Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Sertleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Mide sertleşmesi aslında mide şişkinliğinin neden olduğu bir durumdur. Ancak mide şişkinliği de bir hastalık değil bir hastalık belirtisidir. Günlük hayatta kişinin dönem dönem maruz kaldığı bu rahatsızlıktan kurtulmak için yanlış yöntemler deneniyor. Mide oldukça hassas bir yapıya sahip ve bu yüzden mide sertleşmesinin nedenleri üzerinde yoğunlaşıp, kişinin ondan sonra bir tedavi seçmesi gerekir. Yazımızın devamın tüm merak ettiklerinize dair detayları bulabilirsiniz.

Mide Sertleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Mide sertleşmesinin pek çok farklı anlamı olabilir. Ancak genelde sindirimle ilgili bir konudur. Midenin en çok etkilendiği faktörlerden biri de strestir. Kişinin aşırı stresli olduğu dönemlerde mide sorunu görülebilir. Mide sertleşmesi de bu sorunlar arasındadır.
  • Bir diğer sertleşme sorunu da kişi sindirim sırasında aşırı gaz açığa çıkarmasıdır. Bu gazlar da midede şişkinliğe neden olabilir. Karın bölgesinde de bu gaz kendini sertlik ve ağrı olarak hissettirir. Genelde fazla hava yutulduğunda ya da gaz yapıcı yiyecekler ve içecekler tüketildiğinde bu durula sık karşılaşılır.
  • Mide sertleşmesinin bir diğer nedeni de kabızlıktır. Kabızlık mide sertleşmesine sebep olduğu gibi mide de şişkinliğe de neden olur ve kişiyi huzursuz eder. Aynı zamanda ileri derecede kabızlıkta kişide ağrılar da oluşabilir. Kabızlığa ise genelde aşırı baharatları ürünler yemek ya da aşırı yağlı besinler tüketmek neden olur. Bir de yeterince su içilmemesi bu durumu daha çekilmez bir hale getirir.
  • Hassas bağırsak sendromunun da etkilediği bazı organlar vardır. Bunlardan biri de midedir. Bağırsakta oluşan gaz kramp şişkinlik mideye de baskı uygulayarak burada bir sertleşme oluşmasına neden olur. Eğer önüne geçilmezse bir süre sonra kişinin bağışıklık sisteminin düşmesine ve devamında da aşırı kilo kaybına neden olur. Bu hastalığın asıl tetikleyicisi olarak da stres gösteriliyor.
  • Mide kanseri tıpkı diğer kanserlerde olduğu gibi midede kitlelerin oluşumuyla gerçekleşiyor. Bu kitleler de kimi zaman büyüyüp sertleşebiliyor, bu da midenin sertleşmesine neden olabiliyor. Midede sertlikle birlikte eğer iştah kaybınız da varsa ve aşırı kilo vermeye başlamışsanız, midedeki sertleşme hep aynı yerde ise mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmelisiniz.
  • Hamilelik sürecinin sonlarına doğru bebeğin gelişmesiyle birlikte karın bölgesinde bir sertlik söz konusudur. Bu da mideye olan baskının artmasıdır. Bebek geliştikçe bu baskı artar.

Mide Sertleşmenin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mide sertleşme tedavisinde kişi kendine teşhis koymamalıdır ve mutlaka uzman bir doktora tarafından muayene edilmelidir. Eğer muayene sonucunda gaz veya şişkinlik söz konusuysa özellikle gaz yapıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Reçetesiz olarak satılan bazı ilaçlar sizlere yardımcı olacağı gibi doğal yöntemlerde mevcuttur. Özellikle kekik çayı hiçbir yan etki göstermeden sizlere yardımcı olur.

Kabızlıktan dolayı ortaya çıkan bir mide sorununuz varsa kişinin bu dönem boyunca yüksek lif içeren bir diyet uygulaması gerekir. Aynı zamanda gün içinde yeterine su içmelidir. Bununla beraber yapılacak egzersizler sindirim sisteminizin daha kolay çalışmasını sağlar. Eğer bunlarla da kabızlık sorunu yaşıyorsanız, müshil etkili ilaçlar sizlere yardımcı olabilir.

Hassas bağırsak sendromunun neden olduğu mide sertleşmesine çözüm olarak bağırsaklarda etkili olan ve kişinin yaşadığı belirtileri minimum seviyeye indiren ilaçlar kullanılmalıdır. Kişinin bağırsaklarını zorlayacak yiyeceklerden de uzak durması gerekir.

Mide kanserinde kişinin hastalık evresi tedavide belirleyici olur. Eğer kişi beslenme şekliyle ve destek veren ilaçlarla mücadele ederse kurtulma şansı vardır. Ancak hastalık ilerlemişse kişinin bu durumu ancak radyoterapi ya da kemoterapi gibi ağır ilaçlarla birlikte tedavi edilebilir. Mide kanserinden korunabilmek adına kişi sağlıklı bir beslenme tarzı seçmeli ve bol bol meyve yemelidir.

Hamilelik sürecinde yaşanan durumlar genelde rahatsız edici olsa da pek tedavi edilemez. Çünkü annenin ilaç kullanılması istenen en son şeylerdendir. Fakat mide sertleşmesi annenin yeme alışkanlığını bozuyor ve mide sorunu yaratıyorsa bu durumda ilaç kullanabilir ya da sonrasında bir cerrahi müdahaleye maruz kalabilir. Ancak yine de doğal yöntem olarak yüksek lifli diyetler sizlerin işine yarar ve hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığının bu şekilde korursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.