Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Ülseri İçin Doğal Tedaviler

Hastalıklara doktor tedavisi uygulanabildiği gibi doğal tedaviler de uygulanabilmektedir. Son zamanlarda doğal tedavilere yönelim daha da artmaktadır. Çünkü hem kullanım açısından hem de fiyat açısından daha uygundur.  Mide ülseri için de doktor tedavisinin yanında doğal tedaviler kullanılabilmektedir. Biz de bu yazımızda mide ülseri için doğal tedavileri anlatacağız.

Mide ülseri için doğal tedaviler konusuna geçmeden önce mide ülserinin nasıl bir hastalık olduğuna ve belirtilerine bakalım.

Mide Ülseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Mide ülseri, midenin mukoza tabakasındaki yaralara denir. Mide ülserinin görülme olasılığı erkeklerde kadınlara göre daha fazladır. Bazen ülserin belli başlı belirtileri olmadığı görülmektedir fakat çok yemek yenildiğinde ya da içecek içildiğinde sindirim problemleri ortaya çıkmaktadır. Hazımsızlık, midede yanma, yemekten sonra karnın ağrıması, kilo kaybı ve kusma gibi durumlar mide ülseri ile yakından ilgilendirilebilir. İlerlediği durumlarda mide ülseri mide kanamasına kadar gidebilmektedir.

Mide Ülserinin Nedenleri

Mide ülserinin belirtileri gibi nedenleri de önemlidir. Nedenlerini bildiğiniz sürece mide ülseri riskinizi azaltabilirsiniz. Ülserin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yanlış Beslenme: Aşırı soslu, baharatlı ve yağlı yemekleri tüketme mide ülseri riskini artırmaktadır.
  • Bakteriyel Enfeksiyon: Mideye yiyecekler ile ulaşan bu bakteri de mide ülserine neden olabilmektedir.
  • Mide Asidi: Sürekli midesi yanan ve mide asidi fazla olan kişilerde mide ülseri görülme riski daha yüksektir.
  • Genetik Faktörler: Bir kişinin ailesinde ülser varsa, kişide de mide ülserinin görülme riski yüksektir.
  • Aşırı sigara ve alkol tüketimi.
  • Steroid olmayan iltihaplanma ilaçları, aspirin ve kortizon kullanımı.
  • Aşırı stres.

Eğer mide ülseriniz olduğunu düşünüyorsanız biran önce doktora gitmenizde fayda var. Doktorunuz sizden yeme alışkanlıklarınızın değişmesini isteyebilir. Bu durum sizin de yararınıza olacaktır. Mide ülserine karşı, doktor tedavisinin yanında doğal tedaviler de kullanabilirsiniz. Bu doğal yöntemler de mide ülserinde korunmanızda ve verdiği etkileri azaltmanızda yardımcı olacaktır. Şimdi de mide ülseri için doğal tedavileri inceleyelim.

Mide Ülseri İçin Uygulanabilecek Doğal Tedaviler

1. İncir Ağacı İle Mide Ülseri Tedavisi

incir yararları

İncir ağacının yaprakları ve meyvesi glikoz, steroller, friedelin, alkaloidler, karbonhidratlar içerir. İncir ağacı ayrıca Hindistan’da kutsal sayılmaktadır ve mutluluk, refahın ve şansın sembolüdür. Ayrıca Budistler tarafından da kutsal sayılmaktadır.

İncir ağacının yaprağı ve kabuğu geleneksel tıpta sıkça kullanılmaktadır. İncir yaprağının ağacı yapısındakilerden dolayı, yatıştırıcı, yumuşatıcı ve afrodizyak özelliğe sahiptir. Bu yüzde de diyabet, cüzzam, midedeki yanma hissi, mide ülseri ve çeşitli cilt hastalıklarına karşı kullanılmaktadır.

2. Kuşkonmaz İle Mide Ülseri Tedavisi

Mide ülseri için doğal tedavilerde kullanılan bir diğer bitki de kuşkonmazdır.

Kuşkonmaz bitkisi, subtropikal ve tropikal yerlerde ve yaprak döken ormanlarda yetişen bir bitki çeşididir. Kuşkonmazın, meyvesinde ve yapraklarında sterol, sitosterol ve rutin gibi maddeler bulunmaktadır. Kuşkonmaz bitkisinin de incir gibi yatıştırıcı, yumuşatıcı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Tıp ile alakalı olan bazı yağların yapımında kullanılır.

Kuşkonmaz meyvesinin suyu mide ülseri için tedavi edici niteliğindedir. Bunun için meyvesinin suyunu bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

3. Zencefil İle Mide Ülseri Tedavisi

Zencefil bitkisi de mide ülseri için doğal tedaviler kapsamında değerlendirilmektedir. Zencefil bitkisi tropikal bölgelerde yetişen yumru köklü bir bitki çeşididir. Mide ülserinin tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerdendir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre zencefil bitkisinin antiseptik, iştah açıcı, gaz söktürücü, solunum yollarını açıcı ve sindirimi düzenleyici özellikleri olduğu belirlenmiştir. Zencefil bitkisinin mide ülseri için kullanımı da önemlidir. 1 su bardağı sıcak suyun için 1 çay kaşığı dövülmüş zencefil koyun ve bir süre demlendirin. Eğer tüketirken tadı acı gelirse tatlanması için biraz bal koyarak içebilirsiniz.

4. Şerbetçi Otu İle Mide Ülseri Tedavisi

Yaz mevsiminde çiçek açan şerbetçi otu da mide ülserinin doğal tedavisinde kullanılır. Çiçekleri birçok yararlı bileşen içerir ve reçine, fenolik asit, beta bitter asitler bunlardan yalnızca bir kaçıdır. Ayrıca şerbetçi otunun iştah açıcı, yatıştırıcı ve idrar arttırıcı etkisi de olduğu bilinmektedir.

Şerbetçi otunun içinde bulunan xanthahumol bileşeninin iltihap karşıtı ve antioksidan bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca buna ek olarak anti tümör etkileri de vardır. Bu yüzde mide ülseri için doğal tedavi olarak kullanılır. 1 bardak sıcak suyun içerisine bir miktar şerbetçi otu koyun ve demlendirin. Daha sonra çay olarak bunu tüketebilirsiniz.

5. Papaya İle Mide Ülseri Tedavisi

10. papaya

Papaya bitkisi yarı odunsu bir bitkidir ve hızlı gelişir. Olgunlaşmamış papaya meyvesi, bolca beyaz lateks içerir. Olgunlaştığında ise tatlı bir yapısı vardır.

Papaya bitkisi doğal tedavilerde sıkça kullanılmaktadır. Papaya bitkisinin tohumları ve meyvesi amip öldürücü ve solucan düşürücü olduğu bilinmektedir. Papaya bitkisinin bir bileşeni olan papain, sindirim bozukluklarında ve şişkinliklerde etkilidir. Papaya ağacının gövdesinden üretilen süt beyaz özsuyu, ülser yaraları için birebirdir. Ayrıca kadınlarda regl dönemini düzenleyici olarak da kullanılır. Papaya bitkisinin meyvelerini suyun içinde kaynatın ve öyle tüketin.

6. Meşe Palamudu İle Mide Ülseri Tedavisi

Meşe palamudu ağacı da mide ülserinin doğal tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Meşe palamudunun yapısında tanen bulunur ve bu da tannik asit olarak bilinmektedir. Bunların yapısındaki bileşikler mukozayı ve damarları büzücü etkisinde dolayı basur, bademcik ve deri hastalıklarının ilaçlarında kullanılır. Buna ek olarak mide ağrısı ve baş ağrısı için de faydalıdır. Ayrıca meşe palamudunun ağacındaki toz kabuğu da ülseri için faydalıdır.

7. Kereviz Suyu İle Mide Ülseri Tedavisi

Mide ülserinin doğal tedavisinde kereviz suyu da önemli bir etkiye sahiptir. Yapılan karışım günlük olarak tüketilmelidir.

8. Muz İle Mide Ülseri Tedavisi

Mide ülserine çok iyi gelen besinlerde birisi de muzdur. Muz antiasit özelliğe sahiptir, bu yüzden de mide asidinin mideye zarar vermesini engeller. Bu da mide ülserinin ağrılarının azalmasını sağlar. Muzu süte karıştırarak rahatça tüketebilirsiniz. Muz tüketimi ile midenin astarı kalınlaşır ve mukus yapısındaki bariyerler de gelişir.

Mide ülseri ile savaşmak aslında çok kolaydır. Yukarıda bahsettiğimiz doğal tedavilerin yanında bazı besinlerden de kesinlikle uzak durmalısınız. Özellikle çay, kahve, sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınızdan uzak durmalı ya da azaltmalısınız. Bu sağlığınız için ve mide ülserinizin geçmesi için iyi olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.