Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Üşütmesi Belirtileri, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Genelde mide üşütmesi olarak bilinen gastroenterit sulu ishal, karın krampları, mide bulantısı veya kusma ve bazen ateşle karakterize olan bir bağırsak enfeksiyonudur. Viral gastroenterit için etkili bir tedavi yoktur, bu nedenle önleme yöntemleri üzerinde durulmalıdır. Kontamine olmuş yiyecek ve sulardan kaçınmanın yanı sıra, kişisel hijyene dikkat ederek de bu hastalığı önlemek mümkün.

Mide Üşütmesinin Nedenleri

bağırsaklarda virüs

Mide üşütmesinin nedeni genelde virüsler ve bakterilerdir.

Norovirüs: Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bu virüsün dar alanlarda yayılma olasılığı daha yüksektir. Genellikle kontamine yiyecek veya sudan bulaşır, bununla birlikte kişiden kişiye bulaşması da mümkündür.

Rotavirüs: Özellikle de çocukların parmaklarını veya çeşitli nesneleri ağızlarına sokmaları dolayısıyla bulaşan virüsün semptomları oldukça şiddetlidir. Rotavirüsle enfekte olmuş yetişkinler herhangi bir semptoma sahip olmayabilirler, ancak bilmeden hastalığın yayılmasına neden olurlar. Özellikle de kalabalık kurumsal ortamlarda.

 • Bazı kabuklu deniz ürünleri, özellikle çiğ veya az pişmiş istiridyeler gastroenterite neden olabilir.
 • Soğuk veya kontamine olmuş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi mide üşütmesine sebep olur.
 • Aynı zamanda kişisel hijyene dikkat edilmemesi ve bağışıklık sisteminin zayıf olması da mide üşütmesinin nedenleri arasındadır.

Mide Üşütmesi Belirtileri

 • Karın krampları ve ağrı
 • Sulu ishal
 • Bulantı, kusma veya her ikisi de
 • Ara sıra kas ağrıları veya baş ağrısı
 • Hafif ateş

Çocuklarda mide üşütmesi semptomları genellikle daha hafiftir ve birkaç gün içerisinde düzelir. Bulaşma nedenine bağlı olarak, viral gastroenterit semptomları enfekte olduktan sonra bir ila üç gün içinde ortaya çıkabilir ve şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Semptomlar genellikle sadece bir veya iki gün sürer, ancak bazen 10 güne kadar devam edebilir.

Semptomlar benzer olduğundan, Clostridium difficile, salmonella ve E. coli veya giardia gibi bakterilerin neden olduğu ishal ile viral ishal genellikle karıştırılır.

Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?

zencefil ve nane çayı

 • İki günden fazla süredir kusuyorsanız,
 • Dehidrasyon (susuzluk) oluştuysa (susuzluk belirtileri; aşırı susama, ağız kuruluğu, koyu sarı renkte idrar veya idrarda azalma, halsizlik ve baş dönmesi),
 • Ateşiniz normalin üzerindeyse doktora görünmelisiniz.

Tedavinin ana odağı, bol sıvı içererek dehidrasyonu önlemektir. Ağır vakalarda, hastaneye yatış ve intravenöz sıvı tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Ancak gastroenterit için genellikle özel bir tedavi yoktur. Antibiyotikler virüslere karşı etkili değildir ve bunların aşırı kullanılması antibiyotiğe dirençli bakteri suşlarının gelişimine katkıda bulunabilir. Tedavi öncelikle kişisel bakım önlemlerinin alınmasıyla olur.

Mide Üşütmesi İçin Evde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

1. Bol sıvı tüketmek

Dehidrasyondan korunmak için sıvı seviyesini yüksek tutmak önemlidir. Mide üşütmesi söz konusu olduğunda tüm içeceklere aynı bakış açısıyla yaklaşılmamalıdır; kafein içeren içeceklerden uzak durulmalı, maden suyu ve elektrolit içeren sporcu içeceklerine ağırlık verilmelidir. Aynı zamanda bir diüretik olan alkolden de kaçınılmalıdır.

2. Zencefil çayı

Zencefil iltihabı azaltıp, bulantı ve kusmayı gidererek sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca mide krampları, gaz ve şişkinliklerin rahatlamasını sağlar. Burada mide üşütmesi gaz yapar mı sorusu akla gelebilir. Herkeste olmamakla birlikte, mide üşütmesi gaz ve şişkinliğe yol açabilir.

Zencefil çayı yapmak için: 1 fincan suya 1 tatlı kaşığı toz zencefil veya 1 çay kaşığı taze zencefil kökü ekleyin. 5 dakika kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Taze zencefil kökü kullanırken çayınızı süzün. Midenizi rahatlatmak için günde 2 defa içebilirsiniz.

3. Nane çayı

Nane mide rahatsızlıklarının giderilmesine, gaz ve şişkinliğin hafiflemesine yardımcı olabilir.

Nane çayı yapmak için; birkaç adet taze nane yaprağını bir bardak su içerisinde kaynatın ve süzerek için. Diğer bir yöntem ise 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane ve bir dilim limonun kaynatılıp süzülerek içilmesidir.

Mide üşütmesi genellikle iştahı azaltır. Ancak belirtiler düzelmeye başladıktan sonra birkaç gün hafif besinler tüketmek önemlidir. Bol sıvı tüketiminin ardından et suyuna çorba, patates haşlaması gibi gıdalarla beslenmeye devam edilebilir. Lif bağırsakları gevşetir ve ishali artırır, bu nedenle lifli gıdalardan uzak durulmalıdır. Aynı zamanda domatesli, yağlı ve baharatlı yiyecekler de ishali kötüleştirebilir. Belirtiler ortaya çıktığında süt ürünlerinin tüketilmesi önerilmese de iyileşme sürecinde kefir ve yoğurt tüketmek, hastalıktan sonra vücudun doğal bakteri dengesini yeniden sağlamaya yardımcı olabilir.

Hamilelikte Mide Üşütmesi

hamile kadın

Hamilelikte geçirilen mide üşütmesinin sebepleri ve belirtileri de normal zamanda olanla aynıdır. Ancak hastalığın hamilelik sırasında, özellikle anne adaylarının çoğunun sabah bulantılarından muzdarip olduğu erken dönemlerde tanımlanması zordur. Bu bulantılara, kusma, iştahsızlık, mide krampları, ateş ya da ishal eşlik ediyorsa, mide üşütmesinden söz edilebilir. (Herhangi bir gıda zehirlenmesi söz konusu değilse). Ayrıca, mide üşütmesi sadece birkaç gün sürer, sabah bulantıları ise ikinci trimestere kadar devam eder.

Hamilelik döneminde, bebek için tehlikeli olabileceği göz önünde bulundurularak herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Eğer belirtiler birkaç günden fazla sürüyorsa, ateşiniz düşmüyorsa veya vücudunuz susuz kaldıysa bir doktora görünmeniz en doğrusudur. Hamilelikte mide üşütmesine ne iyi gelir sorusu için ise aşağıdaki yöntemler önerilebilir:

1. Su tüketimi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi mide üşütmesi sürecinde sıvı tüketimi çok önemlidir. Vücut kusma, ishal ve terleme yoluyla fazla miktarda su kaybeder. Hamilelik döneminde vücudun susuz kalması, kan hacminde azalmaya neden olur, bu da fetüse aktarılan oksijen ve beslenme desteğini tehlikeye sokar. Bu nedenle bol miktarda su, limonlu su, et suyu, seyreltilmiş meyve suyu, üzüm suyu, ayran, çorba, zencefilli gazoz gibi sıvılar tüketmeniz dehidrasyonu önleyecektir. Enfeksiyonla başa çıkmak için meyve sularına bir parça taze zencefil de ekleyebilirsiniz. Kahve, çay, çikolata gibi kafein içeren gıdalardan kaçınmalısınız.

2. İstirahat

Hem hamileliğin getirmiş olduğu sıkıntılar hem de hastalık belirtileri vücudunuzun güçsüz kalmasına neden olur. Bu sebeple bol bol istirahat etmeli ve tamamen iyileşene kadar yorucu fiziksel aktivitelerden uzak durmalısınız. Mide üşütmesine sıcak su torbası da iyi gelir. Uzanıp dinlendiğiniz zamanlarda karnınızın üzerine sıcak su torbası koyabilirsiniz. Bu, ağrı ve krampların hafiflemesine yardımcı olur.

3. Doğru yiyecekleri tüketmek

 • Üşütme belirtileri ortadan kalkmaya başladığında hafif, sindirilmesi kolay katı gıdalar tüketmeye başlayabilirsiniz. Muz, elma ve tost gibi karbonhidrat bakımından zengin gıdalara ağırlık verebilirsiniz. Muz, sindirimi destekler ve kaybedilen potasyumun geri alınmasını sağlar.
 • Pirinç, kolay sindirilebilir ve enerji verir. Ancak bol miktarda lif içeren kahverengi pirinç tercih etmemelisiniz. Çok fazla lif, gaz ve şişkinliğe yol açabilir.
 • Elma veya elma marmelatı da karbonhidrat ve şeker içeriği ile enerji verir. Aynı zamanda ishalin geçmesini kolaylaştıran pektin içerir.
 • Beyaz ekmekle yapılan tostun ise lif oranı daha az olduğu için, tam buğday ekmeğine göre sindirimi de daha kolaydır.

Mide üşütmesi bebeğinize bulaşacak bir hastalık veya virüs değildir. Sağlıklı olduğunuz sürece vücudunuz, bebeğinizi herhangi bir zarardan koruyabilecek birçok doğal savunma sistemine sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.