Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Yanmasına İyi Gelen 20 Yöntem

Mide problemleri günümüzde en çok karşılaşılan hastalıkların başında geliyor. Ülser, gastrit, reflü ve diğer mide hastalıklarının hemen hepsinde en önemli problemler mide yanması ve mide ağrısı oluyor. Mide hastalığı çeken kişiler bu iki belirtinin kimi zaman ne kadar acılı olabileceğini gayet iyi bilir. Mide için zararlı bir yiyecek tüketildiğinde gece uykudan uyandırabilecek mide yanmaları ve mide ağrıları görülebilir. Genellikle mide koruyucu ve asit düzenleyici ilaçlar ile bu hastalıklar kontrol altında tutulabilse de asitli, yağlı ya da mide için zararlı herhangi bir besin tüketildiğinde belirtiler tekrar tekrar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda mide yanmasını kontrol edebilmenizi sağlayacak birkaç yöntem bulunuyor. Biz de bu listemizde mide yanmasına iyi gelen bu yöntemleri sizler için konu aldık. Gelin mide sorunlarınızı rahatlatacak yöntemleri beraber inceleyelim.

1. Bu Yiyecek ve İçeceklerden Mümkün Olduğunca Uzak Durmak

Asitli içecekler, çay ve kahve gibi kafein içerek içecekler, kızartma tarzı yağlı besinler, acılı yiyecekler, fazla baharat içeren yiyecekler, çikolatalar, alkol, ve sigara mide yanmasına neden olan sebeplerin başında geliyor. Bu bahsettiğimiz yiyecek ve içecekleri minimuma indirgemek ve sigarayı bırakmak mideniz için yapabileceğiniz en büyük iyilik olacak.

2. Biraz Rahatlamak

Stresin neler yapabileceğini hepimiz biliyoruz. Hele ki mide problemleriniz varsa stresli olduğunuz anlarda mide yanması yaşamama imkanınız yoktur. İş hayatında ya da özel hayatınızda yaşadığınız sorunların sağlığınızı etkilemesine mümkün olduğunca engel olmalısınız. Çünkü ilerleyen dönemler stresli olduğunuz anlarda mideniz bu durumdan çok daha kötü etkilenebilir. Çok zor olduğunu bilsek de stresi mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarmadan mide problemlerinize çözüm bulmanız imkansız olacak.

3. Papatya Çayı

Şimdi size mide problemleri için kullanabileceğiniz en etkili, en ucuz ve en doğal yöntemin sırrını veriyoruz. Papatya çayı! Yüzyıllardır birçok ilacın içerisinde kullanılan papatyanın çok sayıda yararı bulunuyor. Sizi rahatlatıp kolayca uykuya dalmanızı sağlamasının yanında papatya çayı, regl döneminde oluşan krampları bile hemen geçiriyor. Gastrit ya da ülser gibi mide problemleri yaşıyorsanız papatya çayını bir kere denedikten sonra asla vazgeçemeyeceksiniz. Çünkü bir bardak papatya çayı ile mide yanmasını ve ağrısını kolaylıkla geçirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta günde iki bardaktan fazla papatya çayı içmemeniz gerektiği ve gün içerisinde tüketildiğinde uyku getirdiğidir. Bunun dışında pap yüzde yüz atya çayını mide yanmanız için gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. 2 -3 tane kurutulmuş papatyayı üzerine su ekleyerek 5 dakika demleyin. Daha sonrasında süzüp çayınızı içebilirsiniz.

4. Süt

Sık sık değil de ara sıra mide için zararlı besinler tükettiğinizde mide yanması yaşıyorsanız bu yöntem tam sizlik. Sadece bir yudum soğuk süt için ve sütün midenizin asitini almasına izin verin.

5. Aloe Vera

Aloe Vera bitkisinin içerisindeki sudan çok az miktarda içmek midenizin rahatlamasını ve yanmanın geçmesini sağlayabilir.

6. Sol Tarafa Doğru Yatmak

Gece mide yanması ile uyanıyor ya da çok şiddetli mide yanması nedeniyle uyuyamıyorsanız işte size %100 işe yarayan bir yöntem daha. Gece sağ tarafınıza yatmak midenize baskı yaptığı için asitli mide öz suyu yukarı çıkar ve ağzınıza gelip bütün yemek borunuzun ve boğazınızın yanmasına neden olur. Bu yanmadan dolayı tahriş olan boğazınız, şiddetli öksürüklere bile neden olabilir. Fakat sol tarafınıza dönüp yatarsanız bu problemlerin ortaya çıkmadığını fark edeceksiniz.

7. Bal

1 çorba kaşığı bal yemek mide yanmanızı hafifletebilir. Direkt bal yemek istemiyorsanız papatya çayına karıştıracağınız bir kaşık bal hem papatya çayının tadını güzelleştirecek hem de mide yanması üzerindeki etkisini arttıracaktır.

8. Öğünleri Hafif Tutmak

Midenize fazla yüklenmemeye çalışın. Yukarıda saydığımız ağır yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun ve özellikle akşam yemeklerinizi hafif tutmaya çalışın. Haşlanmış sebzeler ve tahıllı besinler bu konuda yardımcınız olabilir.

9. Soda

Soda içmek bazı mide hastalıklarından dolayı oluşan yanma hissine çok iyi gelir. Mide asitini düzenlediğini düşünülen sodayla mide yanmanızı geçirebilirsiniz. Fakat bazı mide problemlerinde soda içmek midenizin çok daha fazla yanmasına neden olabilir. Bu nedenle bir kez deneyip kötü sonuç aldıysanız mideniz yandığında soda içmekten uzak durun.

10. Asitli Meyvelerden Kaçınmak

Portakal, greyfurt, mandalina ya da limon gibi asitli meyvelerden mümkün olduğunca uzak durun. Hele ki aç karnınıza bu meyve tüketmek midenizin bütün gün yanmasına neden olabilir.

11. Bol Bol Su İçmek

Mideniz yanmaya başladığında geçiçi bir çözüm olsa da su içmek midenizin rahatlamasına neden olacaktır. Asitli bir ortam oluştuğu için yanan mideniz su ile beraber biraz rahatlar ve ekşimesi azalır fakat aradan vakit geçtikçe tekrar asitlenmeye başlar. Bu nedenle midenizde yanma hissettiğiniz her an bir bardak su içerek günde en az 2 litre su içmeye dikkat edin.

12. Baş Yukarıda Kalacak Şekilde Uyumak

Gece yatarken mideniz yanmaya başlıyor ve bir anda mide öz suyunuz ağzınıza geliyorsa çözüm basit. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sola yatmayı deneyin ve bunu yaparken yastıklarınızın biraz yüksek olmasına özen gösterin. Yükselttiğiniz yastıklar sayesinde mide öz suyu yukarı çıkamayacak ve yanma hissetmeyeceksiniz.

13. Nane

Nane kimi zaman mide yanmalarında en önemli ilaçlardan biri olabiliyor. Günlük içmeniz gereken 2 litre suyu ister parça parça isterseniz tek bir şişeye koyun ve içerisine taze nane yaprakları atın. Bu suyu en az yarım saat bekletip yaprakları süzüp gün içerisinde içebilirsiniz. Eğer sizin için sorun değilse yapraklar şişenin içerisinde de kalabilir. Gün içerisinde naneli su içmek mide yanmanızı hafifletecektir. Ayrıca nane çiğnemek ve nane yemek de midenize iyi gelebilir.

14. Yemekten En Az 2 -3 Saat Sonra Uyumak

Yemek yedikten sonra hemen uzanmak ya da uyumak mide yanmanızın en temel sebeplerinden olabilir. Henüz sindirilmemiş olan besinlerin midenizin asitlenmesine ve siz yatınca bu asitin yukarı çıkmasına neden olur. Bu sebepten dolayı uykudan önce yemek yememeye ve yemek yedikten sonra uyumak için en az 2 3 saat geçmesini beklemeye dikkat edin.

15. Rezene

Rezene tohumlarından demleyeceğiniz bir bardak çay ile mide yanmanızı geçirebilirsiniz. 1 bardak kaynamış suyun içerisine 2 yemek kaşığı rezene tohumu ekletin ve 10 dakika daha kaynatmaya devam edin. Daha sonrasında ocaktan alın ve biraz soğumasına izin verin. Tohumları süzdükten sonra mide yanmasına iyi gelecek rezene tohumu çayınızı keyifle içebilirsiniz.

16. Yemekten Sonra Fazla Hareket Etmemek

Midenizi sıkıştıracak eğilip kalkma hareketleri yapmak da yemekten sonra hemen uzanmak gibi mide yanmasına neden olur. Mideniz sıkıştığı için asitli mide öz suyunuz ağzınıza gelir ve boğazınızın yanmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için hareket etmeden önce yemeğin üzerinden en az 1 saat geçmiş olmasını bekleyin.

17. Zencefil

Zencefil mide yanması konusunda dikkatli tüketilmesi gereken ama doğru tüketildiğinde mide için son derece faydalı olabilen bir bitki. Zencefil çayı içmek midenizdeki yanmayı rahatlatabilir fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey bu çaydan fazla tüketmenin öncesinden çok daha fazla mide yanması yapabildiğidir. Bu nedenle az miktarda ve az zencefille bu çayı demlemeye özen gösterin.

18. Adaçayı

Bir bardak ada çayı içmek de mide yanması anında rahatlamanızı sağlayabilir.

19. Midenizi Sıkan Kıyafetler Giymemek

Fazla sıkan bir kemer ya da oturduğunuzda midenize baskı yapan bir pantolon mide asitinizin sebebi olabilir. Mide yanması yaşadığınız anlarda mümkün olduğunca mideye baskı yapmayacak kıyafetler giymeyi tercih etmelisiniz.

20. Melisa Çayı

Yüzyıllardır şifa bulmak kullanılan Melisa otunun çayı mide yanmasında da yanımızda. Mideniz yandığı anda kurutulmuş melisa çayı yapmak istiyorsanız 1 fincan kaynamış suyu 1 çay kaşığı melisa otunun üzerine dökün 8 – 10 dakika kadar bekletin ve süzdükten sonra için. Demleme süresini uzatmamaya dikkat edin yoksa çay çok acı olabilir. Taze melisa yaprakları ile çay demleyecekseniz de 1 fincan için 1,5 çay kaşığı melisa otu yeterli olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.