Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide ve Kalp Ağrısı Nasıl Ayırt Edilir?

Mide ve kalp ağrısı sık sık birbirine benzer semptomlar gösterdiğinden dolayı birbirlerine karıştırılır. Özellikle de kalp krizi anında gözlenebilen bazı ağrı türleri mide kısmından kramp biçiminde girer ve kişinin mide spazmı geçirdiğini düşünmesine neden olabilir. Bu durum kişinin kalp krizi geçirdiğini farkedemeyip bu durumdan ciddi hasarlar almasına yol açabilir. Olası hasar durumunu önlemek, kişinin sağlık durumunu koruması, kişinin gereken tıbbı müdahaleyi zaman geçmeden almasını sağlamak amacı ile mide ve kalp ağrılarının ayırt edilmesi büyük derecede önem taşır.

Mide ve kalp ağrılarını birbirinden ayırt edebilmek için dikkat edebileceğimiz püf noktaları aşağıda ayrıntılı bir biçimde anlattık. Bu püf noktalara rağmen mide ve kalp ağrılarını ayırt edemiyor isek zaman kaybı yaşamadan herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeliyiz. Gerekli muayeneleri ve tetkikleri yaptırmamız sağlığımız açısından çok önemlidir. Aşağıda mide ve kalp ağrısını birbirinden ayırt edebilmemiz için gerekli püf noktalar belirtilmiştir. Siz de eğer böyle bir tereddütünüz var ise yazımızı okuyarak bilgilenebilirsiniz.

Mide ve Kalp Ağrısını Ayırt Etmenin Püf Noktaları

 • Mide ağrısı genelde başlarda kendisini yanmalar ve kramplar biçiminde gösterir. Mide ağrıları olduğunda bununla beraber sık sık mide bulanması, kusma gibi semptomlar mide ağrısına eşlik edebilir.
 • Kalp ağrılarında genelde nefes darlığı da söz konusu olur. Ağrılar ansızın meydana gelir. Kişiler nefes alırken güçlük yaşar ve bu durum hızlı bir şekilde gelişir.
 • Mide ağrısında kişiler ağrıları olmasına rağmen hareket ederken sıkıntı yaşamayabilir. Günlük aktiviteler ağrının boyutlarına bağlı olarak yerine getirilir.
 • Eski mide hastalarının, kalpten kaynaklı olan ağrılarını eski mide rahatsızlıkları ile karıştırarak ihmal etmelerine sık sık rastlanır.
 • Kalp ağrısında kişiler günlük aktivitelerini yerine getirirken zorluk yaşarlar. Artan eforlarından kaynaklı olarak şiddetli ağrı söz konusu olabilir. Bu ağrının altında yatan çok ciddi bir neden yok ise kişinin dinlenmesi ile ağrı geçebilir.
 • Kalp ağrısı olan kişide baş dönmeleri ve halsizlik söz konusu olabilir. Bu şekilde meydana gelen kalp ağrıları genelde ani olarak meydana gelir ve bu ağrılar gittikçe şiddetlenir. Bu durum kişinin bir sağlık kuruluşuna başvurup tedaviye ihtiyaç duyacağı boyutlara gelebilir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Çünkü kalp krizi riskini de beraberinde getirebilir.
 • Karında yani midede ağrı, göğüste ezilme ve kazınma şeklinde hissedilen türdeki ağrıların kalp krizine bağlı olan ağrılardan mutlaka ama mutlaka ayırt edilmesi gerekir. Yoksa her iki ağrının da kendi çapında doğuracağı sonuçlar farklı olabilir. Bunların karıştırılması kendi başımıza tedavi uygulamak istesek, bu tedavinin de karıştırılmasına ve işlerin daha çok sarpa sarmasına neden olabilir.

Mide ve Kalp Ağrısı Neden Olur?

 • Mide ağrıları genelde stres yüzünden, hazımsızlık, ülser, gastrit ve reflü gibi mide hastalıklarının kontrol altına alınamamasına bağlı olarak meydana gelir.
 • Mide ve kalpte meydana gelebilen ağrıların çok çeşitli ve farklı sebepleri olabilir. Genelde bu ağrılar birbirinden bağımsız bir biçimde meydana gelir. Mide ve kalp ağrıları bazı durumlarda birbirini arttırıcı etkiler ile meydana gelebilir.
 • Kalp ağrıları genelde kalpte meydana gelebilen fizyolojik ve patolojik bozukluklar sonucu gözlenir. Ani bir şekilde meydana gelebilen kalp ağrısının en temel sebebi kalp damarlarının tıkanmasına bağlı olarak damarlara kan ve oksijen gitmemesinden dolayıdır.
 • Mideden girebilen ağrıların bir kısmı kalbi yakından ilgilendirebilir. Özellikle de hızlı ve ciddi bir biçimde gelişebilen kalp krizinde mideden girmiş olan kramp ve ağrı gözlenebilir. Bu durumlarda ilerleyen evrelerde sol kolda uyuşmalar, nefes almakta problemler yaşama ve kusmalar gözlenebilir.

İki durumdan hangisi ile karşılaşırsak karşılaşalım bu durumu ihmal etmemeliyiz. Küçümsediğimiz herhangi bir rahatsızlık ufak dahi olsa daha sonra bizlere büyük sıkıntılar verebilir. Her rahatsızlıkta olduğu gibi gerek mide rahatsızlıklarında gerekse kalp rahatsızlıklarında erken teşhis her zaman önemlidir ve hayat kurtarır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.