Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide yanması, genellikle aşırıya kaçılan yemeklerden sonra ya da kişilerin kendi bünyelerinin hassas oldukları gıdaları tükettiklerinde yaşadıkları rahatsızlıktır. Örneğin bazılarında fazla acılı yemekler mide yanması yapabilir, bazılarında ise asitli yiyecekler mide yanmasına yol açar. Bu çeşit mide yanmalarından kurtulmak oldukça basittir. Bünyenize zararlı olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri tüketmeyerek kendinize göre bir diyet listesi oluşturabilir, bu sebeple meydana gelen mide yanmalarından kurtulabilirsiniz. Fakat zaman zaman mide yanması sadece beslenme tipine ve tüketilen yiyeceklere göre meydana gelmemektedir. Örneğin bireylerin sahip oldukları besin alerjileri, bazı bakteri kaynaklı enfeksiyonlar, mideyle alakalı çeşitli rahatsızlıklar; örneğin ülser, safra kesesiyle alakalı hastalıklar da mide yanmasına neden olabilecek tıbbi rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir. Ayrıca modern zamanın vazgeçilmezlerinden olan stres de ne yazık ki zaman zaman mide yanmasına neden olabilmektedir. Sigara içmek, alkol tüketmek ve asitli içecekler içmek de mide yanmasına neden olabilecek beslenme ve yaşam tarzı kaynaklı sebepler arasındadır. Bütün bu sayılanlara rağmen tabii ki mideyle alakalı bir rahatsızlığınız ve sürekli tekrar eden mide yanması şikayetiniz varsa bir hekime görünmeniz tabii ki daha uygun olacaktır. Mide yanmasının temel nedenlerinden biri midenin fazla asit üretmesidir. Bunun sebebi de genellikle midenin tükettiğiniz gıdaları sindirebilmek için daha fazla asit salgılamasıdır. Mide asidini kontrol altına alarak bertaraf edebileceğiniz mide yanması rahatsızlığı için genellikle antiasit adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Sizlere hekimlerin reçete etmediği ilaç kullanmanızı tavsiye etmiyoruz fakat mide yanması rahatsızlığına iyi gelen bir çok yiyecek de mevcuttur. Şimdi mide yanmasına iyi gelen yiyeceklere göz atalım.

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Bitki Çayları


Mide yanması rahatsızlığı çekiyorsanız size ilk önerimiz doğadan bir kaç bitki çayıyla olacak. Özellikle kekik çayı ve zencefil çayı uzmanlar tarafından mide yanmasını azalttığı tespit edilen bitkisel çaylardandır. Üstelik ölçüyü kaçırmadığınız sürece doğal olmaları sebebiyle herhangi bir yan etkileri de bulunmamaktadır. Kekik çayı ve zencefil çayı sindirim sistemine yardımcı olmaktadır ve sindirimi daha kolay kıldığı için midenin daha az asit salgılamasına neden olacak ve mide yanmanızı kesinlikle azaltacaklardır. Zencefil çayı ve kekik çayı belki damak tadınıza hitap etmeyebilir fakat böyle bir durumda da çayınızın içine koyacağınız bir kaşık balla birlikte keskin tadını ve kokusunu yumuşatarak daha rahat bir içim tecrübesi yaşayabilirsiniz.

2. Sebzeler

Mide yanmasının en önemli sebeplerinden birinin midenin sindirimi gerçekleştirmek için salgıladığı fazla miktarda asit olduğunu belirtmiştik. Bu bilgiden hareketle mide yanmasını önlemek adına sık ama hafif öğünler tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca mümkün olduğunca her öğünde sindirimi kolay gıdalarla desteklenmesi de oldukça faydalı olacaktır. Bunun için sebzeler ideal tercihler olacaktır. Özellikle yeşil renkli sebzeleri haşlayarak tüketirseniz beslenme kaynaklı mide yanmalarını çok büyük ölçüde hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Tabii ki bunu belirli bir düzen içinde ve her gün düzenli beslenmeyle de desteklemeniz şart. Sebze demişken, asit miktarı yüksek olan ve mide asidine bir de bitkisel kaynaklı asidiyle rahatsızlık verebilecek sebzelerden uzak durmakta fayda var. Örneğin domates; özellikle kabuğu ve brokoli uzmanlar tarafından bu gibi rahatsızlıkları yaşayan kişilerin uzak durması gereken sebzelerden olarak gösterilmekte. Ayrıca bazı yeşil yapraklı sebzeleri çiğ de yiyebilirsiniz.

3. Nane

Mide yanması tedavisini yiyecekler yoluyla desteklemek isteyenlerin faydalarından pek de haberdar olmadığı bir bitkidir nane mide yanması tedavisinde sakinleştirici olarak kullanılır. Genel anlamda sindirim sisteminde yatıştırıcı özelliği olan nane hazımsızlık, mide ekşimesi ve mide yanmasına faydalıdır.
Bir bardak suya birkaç nane yaprağı koyun ve 30 dakika bekletin ve süzdükten sonra suyu için. Bunun yanında nane yaprakları çiğnemek de mide yanmasına faydalı olabilir.

4. Rezene

Maydanozgiller familyasına mensup rezene bitkisi ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilmekte ve mide yanmasına iyi gelen bir bitki olarak bilinmektedir. Mutfaklarımızda tavuk ve et yemeklerine lezzet veren bir baharat olarak kullanılan rezenenin özellikle tohumu mide yanmasına karşı oldukça faydalı bir yiyecektir. Mide yanmasıyla beraber çeşitli ekşimelere ve reflüye de faydalı olduğu bilinen rezene tohumu, mide asitlerinin üretimi ve dengelenmesi konusunda oldukça etkili bir yiyecek.

5. Elma Sirkesi

Mide yanmalarının başlıca sebebinin mide asitlerinin düzensizliği ve fazla salgılanması olduğunu belirttikten sonra bir tavsiye olarak elma sirkesini görmek sizi şaşırtmış olabilir fakat elma sirkesinin kendine has bir durumu mevcut. Elma sirkesi midede salgılanan ve yanmalara neden olan mide asitlerinin seviyesini düzenleyici bir gıda olarak biliniyor. Tercihen sulandırılarak kullanmanızı tavsiye edebileceğimiz elma sirkesi için bir su bardağı suya bir kaç çay kaşığı elma sirkesi formülün uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi ekleyerek içeceğiniz bir bardak suyu yemeklerden önce tüketirseniz daha çabuk sonuç alacağınız belirtiliyor.

6. Çörek Otu

Çörek otu, sindirim sistemi kaynaklı bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi mide yanmalarına karşı da oldukça faydası olan yiyeceklerden. Mide yanması probleminize iyi gelmesi amacıyla tek başına yenmesi çok olanaklı görünmeyen çörek otunu, bir çay kaşığı balla karıştırarak yiyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.