Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Midede Yara

Mide yarasının bir diğer ismi olan ülser, mide ya da onikiparmak bağırsağında mukoz olarak adlandırdığımız iç yüzeyde ortaya çıkan yaraya denen bir yaradır. Yani midenin iç kısmında mide asidi ile beraber parçalanması ile oluşan hastalık mide ülseridir. Ancak midede oluşan ülsere karşı dikkatli olmak gerekir. Çünkü ileri boyuttaki mide yaraları kansere yol açabilir. Bu yazımızda mide yaraları konusunu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Mide Yaraları Neden Olur?

Mide yaraları oluşmasında birçok faktör bulunur. Bunların başında ise mide öz suyunun ve içerdiği asit pepsin vb. maddelerin artışı mide duvarına zarar verir. Bununla beraber bu etkenlere karşı mideyi korumakta olan mukus ve PG gibi bileşimlerdeki azalma durumu da mide duvarında asit etkisine karşı savunmasız kalır buda mide yaralarına yol açabilen bir durumdur.

Mide içinde mideyi korumakta olan ve bu yapının bozulmasını engelleyen bir tabaka bulunur. Mide yaralarının oluşmasındaki en büyük neden aşırı strestir. Belirttiğimiz bu katı tabakanın delinerek mide asidinin de fazla yükselmesine neden olarak ülsere yol açar. Mideyi uzun süre boş bırakma, mide asidinin düzensiz olması, kalp hastalıkları, gastrit, yanlış beslenme alışkanlıkları ve çay, alkol, sigara gibi zararlı maddelerin aşırı bir şekilde vücuda alınması ya da kullanılan ilaçların zamanından önce veya sonra alınması ülsere sebep olabilir.

Bu sebeplerin yanında son yıllarda keşfedilmiş olan helikobakter pilori adındaki bir mikrop türü de ülsere yol açan bir bakteridir. Bu mikrobun vücutta bulunduğunun tanısı konulduğu zaman antibiyotik tedavisine başlanır. Ancak mide yaraları tedavi edilmediği zamanda mide delinmesi ve mide kanaması gibi daha büyük sorunlara yol açabilir.

Mide Yaraları Nasıl Teşhis Edilir?

Ülser ya da mide yaralarının kesin teşhisleri radyolojik ve endoskopik incelemeler yoluyla konur. Endoskopi olarak adlandırılan inceleme işlemi bir hortum ile midenin ve onikiparmak bağırsağının görülebilmesi işlemdir. Endoskopi tanısında değerler yüksek çıkarsa, bu işlem esnasında biyopsi işlemi de yapılır. Biyopsi yani parça almadır. Bu sayede mide ya da onikiparmak bağırsağında herhangi bir yara ya da ülser varsa teşhisi hemen konur. Radyolojik inceleme işlemi de mide filmi olarak bilinir. Fakat, az miktarda bulunan bir ülserin radyolojik incelemeler sonucunda görülebilme oranı oldukça düşüktür. Bu iki yöntemden hangisinin tercih edileceği ise doktorun belirleyeceği bir durumdur.

Kimler Mide Yarası Riski Taşır?

Ülser hastalığı çocukluk çağlarında pek görülmez. Mide yaraları erişkin kişilerde görülebilen bir hastalıktır. Çok acı, aşırı baharatlı gıdaların tüketilmesi de mide hastalıklarına neden olabileceği gibi mide yarasına da sebep olabilir. Aşırı sigara içen kişiler ülser riski altındadır. Bunun nedeni ise sigaranın mide asidini çokça artıran faktörlere sahip olmasıdır. Tedavi süresince hastaya sigara içmesini sonlandırmayı amaçlanır.

Yukarıda belirtilen sebeplerin harici olarak ağrı kesicileri ve anti romatizmal ilaçları kullanmak zorunda olan kişilerde ülser görülebilme riski vardır. Bu ilaçların içeriğinde koruyucu bariyer görevi gören maddeler bulunur. Buda midenin iç tabakasını bozarak ülsere sebep olur.

Mide Yaraları (Ülser) Nasıl Tedavi Edilir?

İlaç kullanımından önce hasta olan kişinin kendi yaşam biçiminde birkaç değişiklik yapması gerekir. Örnek verecek olursak, midenizi hiçbir zaman boş bırakmamanız, az az ama sık sık yemek yemeniz gerekir. Asıl önemli olan ise hiçbir zaman tıka basa doymamanız ve yediğiniz lokmaları çok iyi çiğnemenizdir. İlaç tedavisi de bu hastalar için uygun görülebilir.

Son zamanlarda kullanılacak ilaç olarak proton inhibitörleri önerilir. Gerektiği zamanda da midedeki asit salgısını azaltabilen ilaçlar kişiye doktorun önerdiği düzeyde verilir. Mide yarası eğer helikobakter pilori bakterisinden kaynaklı ise 2 hafta süre boyunca antibiyotik tedavisinin uygulanması gerekir.

Mide Yarası Olan Kişiler Nasıl Beslenmeli?

Mide yaranızın olduğu kesinleştikten sonra doktorunuz size en uygun şekilde beslenme önerileri yapacaktır. Ancak genel olarak mide yarası olan kişilere yönelik önerilen bazı alışkanlıklar vardır.

1. Yüksek Lifli Gıdalar Tüketmelidir

İçeriğinde yüksek oranda lif bulunan gıdalar, mide yaralarının iyileşmesine ve bu yaraların oluşumlarını önlemeye oldukça yardımcı olur. Aynı zamanda lifli gıdalar tüketerek mide, sindirim işlemini rahat bir şekilde yapar.

2. Acı, Baharatlı Gıdalardan Uzak Durun

Aşırı acı, baharatlı gıdaları tüketmek, ülser belirtilerini şiddetlendiren durumdur. Yiyeceklerinizi baharatsız tüketmek size ve midenize çok daha iyi gelir.

3. Aşırı Sıcak ve Soğuk Yiyecekler Uzak Durun

Mide diyete alışmışken aşırı soğuk yiyecek ve baklagillerden de uzak durun. Ancak mide yaraları için uygulanan diyet için kişi kendini şikayete sürüklemeyecek yiyecekler tüketmelidir. Bu yüzden vücudunuzu iyi tanımanız gerekir.

4. Sigara ve Alkol Tüketmeyin

Sigara ve alkol kullanımı, vücudunuz için başlı başına büyük bir problemken mide yaraları için de büyük sorun taşır. Mide yaralarının iyileşmesini engeller. Mide yarası olan kişilerin alkol ve sigaradan uzak durması gerekir.

5. Vücudunuzu Aşırı Stresten Uzan Tutun

Mide vücudun merkezidir ve bütün duygularınıza hakim olur. Aşırı herhangi bir stres anında vücudunuzda ilk tepkiyi mideniz verecektir. Vücudunuzu aşırı stresten uzak tutun.

6. Asitli ve Gazlı İçecekler Tüketmeyin

Mide yarası olan insanların uzak durması gereken içeceklerin başında kafeinli, asitli ve gazlı içecekler gelir. Bu içecekler mide yaralarına zarar verir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.