Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Üstünde Ağrı ve Acıma Neden Olur?

Mide sindirim sisteminin en önemli organlarından biridir. Özellikle birçok yapı taşının özelliği midede sindirilmeye odaklıdır. Bu da midenin önemini bizlere vurgular. Midenin herhangi bir olumsuz durumla karşılaşması başta sindirim sistemini devamında diğer tüm sistemleri olumsuz etkileyerek kişinin çeşitli hastalıklarla mücadele etmesine neden olur. Bu mücadele sonuçlarının ağır olmaması için özellikle mide üstünde ağrı ve acılara kulak vermeniz gerekir. Bu yazımızda mide üstünde ağrı ve acıma ile ilgili tüm detayları paylaşacağız.

Mide Üstünde Ağrı ve Acımanın Nedenleri Nelerdir?

Midenin kendi sıvısı sayesinde ve kendine özgü kasılıp açılma hareketleri sayesinde karbonhidrat sindirimi ve protein sindirimi burada başlar. Karbonhidrat sindiriminin birçok bölümü burada gerçekleşir. Zaman zaman mide asidini olumsuz etkileyen durumlar ya da midenin bu kasılma hareketlerini engelleyen problemler yaşanabilir. Bu da genel olarak kişide acıma ve ağrı hissine neden olur.

Mide üstünde yaşanan ağrı ve acıma hislerinin yaşanmasının altında yatan en yaygın sebep gastrittir. Genelde ağır mide hastalıkların başlangıcı olarak bilinir. Mide asidinin zamanlar artması sonucunda bir süre sonra mide asidi geriye kaçarak boğazı ve yemek borusunu tahriş edebilir. Bu daha ciddi hasarlara neden olabilir. Başta ses telleri olmak üzere oldukça tehlikeli bir durumdur. Mutlaka önlem alınması gerekir.

Mide üstünde yaşanan semptomların bir diğer yaygın sebebi de reflüdür. Mide asidinde görülen artış bir süre sonra mide ile yemek borusu arasında bir duvar görevi gören ve sadece gerektiği zaman açılan kaslar işlevini yitirir. Bu da mide asidinin kişinin diğer organlarına zarar vermesine yol açar. Genelde ağır yağlı yiyecek yiyen ve baharatlı yemekler yiyen kişilerde bu durum görülür. İlerleyen boyutları mide kanamasıdır ve bu da kişinin hayatını ciddi derecede tehlikeye atan bir durumdur.

Mide rahatsızlıklarından en yaygın olanlarından biri de ülserdir. Ülser, genelde tıpta yaralara verilen addır. Mide ülseri de midenin üstünde bulunan yaraların oluşmasına neden olur. Bir bakterinin üremesi sonucunda ortaya çıkan bu durum genelde ilaçların çok içilmesi ve alkolün çok tüketilmesi sonucunda oluşur.

Safra taşı genelde yaşlı bireylerde bulunur diye düşünülse de artık her yaş grubuna ait bireylerde de görülebiliyor. Bu sadece safra kesesinin zarar görmesine değil, diğer organların da zarar görmesine neden oluyor. Bunlardan biride midedir. Mide üzerinde ciddi bir baskı oluşturan safra kesesi ve içerisindeki taşlar bir süre sonra mide üstünde ağrılara ve acımalara neden olur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir, çünkü bu rahatsızlığın ilerleyen boyutlarında iltihaplanmalar söz konusudur.

Mide Üstünde Ağrı ve Acıma Nasıl Geçer?

Mide üstünde yaşanan bu belirtilerin öncelikle uzman biri tarafından araştırılması gerekilir. Eğer kişi uzun süre boyunca bu durumu özellikle sindirim sırasında ya da sonrasında yaşıyorsa mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır. Kendine özgü çeşitli teşhis yöntemlerinden sonra mide tetkik sonuçlarına göre doktorunuz sizlerin hastalığına en uygun tedavi seçeneğini sunar.

  • Eğer gastrit başlangıçlı bir ağrı yaşıyorsanız genelde bu durumun önüne çiğnemeli tabletle geçebilirsiniz. Aynı zamanda bu semptomların yaşanmasını tetikleyecek her türlü yağlı ve baharatlı gıdalardan da uzak durulması gerekir.
  • Reflü kaynaklı bir ağrı söz konusu ise sıkı bir diyetle bu işin önüne geçebilirsiniz. Bu belirtiler ciddi belirtilerdir. Eğer kişi doktorun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanır ve yediklerine de dikkat ederse midenin kendi yapısı kendini yenileyecek ve bu desteklerle birlikte onaracaktır. Kişide yaşanan bu belirtilerin önüne ancak bu şekilde geçilebilir.
  • Ülser teşhisi koyulmuşsa çeşitli mide haplarıyla birlikte bu durumun önüne geçebilirsiniz. Eğer ilaç tedavisi yanıt vermiyorsa kimi zaman cerrahi müdahaleler de söz konusu olabilir. Aynı zamanda midenizi rahatlatacak içecekler ve besinler tüketirseniz bu süreçte işiniz daha da kolaylaşır.
  • Safra taşı kaynaklı ağrılar için de kişi safra taşına odaklı bir tedaviye yanıt vererek ortadan kalkabilir. Safra taşı rahatsızlığı için günümüzde basit cerrahi operasyonlar bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.