Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Midemizin Durup Dururken Şişmesine Neden Olan 5 Alışkanlık

Bu yazının pek çok kadının kafasındaki önemli bir soru işaretine cevap olacağına eminiz.

Hepimiz sabah kalktığımızda karnımızın ne kadar düz olduğunu düşünürüz bazen. Hatta bu yüzden güne çok güzel başlarız. Ama o da ne? Saatler geçtikçe midemiz şişmeye ve kıyafetlerimizin üzerinden karnımız belli olmaya başlar. Oysa o kadar da çok yememişizdir.

Bu durum pek çoğumuzun başına sık sık geliyor. Evet, doğru biliyorsunuz; bunun sebebi mide şişliği. Ama mide şişliğinin durup dururken neden böyle ortaya çıktığını bilmiyor olabilirsiniz. Midenizin şişmesi için illa gaz birikmesi gerekmiyor. Tabii mide şişliğine yağ birikimi de sebep oluyor ancak gün içinde dikkat etmediğimiz bazı noktalar da buna sebep oluyor olabilir.

Yani gün içinde yaptığımız bazı alışkanlıklarımız sabahları çok daha güzel görünen midemizin saatler ilerledikçe şiş bir görüntü almasına sebep oluyor. Bunda bazı yiyeceklerin ya da sindirim sistemimizin etkisi büyük. O yüzden eğer midemizin sabah gördüğümüz gibi kalmasını istiyorsak gün içinde düştüğümüz bazı hatalara tekrar düşmememiz gerekiyor. O zaman hangi alışkanlıklarımız midemizi bir anda şişiriyor ve can sıkıcı mide şişkinliğine neden oluyor, detaylı olarak inceleyelim.

1. Gıda hassasiyetleri

Eğer bazı gıdalara karşı hassasiyetiniz varsa ve siz hala bunu bilmiyorsanız bu mide şişkinliğinizin sebebi olabilir. Hatta bununla da kalmak bazı sağlık sorunlarına da yol açabilir. Hangi gıdalara karşı hassasiyetiniz olduğunu tükettiğiniz besinleri ve bedeninizdeki etkilerini biraz daha detaylı inceleyerek fark edebilirsiniz. Örneğin buğday hassasiyeti olan kişiler besinler yolu ile aldıkları gluteni sindiremedikleri için sık sık mide şişkinliği gibi çeşitli sindirim sorunları ile karşı karşıya kalırlar. Aynı zamanda insanlar arasında yoğun bir şekilde laktoz hassasiyeti de görülebiliyor. Bunun için direkt olarak süt içmenize de gerek olmayabilir. Örneğin öğle molasında arkadaşlarınızla kahve içmeye çıktınız ve kahvenizin içinde az miktarda da olsa süt vardı. Sonrasında da bir baktınız saatler ilerledikçe midenizde şişkinlik oluşmaya başladı. Evet, eğer siz de bu sorunu çok sık yaşıyorsanız laktoza karşı hassasiyetiniz olabilir. Bundan kurtulmak için o hassasiyetlere neden olan gıdaları tüketmemeniz gerekir. Ancak tabii süt içmeyin demiyoruz. Süt içmemek yerine laktozsuz sütleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir beslenme uzmanı ile görüşerek de gıda hassasiyeti testi yaptırabilirsiniz. Testinizin sonuçlarına göre doktorunuzla beraber size uygun bir beslenme programı uygulayabilirsiniz. Böylece mide şişkinliği sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

2. İşlenmiş gıdalar

İşlenmiş gıdaların içinde bol miktarda sodyum ve çeşitli maddeler bulunur. Üstelik bu maddelerin mide için hiçbir faydası da yoktur. Ayrıca sodyum vücudumuzda sıvı toplanmasına sebep olur. Bu da doğal olarak midemizde şişkinlik yaratır. Ancak bu durumun sağlıklı olduğunu düşündüğünüz light ya da zero ifadeleriyle dolu yiyecekler için de geçerli olduğunu bilmelisiniz. Yani o yiyeceklerin içinde de bol miktarda sodyum yer alır. Bu tip yiyeceklerin yarattığı mide şişkinliğini önlemek için hazır gıdalar yerine ev yapımı ve doğal gıdaları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda beslenmenizde ağırlığı meyvelere, sebzelere ve tam tahıllı gıdalara verebilirsiniz. Bu ürünlerin çoğunda ya hiç sodyum yoktur ya da sodyum miktarı bir hayli azdır.

3. Fazla hızlı yemek yemek

Yediğiniz yemekler kadar yemek yeme şekliniz de çok önemli. Çünkü çok hızlı ve aceleyle yemek yediğiniz zaman farkında olmasanız da hava yutmaya başlarsınız. Yuttuğunuz bu havalar da midenizde şişkinlik yaratır. Yani vücudunuz çok ince olsa da midenizde sürekli şişlik görüyorsanız bunun hızlı yemek yerken sebebi yuttuğunuz o havalar olabilir. O yüzden ne kadar hızlı bir hayat yaşarsanız yaşayın yemek yeme zamanınız için yeteri kadar vakti mutlaka ayırın. Böylece midenizdeki şişliği en aza indirebilirsiniz. Aynı zamanda ağzınıza aldığınız lokmaları olabildiğince fazla ve ağır ağır çiğnemeye çalışın. Böylece yuttuğunuz hava miktarını da azaltırsınız.

4. Fazla karbonlu gıdalar tüketmek

Özellikle yaz aylarında susadığımız zaman su içmek yerine ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi nedeniyle karbonatlı sodaları ya da benzeri içecekleri tercih ederiz. Ancak bunların vücudumuza hiçbir faydası yoktur çünkü besin değerlerine sahip değildirler. Bu yüzden de başta mide şişkinliği olmak üzere pek çok sindirim sorununa sebep olabilirler. Bu tip mide şişkinliğinin bir diğer sebebi de elbette gazdır. Aynı zamanda yapay tatlandırıcıların da benzer bir etkisi olur. Bunu önlemek için su ya da doğal meyve suları tercih etmelisiniz.

5. Uyumadan hemen önce yemek yemek

Yatmadan çok kısa bir süre önce yemek yemek midemizde şişkinliğe yol açan en önemli sebeplerden bir tanesi. Bu yüzden uyku ile akşam yemeğiniz arasında en azından iki ya da üç saat bırakmalısınız. Böylece sindirim daha rahat gerçekleşir ve midenizde şişlik ortaya çıkmaz. Aksi takdirde kabızlık gibi sorunlarla da başa çıkmak durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca yatmadan önce ya da akşam yemeğinde tüketeceğiniz tüm yiyeceklerin hafif olmalarına da özen göstermelisiniz. Akşam yemeğiniz gün içinde yediğiniz tüm yemeklerden daha hafif bir öğün olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.