Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Midede Soğukluk Hissi Ne Anlama Gelir?

Midede yaşanan soğukluk hissi birçok insanda zaman zaman görülen problemlerden biridir. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Mide üşütmesi olarak da tarif edilir ve viral veya bakteri kaynaklı bir sorundur. Belirtileri arasında midede yanma, mentollü bir gıda tüketmiş gibi ferahlık hissi, sancı, mide sıvısının ağza gelmesi, bulantı ve ishal vardır. Mide soğukluğunun detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Midede Soğukluk Hissinin Nedenleri Nedir?

Aşağıda yer alan nedenlere bağlı olarak midede soğukluk hissi yaşanabilir:

1. Mide Rahatsızlıkları

Gastrit, ülser, reflü, mide kanseri, mide ve bağırsak kanamaları midede soğukluk hissi yaratabilir. Bu hastalıkların teşhisi ve tedavisi mutlaka iç hastalıkları doktorunun gözetiminde olmalıdır. Mideye alınan darbe ya da midede oluşan bir rahatsızlık nedeni ile meydana gelen kanama durumunda, kan mide çevresinde dolaşmaya başladığında ısı farkına yol açar. Bu ısı farkı da soğukluk hissi verir.

2. Yanlış Beslenme

Asitli içecekler ve soğuk yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi midede hassasiyet oluşturabilir. Özellikle boş midede asitli içecekler midenin yapısına ciddi zarar verir.

3. Tarihi Geçmiş Ürün Kullanımı

Son kullanma tarihi geçmiş gıda maddeleri midede soğukluk hissi yaratabilir. Ayrıca zehirlenmeye yol açabileceği için, bozulmuş gıda tüketildiği fark edildiğinde bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

4. Soğuk Havalarda Karın Bölgesinin Korunmaması

Soğuk havalarda karın bölgesinin dışarıdan üşütülmesi, midede soğukluk hissi oluşmasının sebeplerinden biridir. Dolayısıyla, özellikle kış aylarında karın bölgesini üşütmemeye dikkat edilmelidir.

5. Psikolojik Rahatsızlıklar

Anksiyete, depresyon, aşırı sinirlilik, yoğun mutsuzluk gibi hallerde mide de duygusal duruma tepki verir. Mide asidi aşırı yükselir ve kişi bu durumdan rahatsız olur. Psikolojik nedenlerde midede soğukluk hissi yaşatabilir. Mide soğukluğu hissi psikolojik nedenlere dayanıyorsa, öncelikle bu durumun tedavisi gereklidir.

6. Yanlış ve Fazla İlaç Kullanımı

Özellikle ülkemizde kulaktan dolma tavsiyelerle ilaç kullananların sayısı oldukça fazla. Yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı hem mevcut olan hastalıklara hiçbir yarar sağlamadığı gibi hem de mideye aşırı yük bindirerek mide hassasiyetini arttırır. Mide mukozasına zarar veren ilaçlar, sonucu mide kanamasına kadar giden etkilere sebep olur.

Midede Soğukluk Hissi Varsa Ne Yapılmalıdır?

bitki çayı

Midede soğukluk hissi varken aynı zamanda ishal, ağızdan ve dışkıdan kan gelmesi durumu da varsa vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir. Bu işaretler mide kanamasının belirtileri olabilir. Bu hissin uzun sürmesi durumunda ise gerekli tetkikler yapılarak, soğukluk hissi yaratan neden bulunmalıdır. Mide üşütmesi gibi kolay atlatılacak durumlarda önerilen tedaviye ek olarak ise hastanın iyice dinlenmesi ve bu süreçte bol bol sıvı tüketmesi tavsiye edilir. Ek olarak bitkilerden de destek alınabilir. Bitkisel kürler ancak rahatsızlığın gerçek nedeni bilindikten sonra destek olarak faydalanılması gereken destek tedavilerdir. Doğal bile olsa bir maddenin aşırı tüketimi zamanla zarar ve yan etki gösterebilir.

Nane-Limon Çayı: Bir su bardağı su ile bir tatlı kaşığı nane ve iki dilim limon kabukları ile birlikte kaynatılır, süzülerek içilir. Bu çay günde üç defaya kadar içilebilir.

Mercan Kökü Çayı: Bir çay bardağı sıcak suya, yarım tatlı kaşığı mercan kökü eklenir. Bir süre demlendikten sonra içilir.

Papatya Çayı: Bir su bardağı kaynar suya bir tutam papatya eklenir. Demlendikten sonra içilir. Papatya çayının aynı zamanda rahatlatıcı özelliği de vardır.

Çörek Otu Yağı: Birçok derde deva çörek otu yağı midenin de en önemli dostların birisidir. Her sabah aç karına içilecek bir tatlı kaşığı çörek otu yağı mide bulantısı ve mide ağrılarına iyi gelir.

Tarçın: Kusma ve ishal karşısında yatıştırıcı etki gösteren tarçın, aynı zamanda mide soğukluğunda da etkilidir. Tarçın toz haliyle tüketilir veya çayı hazırlanır. Tarçın çayı hazırlamak için toz ya da çubuk tarçın kullanılabilir.

Zerdeçal: Mide ağrılarını hafifletir. Bir bardak sıcak suya eklenen zerdeçal demlendikten sonra süzülerek içilir. Çay şeklinde tüketilemediği durumlarda ise toz zerdeçal yemeklere konulabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.