Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Şişkinliği Nasıl Geçer?

Mide şişkinliği karın bölgesinde görülen anormal ağrılar yüzünden midenin şişmesidir. Bu ağrılar mide kramplarına ve midede keskin ağrılara sebep olabilir. Bu ağrılar karın bölgesinde çeşitli yerlerde olabilir ve bulunduğu yer zamanla değişebilir. Mide şişkinliği karın bölgesinin üst kısımlarında gözlenince kalp ağrısıyla karıştırılabilir. Sağ üst karında gözlendiğinde ise safra kesesi ve ya apandis ağrısıyla karışabilir. Bu yazımızda mide şişkinliğiyle ilgili detayları paylaşacağız.

Mide Şişkinliğinin Nedenleri Nelerdir?

Mide şişkinliği beslenme, reflü, kabızlık sorunu ve laktoz intoleransı gibi pek çok sebeplerle oluşabilir. Bağırsaklarda görülen tıkanma gibi sorunlarda şişkinliğe neden olabiliyor. Mide şişkinliği bağırsaklarda sindirilmeyen ve ya tamamen sindirilmiş besinler olduğunu gösterir. Su besinlerin sindirilmesini ve bağırsaklara doğru ilerlemesini kolaylaştırır. Bununla birlikte az su tüketimi de mide şişkinliğine neden olabilir.

·       Anormal sindirim görülmesi

·       Bazı gıdalara karşı alerji

·       Obezite

·       Hassas bağırsak sendromu

·       Kabızlık

·       Gazlı içecekler

·       Aşırı derecede alkol kullanımı

·       Çok tuzlu ve çok işlenmiş gıda tüketimi

·       Bağırsaklarda görülen parazitler

·       Laktoz intoleransı

·       Düşük proteinli gıdalarla beslenme

·       Az su tüketimi

·       Doğum kontrol hapları

Bunların yanında mide kanseri, anormal şişmiş organlar, çeşitli tümörler gibi hastalıklarda mide şişkinliğine sebep olabilir.

Mide Şişkinliğinin Belirtileri Nelerdir?

·       İshal,

·       Hazımsızlık sorunu,

·       Bel ağrısı,

·       Nefes almada güçlük çekilmesi,

·       Gaz oluşumu ve gaz birikimi,

·       Mide krampları,

·       Karın ağrısı görülmesi gibi yaygın belirtiler görülebilir.

Fakat ishal, dışkıda kan görülmesi, aniden yaşanan kilo kaybı, kusma ve çok şiddetli karın ağrısı görülüyorsa acilen bir doktora gidilmesi gerekir.

Mide Şişkinliğini Geçirecek Tavsiyeler

 • Lifli gıdalar tercih edin. Bunun için bol bol sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Lif oranı yüksek olan bu yiyecekler zamanla sindirim sisteminin ve boşaltım sisteminin çok daha iyi çalışmasını sağlayacak ve zaman içerisinde şişkinliği azaltacak.
 • Günde 8 bardak su içmeye özen gösterin. Su miktarını düşürüp yanına düşük kalori içeren ve kafeinsiz bitki çaylarını da içebilirsiniz.
 • Meşrubat ve yüksek sodyumlu çorba türlerinden uzak durun.
 • Gazoz benzeri yüksek miktarda karbondioksit içeren içeceklerden uzak durun. Bu içeceklerin içerisinde bulunan kabarcıklar karbondioksit gazı üretir ve mide de boşluk oluşumunu yavaşlatıp, mide şişkinliğinin artmasına neden oluyor.
 • Paketlenmiş ve dondurulmuş ürünler yerine mevsiminde ve taze yiyecekler tüketmeye çalışın. İşlenmiş gıdalarda, taze gıdalara göre yeteri kadar besin değeri yoktur. Ayrıca bozulma önlemek için içerisine konan katkı maddeleri, mideyi daha da rahatsız edebilir.
 • Egzersiz yaparak hormon salınımına yardımcı olup, bu sayede bağırsak hareketlerini de hızlandırabilirsiniz.
 • Çok sıcak ve çok soğuk içeceklerden uzak durmaya çalışın. Çok sıcak besinler tüketmek ve sakız çiğnemek gibi nedenler hava yutulmasına neden olabilir ve bu durumda mide şişkinliği de artabilir.
 • Süt ve süt ürünlerinin sizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız bunun için laktoz miktarı azaltılmış süt ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem sütün içindeki besin değerlerini alırken hem de şişkinliğinizi azaltmış olursunuz.
 • Karnıbahar, elma, fasulye ve lahana gibi besinler de gaz üretimini arttırarak mide şişkinliğine neden olabiliyor. Bunun için mide rahatsızlığı olan kişiler bu besinleri daha dikkatli kullanmalılar.
 • Adet öncesi dönemlerde kadınların karın bölgelerinde sıvı birikimi gözleniyor. B grubuna ait vitaminler ve kalsiyum gibi mineraller kadınlarda gözlenen mide şişkinliğini azaltıyor.
 • Rezene, dereotu, zencefil, tarçın gibi pek çok bitki türü de mide şişkinliğini doğal yollardan tedavi ediyor.
 • Yemeklerden sonra ıhlamur veya nane çayı tüketirseniz, hazımsızlık ve mide şişkinliği sorunlarını engellemiş olursunuz.
 • Limonlu su hazırlayın ve bunu gün içerisinde sıcak bir şekilde 3 bardak tüketin. Bu sayede zamanla mide yanması ve şişkinlik gibi problemler ortadan kalkacaktır.
 • Yemek aralarında 2-3 bardak papatya çayı tüketmek hem midenizi yatıştırır hem de şişkinlik sorununu ortadan kaldırır.
 • Yemeklerden sonra küçük bir dilim zencefil tüketerek, mide şişkinliğini önleyebilirsiniz.
 • Biberiye gaz sorununa oldukça iyi gelen ve sindirimi kolaylaştıran bir bitkidir. Bunun için bir bardak limonlu suyun içerisine bir dal biberiye ekleyip tüketirseniz şişkinlik sorununun en aza inmiş olduğunu göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.