Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Kanseri Tedavisi

Günümüzde pek çok hastalığın tedavisi mümkündür. Hastalıkların tedavilerine gelmeden önce yapılması gereken en önemli şey sağlıklı beslenmek ve sağlığa dikkat etmektir. Mide kanseri de tedavisi olan hastalıklardan birisidir ve ayrıca mide kanseri dünya üzerinde en sık görülen 4. hastalık olarak kabul edilmiştir. Biz de bu yazımızda mide kanseri hakkında bilgi verip daha sonra da mide kanseri tedavisini anlatacağız.

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanseri, midenin içine ya da herhangi bir bölgesine yerleşebilen, ayrıca karaciğer, lenf bezleri ve akciğer gibi diğer organlara da yayılabilen bir hastalık çeşididir. Mide kanserinin gelişme nedeni, midenin mukozasındaki kötü huylu tümörlerin gelişmesi ve yayılmasıdır. Mide kanserine, erkeklerde daha çok rastlandığı tespit edilmiştir. Son yıllardaki Tıp alanındaki gelişmeler sayesinde mide kanserinin teşhisi erken yapılabilir ve tedavisi uygulanabilir. Uzmanlar tarafından yapılan kontrollerle ve sağlıklı beslenme ile mide kanserinden kurtulmak mümkündür.

Mide Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri

Mide kanserinin oluşmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler bilindiği sürece tedbir alınırsa mide kanserine yakalanma riski azaltılabilir. Mide kanseri, vücudumuzdaki herhangi bir sindirim sistemi organında meydana gelir ve orada gelişebilir. Ayrıca sindirim sistemindeki bütün organları da etkileyebilir. Sindirim sistemini etkileyen faktörleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Beslenme: Mide kanserinin meydana gelmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi kişinin beslenmesidir. Yanlış beslenme alışkanlığının sonucunda mide kanserine yakalanma ihtimali yükselir. Salamura yapılmış ve aşırı tuzlu sebzeler, mangalda pişirilmiş yağlı etler ve işlenmiş gıdalar mide kanserine neden olan başlıca gıdalardandır.

 • Enfeksiyon: Mide kanserine neden olan faktörlerden bir diğeri de enfeksiyondur.

 • Alkol ve Sigara: Mide kanserine neden olan faktörlerden en önemlilerinden birisi de alkol ve sigara kullanımıdır. Sigara alkol ile birlikte tüketildiği zaman mide kanserine yakalanma riskini bir kat daha artırır.

 • Genetik: Diğer kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinde de genetik faktörler etkili olabilir.

Mide kanseri, ilk meydana geldiği zamanlarda bir belirti göstermeyebilir. Fakat bu hastalıkta ilk göze çarpan belirti şişkinlik ve hazımsızlıktır. Ayrıca kişide etli gıdalara karşı isteksizlik de olabilir. Mide kanserinin ilerlediği zamanlarda ise bulantı, karın ağrısı, kusma, vücutta şişkinlik ve kilo kaydı görülebilir.

Mide kanserinin belirtilerini bilmek hastalığa erken teşhis koyma açısından önemlidir. Sindirim sisteminde bir anormallik ya da mide bölgesinde ağrı hissedildiğinde yabana atılmamalı ve doktora gidilmelidir.

Kısa mide kanserinin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Geğirme ve midede asidin yükselmesi.
 • Yemek yerken normalden daha çabuk doyma hissi.
 • Mide kanaması ve aşırı hissedilen yorgunluk.
 • Kanın pıhtılaşması.
 • Yutma güçlüğü çekilmesi ve bulantı.

Bazı durumlarda mide kanseri hiçbir belirti göstermeden de ilerleyebilir. Böyle olduğunda kişi tedaviye geç kaldığı için tedaviden olumlu sonuç alma ihtimali azalır. Bu yüzden doktor kontrolüne gidilmesi önemlidir.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide sorunu yaşayan kişiler doktora gittiklerinde, doktor eğer mide kanserinden şüpheleniyorsa size endoskopi yapar. Endoskopi yardımıyla yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ilk kısmı görülebilir. Eğer bu kısımlarda anormal bir durum varsa daha kesin bir tanı için doktor biyopsi alır. Bu uygulamaların yapılması ile mide kanseri erkenden teşhis edilebilir.

Mide kanserinin hangi evrede olduğunu ve çevresindeki organlara yayılıp yayılmadığını görmek için daha kapsamlı testler yapılır. Bu testlerin bir diğer yapılma amacı da hasta için en uygun olan tedavi yönteminin belirlenmesidir. Bilgisayarlı Tomografi sayesinde mide kanserinin ne kadar büyük olduğu ve yeri belirlenir.

Mide kanseri tedavisinde, tedavi yöntemi belirledikten sonra yapılacak en önemli iş tümörün uygun bir biçimde çıkarılmasıdır. Erken dönemlerde yapılan operasyonlar hastanın yaşama süresi açısından oldukça önemlidir. Mide kanseri tedavisi sırasında hastanın midesinin tamamı ya da bir kısmı alınabilir. Eğer hastanın midesinin tamamı alınmışsa, bağırsak yardımı ile yeni bir mide yapılır ve hasta yaşamına normal bir şekilde devam edebilir. Hastanın midesi bu şekilde yapıldıktan sonra doktor kontrolünde diyet yaparlar ya da ışın tedavisi uygulanır.

Mide kanseri tedavisinde önemli olan bir diğer konu da mide kanserinin çeşitleridir. Mide kanserinin çeşitlerine göre tedavi değişiklik gösterebilir. Çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Adenokarsinom: En çok görülen mide kanseri çeşididir. Mide astar bezi hücrelerinde başlayarak yayılır.
 • Skuamöz Hücre Kanseri: Tedavi yöntemi Adenokarsinom mide kanseri ile aynı şekildedir. Mide astarını meydana getiren bez hücreler arasında yer alan cilt hücresine benzeyen hücrelerde meydana gelir.
 • Mide Lenfoması: Çok nadir görülen bir mide kanseri çeşididir.
 • Gastrointestinal Stromal Tümör (GIST): Nadir görülür ve iyi huylu – kötü huylu olarak ikiye ayrılır. Sindirim sistemini destekleyen, bağ dokusu hücrelerinin yapısında ve midede görülebilir.
 • Nöroendokrin Tümör (NETs): Bu mide kanseri çeşidi de iyi ya da kötü huylu olarak ikiye ayrılır. Nadir olarak görülür.

Mide kanseri tedavisi sırasında eğer tümör lenf bezlerine de sıçramışsa kemoterapi uygulanır. Kemoterapi, operasyondan sonra etkinlik halini artırmak için önemlidir. Mide kanseri tedavisi sırasında Hipertermi adı verilen sıcak kemoterapinin uygulanması da başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Hipertermi, son zamanlarda özellikle mide ve kalın bağırsak kanserlerinde sıkça uygulanır. Hipertermi, karın içi organlara ve zarına yayılan tümörün bir kısmının çıkarıldıktan sonra geri kalanının 40 – 42 derecelik kemoterapatik ajanlar ile birlikte yıkanmasıdır.

Mide kanseri tedavisinde akıllı ilaçlar da kullanılır. Mide kanseri olan hastaların bir kısmında HER-2/Neu onkojeni adı verilen bir molekül bulunur. Bu, kanser hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına enden olur. Eğer yapılan araştırmalarda bu molekül pozitif bir şekilde bulunursa, mide kanseri tedavisinde akıllı ilaçlar kullanılır.

Mide kanseri tedavisinde radyasyon tedavisi de uygulanır. Erken evrede olan hastalarda, ameliyattan sonra bu yöntemin uygulandığı görülür. Ameliyat olmayan ve ileri evre mide kanseri olan hastalarda, buna bağlı olarak kanama ya da tıkanma görüldüğünde ise palyatif amaçlı olarak uygulanır.

Mide Kanserinden Korunmak İçin Beslenme Yöntemleri

Eğer daha sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Çok sıcak, çok sıcak, çok yağlı yiyecekleri tüketmemelisiniz. Mangalda et tüketeceğiniz zaman etin çok yanmamış ve az tuzlu olmasına dikkat edin.

Ülkemizde özellikle doğu bölgelerinde rastlanan tütsülenmiş yiyeceklerden uzak durun. Çiğ et, tütsülenmiş et ve balık, peynir gibi besinler mide kanserine sürükleyebilir.

İçilen su da mide kanserine neden olabilir. Suyun içerisinde bulunan kurşun ve çinkonun oranının kontrol edilmesi önemlidir. Ayrıca mide kanserine karşı bolca C vitaminle besinler tüketilmeli ve stresten uzak durulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.