilerin yarısından fazlasında kendini gösterir. Diğer yandan göğüs kemiği ya da midenin altında bir ağrı oluşması da mümkün.

İleri Evre Mide Kanseri Belirtileri: Mide kanserinin ileri safhalarında kilo kaybı, dışkıda kan, iştahsızlık ve batında sıvı olması gibi belirtiler görülür.

Mide kanserinin herhangi bir belirti göstermeden sinsi bir şekilde ilerlediği ve geç dönemde tespit edilerek cerrahi müdahale şansını kaybettiği durumlar bulunur. Bunun olmaması için de erken teşhis önemlidir.

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Mide Kanserinin Çeşitleri Nelerdir?

Mide kanserinin tedavi edilebilmesi için öncelikle hangi tipte olduğunun tespit edilmesi gerekir. Bu hastalığın en sık görüleni adenokarsinom olduğu için ise genellikle tedavi yöntemi benzer olur.

Adenokarsinom: Her 100 mide kanseri vakasının 95’inde bu hastalık görülür. Bu hastalık mide astar bezi hücrelerinde ortaya çıkar.

Skuamöz Hücre Kanseri: Adenokarsinom mide kanseri ile aynı tedavi yöntemine sahip olan bu hastalık da mide astarında yer alan bez hücrelerde ortaya çıkar.

Mide Lenfoması: Oldukça nadir görülen bu hastalık diğer mide kanserine göre farklılıklar içerir.

GIST (Gastrointestinal Stromal Tümörler): Yine aynı şekilde nadir bir şekilde görülen GIST’in iyi ya da kötü huylu halleri bulunur. Bu kanser türü gastrointestinal sistem organlarını desteklemekte olan bağ dokularına ya da mideye bulaşır.

Nöroendoktrin Tümörler (NETs): Nöroendokrin tümörler iyi yada kötü huylu olarak ortaya çıkar ve genellikle sindirim sisteminde her alan hormon üretici dokularda kendini gösterir.

Mide Kanseri Hastalığının Tanısı Nasıl Koyulur?

Mide kanseri hastalığının erken teşhis edilmesinin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğundan hali hazırda bahsetmiş bulunuyoruz. Bu sebepten dolayı da mide problemleri yaşayan kişilerin erken dönemde endoskopi yolu ile takip edilmesinde büyük fayda bulunur.

Işıklı bir kameraya sahip olan uzun bir tüpün yemek borusu, mide ve ince bağırsak bölümlerini inceleyebildiği bu yöntem mide kanseri tespiti için büyük önem taşır. Bu bölümlerde anormal bir yapıya rastlanılması halinde biyopsi için tanı alınır. Endoskopinin uygun bir şekilde kullanılması halinde hastalığın tespiti mümkün olur. Ayrıca bilgisayarlı tomografi ve kontrastlı grafiler de mide kanserinin tespitinde kullanılır.

Mide kanserinin hangi evrede olduğunu ve diğer organlara bulaşıp bulaşmadığını tespit edilmesi için çeşitli testlerin yapılması gerekir. Aynı zamanda yapılacak olan testler mide kanseri çeşidini de belirleyerek ne tür bir tedavi uygulanması gerektiğini ortaya koyar. Bilgisayarlı tomografi ile birlikte yeri ve büyüklüğü saptanan mide kanserinin yayılıp yayılmadığı ise laparoskopi ile tespit edilir. Ayrıca MR, böbrek ultrason çekimi, PET – BT ve göğüs röntgeni gibi yöntemlerin kullanılması da mümkün.

Mide Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide kanseri tedavisinde multi disipliner bir yaklaşım sergilenir. Kansere sebep olan tümörün vücuttan alınması için erken dönemde yapılacak olan cerrahi operasyonlar önem taşır. Midenin belirli bir bölümünün ya da tamamının da alındığı durumlar bulunur.

Bu tür hastalara bağırsakları kullanılarak yeni bir mide yapılır. Bu sebeple de hastanın yaşamına devam etmesi mümkün olur. Fakat bu noktadan itibaren kişilerin az ve sık yemek yemesi gerekir. Midenin alınmasının ardından ise ilaç ya da ışın tedavisi kullanılabilir.

1. Hipertermi Tedavisi

Mide kanserinin tedavisi aynı zamanda bulunduğu evreye göre değişim gösterir. Lenf bezlerine sıçrayan tümör için kemoterapi uygulanır. İkinci evreden itibaren başlaması halinde operasyondan önce kemoterapi uygulanır. Mide kanseri tedavisinde sıcak kemoterapi olan hipertermiye de yer verilir. Bu yöntem 20 – 30 yıldır kullanılmakta olup ilk olarak kadın kanserleri üzerinde uygulanmaya başlanmıştır.

2. Mide Kanseri Ameliyatı

Yaklaşık 2 ile 5 saat aralığında süren mide ameliyatlarında midenin büyük bir kısmı ya da tamamı alınır. Ameliyatın ardından küçük porsiyonlar ve sık aralıklar ile yemek yenilmesi, yenilen yemeklerin iyi çiğnenmesi gerekir. Ayrıca ameliyatın ardından kontrollere gidilmesi de gerekir. Mide ameliyatı olan kişilere ameliyat sırasında hipertermi uygulanır.

Bu durum karın içi organlara ve karın zarına yayılan tümörlerin, organlar için uygun olanların dışarıya alınmasından sonra 40 – 42 derecelik kemoterapik ajanlar kullanılarak yıkanması ile yapılır. Böylelikle tümör hücreleri mekanik bir şekilde temizlenir ve kemoterapi ajanlarının tümörleri yok etmesi mümkün olur.

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.