Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Üşütmesine İyi Gelen Yiyecekler

Tıpta gastroenterit olarak geçen mide üşütmesi problemi virüsler nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkış nedenleri arasında tüketilen yiyecekler olduğu gibi çevresel etmenler de bulunmaktadır. Özellikle çok fazla soğuk içecekler tüketmek ve gereğinden fazla soğukta kalmak mide üşütmesi problemini beraberinde getirebilir. Ancak bazı sağlıklı ve doğal gıdaların düzenli olarak ve yeteri kadar tüketilmesi ile birlikte mide üşütmesi probleminden kurtulmak da mümkündür.

Mide Üşütmesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Sarımsak

Screenshot_14

Doğal antibiyotik olan sarımsak, içeriğinde bulundurduğu maddeler sayesinde anti bakteriyel ve anti viral özellik taşımaktadır. Bu nedenle soğuk algınlığı gibi hastalıkların yol açtığı mide üşütmesi gibi rahatsızlıklarda çok etkili olmaktadır. Aynı zamanda sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir. Bununla birlikte düzenli ve yeterli miktarda sarımsak tüketildiğinde solunum yollarının açılmasına da katkı sağlanmaktadır. Mide üşütmesi rahatsızlığının tedavi edilebilmesi için sarımsak pek çok farklı şekilde tüketilebilir. Bunlar arasında en kolay yöntemlerden bir tanesi; sarımsağın iki parçaya bölünerek ilaç gibi yutulması olmaktadır. Ancak çok daha etkili olunması istenildiğinde belki biraz tadı acı da olsa sarımsak direkt olarak ağza atılıp çiğnenebilir. Bunun yanı sıra sarımsağın sabahları ve akşamları bir miktar yoğurdun içine ilave edilip tüketilmesi de mide üşütmesi rahatsızlığının ortadan kalkabilmesi için çok etkili olmaktadır.

2- Bal

Screenshot_15

Balda antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle çok güçlü, çok faydalı ve çok besleyici bir yiyecektir. Özellikle mide üşütmesi rahatsızlıklarına da çok iyi gelmektedir. Hatta mide üşütmelerinin devamında meydana gelen baş ağrıları için de limon suyu ile karıştırılarak bal tüketilmesi önerilmektedir. Aynı şekilde soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkan virüslerin de insan vücudundan atılabilmesi için bal yine çok etkili bir besin olmaktadır. Fakat bu noktada en önemli şey, balın doğal ve gerçek olmasıdır. Çünkü piyasada çok fazla sahte bal bulunmaktadır ve bu sahte balların insan vücuduna faydadan çok zararı vardır. Bu nedenle bu konuda çok dikkatli olmak gerekmektedir.

3- Zencefil

Screenshot_16

Hemen hemen her rahatsızlığa birebir bir ilaç olan zencefil, antiviral, anti inflamatuar ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Benzer şekilde soğuk algınlığı ve soğuk algınlığının yol açtığı problemlerin tedavisi için de çok faydalı olmaktadır. Aynı şekilde mide üşütmesi sonucu meydana gelen mide ağrılarını geçirmek için ve mide üşütmesi rahatsızlığının tedavisine destek olarak süreci hızlandırmak için de zencefil tüketilmesi önerilmektedir. Zencefilin pek çok farklı, sağlıklı ve etkili tüketim biçimi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi zencefil çayı içmektir. Bir diğer etkili bir yöntem ise zencefilin ve karanfilin bir suyun içinde karıştırılarak içilmesidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, zencefil ve karanfilden çok az miktarda suya ilave edilerek içilmesidir. Bilindiği üzere her gıdanın aşırı miktarda tüketimi bazı başka rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

4- Tavuk Çorbası

Screenshot_17

Genelde mide üşütmesi yaşandığında, mide normalde olduğundan çok daha hassas bir hale gelir. Bu nedenle bu dönemlerde tüketilen gıdalara çok fazla dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle çorba içmek bu gibi durumlar için çok faydalı ve çok etkili olmaktadır. Çorbalar arasında da en iyileştirici özelliğe sahip olan tavuk çorbasıdır. Çünkü tavuk çorbası hem çok besleyicidir hem de içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Hatta tavuk çorbasının içinde bulunan antioksidanlar da mide üşütmesi rahatsızlığının normalde olduğundan çok daha kısa sürede ve çok daha hızlı bir şekilde iyileştirilmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Bunların yanı sıra tavuk suyu çorbası bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Özellikle tavuk suyu çorbasına bazı organik sebzeler de ilave edilerek çok daha yararlı bir çorba ortaya çıkartılabilir.

5- Kırmızı Soğan

Screenshot_18

Her daim antibiyotik olarak bildiğimiz kırmızı soğan mide üşütmesi probleminde de yine insanlara fayda sağlamaktadır. Tam anlamıyla doğal bir ilaç olan kırmızı soğan, mide üşütmesi nedeniyle ortaya çıkan virüslerin vücuttan uzaklaştırılması konusunda fazlaca yardımcı olmaktadır. Kırmızı soğanın da bu hastalıkta pek çok farklı tüketim şekli bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kesinlikle kırmızı soğanın bal ile karıştırılarak tüketilmesidir. Bu karışım mide üşütmesi hastalığının tedavi sürecini ciddi anlamda hızlandıracaktır. Eğer kırmızı soğan direkt olarak kullanılmak istenmez ise, bunun yerine kırmızı soğan suyu da tercih edilebilmektedir.

6- Keten Tohumu

Screenshot_20

Keten tohumu lif bakımından en zengin besinlerden bir tanesidir. Bu nedenle insan vücudunun sindirim sistemine büyük faydalar sağlamaktadır. Aynı zamanda keten tohumu mide üşütmesi hastalığının tedavisinde de etkili bir ilaç olarak kullanılabilmektedir. Keten tohumu içeriğinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri de bulundurduğu için, midede oluşan ağrı ve şişkinlik gibi problemleri de ortadan kaldırabilmektedir. Ancak kesinlikle keten tohumunun en önemli özelliği sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olarak, kabızlık problemini kısa sürede ortadan kaldırabilmesidir. Yine de keten tohumunun da aşırı miktarda tüketilmemesi önerilmektedir. Çünkü her gıdanın fazla miktarda tüketilmesi vücutta bazı yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.