Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Yanması İçin Doğal Tedaviler

Mide yanması; mide asidinin yemek borusuna doğru kaçması ile birlikte yemek borusundan itibaren gırtlağa doğru oluşan yanma ve ekşime hissidir. Yemeklerden sonra eğer yanma hissi yaşıyorsanız ilk olarak buna neden olabilecek olan yiyeceklerin tespitini yapmalısınız ve yanma hissine sebep olan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Mide yanması problemi milyonlarca insanı etkilemekte olan ve yaşam kalitelerini düşüren bir sağlık sorunudur. Mide yanması beslenmede yapılacak değişiklik ile büyük ölçüde kontrol altında tutulabilir ve yol açmış olduğu rahatsızlıklar azaltılabilir.

Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Mide yanmasının genel olarak sebepleri kolaylıkla anlaşılır. Kişilerde kronik bir hastalık söz konusu olmadığı müddetçe zor sindirimi olan besinlerin tüketiminden dolayı, yiyeceklerin tam olarak iyice çiğnenmeden yutulmasından kaynaklı olarak veya ağır beslenme şekilleri yüzünden midede yanma hissi oluşabilir. Bu nedenle de sık sık mide yanması sorunu yaşamakta olan kişiler tükettikleri besinleri tamamen çiğneyip yutmalıdır. Kolay sindirilebilen besinler tercih edilmeli, uzun aralıklar ile çok yemek yemek yerine kısa aralıklar ile az yemek yemek tercih edilmelidir.

Bunlar dışında mide yanmasına sebep olanlar; sigara içmek, kafein, alkol, hamilelik süreci, yatmadan önce yemek yemek, şişmanlık, stres, mide fıtığı, çikolatalar, yağlı ve baharatlı olan yiyecekler vb.

Mide Yanmasının Belirtileri Nelerdir?

 • Alt göğüste yanma hissi meydana gelir
 • Boğazda enflamasyon oluşur
 • Boyun ve çenede ağrı oluşur
 • Yutma güçlüğü yaşanır
 • Ağızda acı, ekşi bir tat olur
 • Bir şey yutma esnasında iki kez yutkunulur

Mide Ekşimesi ve Yanması Nasıl Önlenir?

 • Kendinize ait dengeli bir diyet planı yapın,
 • Kilonuz fazla ise kilonuzu vermeye çalışın,
 • Sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakın,
 • Alkol tüketiminden kaçının,
 • Kafeini az miktarda tüketmeye çalışın,
 • Asitli olan gıdalardan, çikolatalardan ve gazlı içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durun,
 • Çok fazla stres yapmayın,
 • Yemek yedikten sonra oturup dinlenmek yerine yürüyüş yapın,
 • Yemek yeme esnasında acele etmeyin ve yiyecekleri çiğneyerek yabaş bir şekilde yiyin,
 • Yatarken sağ tarafınıza yatın.

Mide Yanması İçin 17 Doğal Yöntem

Mide yanması için çeşitli doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi seçenekleri ile mide yanması azaltılarak önlenebilir.

1. Bal

Bal Ve Tarçın la Artrit Tedavisi

Bal yemek midenin ekşimesi ve yanması için doğal bir tedavi yöntemidir. Eğer mide ekşimesi ya da yanması oluşursa 1 çorba kaşığı bal yemelisiniz. Buna alternatif olarak da balı papatya çayına karıştırarak da yavaş yavaş tüketebilirsiniz.

2. Badem

15-20 adet kadar bademin yenilmesi mide ekşimesinden kaynaklanan ağrılar için birebirdir ve yarım saat içerisinde ağrıyı dindirir. Ayrıca yanma hissi tüketilen badem tarafından tamamen kesilir. Bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmak isteyenler için yemeklerden sonra birkaç tane badem yemesi tavsiye edilir.

3. Elma Sirkesi

Yarım fincan suyun içine 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesini ilave edin. Yemeklerden sonra da bunu için. Bu yöntem mide ekşimesi için iyi gelecektir.

4. Aloe Vera Suyu

Aloera veranın suyu mide ekşimesi için en iyi çözümlerden bir tanesidir. Aloe veranın suyu hem ağrıyı hem de iltihabı yok eder. Etkisini görebilmek için taze ve doğal olduğundan emin olunmalıdır.

5. Elma

Günde 1 elma tüketerek pek çok şikayetinizden kurtulabilirsiniz. Elmanın sağlık için pek çok yararlı özelliği bulunur. Midenin ekşimesini hemen geçirmek için elma yiyiniz. Elma yaklaşık 4-5 dakika içinde mide asidini nötr hale getirecektir.

6. Muz

 

Şiddetli mide ekşimesi baş gösterdiği sırada mide ekşimesinden kurtulmak için bir tane muz yiyin. Muz hızlı bir şekilde rahatlama verir.

7. Ayran

Bir bardak soğuk ayran mide ağrınızı dindirir ve mide ekşimenizi hızlı bir şekilde durdurur.

8. Fesleğen

 

3-4 tane fesleğen yaprağının yenmesi, midenin ekşime ve yanma sorunlarına etkili bir çözüm olabilir.

9. Papatya Çayı

Papatya çayı genel olarak stresin azaltılması için tüketilir. Papatya çayı aynı zamanda mide ekşimesi olanlar için de fayda sağlar.

10. Tarçın

1 su bardağı suyu kaynatın. Kaynatılan suyun içerisine 1 çorba kaşığı ezilmiş olan tarçını ilave ediniz. Bu hazırlanan karışım midede oluşan iltihabı tedavi etmek için faydalıdır.

11. Sarımsak

Bir diş sarımsak çiğnemek de mide yanmasına iyi gelecektir. Buna alternatif bir yol olarak da elma sirkesinin içine birkaç tane diş sarımsak atılarak içilebilir.

12. Rezene Tohumları

Bir bardak suyu kaynatınız. Kaynayan suyun içine 2 yemek kaşığı rezene tohumunu ilave ediniz. Bunları yaklaşık olarak 10 dakika daha kaynatarak soğutunuz. Bu işlemler sonrasında da süzerek içebilirsiniz. Rezene tohumları mide ekşimesi için kullanılan basit bir bitkisel ilaçtır.

13. Zencefil

Bir çorba kaşığı zencefil suyu ile bir çorba kaşığı limon suyunu karıştırınız. Bunun içine de iki çorba kaşığı bal ile birlikte biraz ılık su ilavesi yapınız. Midede rahatsızlık meydana geldiğinde bu hazırlanan karışımı içip rahatlayabilirsiniz.

Buna alternatif olarak da zencefil çayı tüketilebilir. Ayrıca zencefil çiğ ya da pişmiş olarak da tüketilebilir. Zencefil mide ekşimesine iyi gelen bir şifalı bitkidir. Zencefil mide yanması tedavisi için uzun yıllardan beri kullanılmakta olan bir yöntemdir.

14. Hardal

Hardal, reflüye iyi gelmekte olan bitkilerden bir tanesidir. Yarım bardak su içine 1 çorba kaşığı sarı hardal ilave ediniz ve bunu mide rahatsızlığı sırasında için. Hardal size rahatlama konusunda yardımcı olur.

15. Üzüm

Sindirim sorunları ile başa çıkmak için üzüm, doğal bir tedavi yöntemidir. Midede yanma başladığında 15-20 adet üzüm yiyerek mide yanmasını önleyebilirsiniz.

16. Patates

Patates, mide yanması için iyi gelen şifalı sebzelerden bir tanesidir. Bir patatesin suyunu güzelce sıkın ve bunun içine aynı miktarda su ilavesi yapın. İyice karıştırarak içiniz. Tüketilen patatesin taze olması mide yanmasının önlenmesi konusunda daha hızlı sonuç alma açısından iyi olacaktır.

17. Nane

Nanenin yağı, hazımsızlık ile mide yanması tedavisinde çok yararlıdır. 250 ml suyun içine 2 damla nane yağı damlatarak iyice karıştırınız ve içiniz. Naneye alerjisi olan kişiler bu yöntemi denememelidir.

Diğer Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 • Yapılan incelemelerde meyanın mide için çok yararlı bir bitki olduğu kanıtlanmıştır. Bir miktar meyan kökü yutulmadan ağızda çiğnenmelidir.
 • Yemek yedikten sonra ananasın suyunu içmek mide yanması için iyi gelecektir.
 • Nadiren de olsa mide ekşimesi yaşayanlardan iseniz süt size çare olacaktır. Soğutulmuş olan bir bardak sütü için.
 • Adaçayının içilmesi mide ağrıları için iyi gelmektedir. Ayrıca midenin yatıştırılması için de yardımcı olur.
 • Su içmek mide yanması için iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir.
 • Çiğ patates, kereviz ve lahana gibi sebzelerin suları, çok olan mide asidini nötralize eder ve yanmayı, ekşimeyi azaltır.
 • Zerdeçal mide ekşimesi gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için kullanılır. Yemeklerden önce zerdeçal kapsül içilmesi önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.