Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mideye Hortum Hangi Durumlarda Takılır?

Mideye hortum takılması olarak da bilinen endoskopi yöntemi epey uzun bir süredir tıbbi bir müdahale olarak karşımıza çıkıyor. Bedene genelde ağız yoluyla bir borunun gönderilmesi insanlarda korku yaratsa da genel kanı bu yöntemin son derece güvenilir olduğu yönünde. Sindirim sistemi ile alakalı sorunların tespiti amacıyla uygulanan endoskopi işlemi oldukça kısa süreler içerisinde sonuçlanıyor ve hasta gün içerisinde normale dönüp günlük işlevlerini yerine getirmeye devam edebiliyor. Peki, mideye hortum hangi durumlarda takılıyor?

Mideye Neden Hortum Gönderilir?

Endoskopi sayesinde mideye hortum takılarak sindirim sisteminin detaylı bir şekilde incelenmesi, bölgedeki eğer bir problem varsa bu problemin ne gibi bir rahatsızlığa sebep olduğunun tespit edilmesi ve en uygun tedavi yöntemlerinin saptanması gibi faydalar elde edilir.

Teknolojinin de ilerlemiş ve imkanların çoğalmış olması sayesinde geçmişe nazaran endoskopi sayesinde çok daha kaliteli görüntüler elde ediliyor ve bilgiler daha kolay bir şekilde ortaya çıkıyor.

Üst karın bölgesinde geçmeyen ağrılar, yutma güçlükleri, kanamalı mide rahatsızlıkları yaşayanlar için mideye endoskopi yapılır. Endoskopi uygulanması gereken kişiler arasında ağır ishal geçirenler, bağırsak problemi gibi sorunlarla karşılaşan insanlar da bulunuyor.

Endoskopi Nasıl Yapılır?

Endoskopi işlemini kabaca anlatmak gerekirse ortalama 8 – 10 mm kalınlığa sahip olan hortum kıvamındaki yumuşak bir boru ağızdan bedene sokulmak şartıyla yemek borusu aracılığıyla yavaş yavaş mideye ve oniki parmak bağırsağına doğru yönlendiriliyor. Uzunluğu yaklaşık 110 – 120 cm aralığında olan bu hortumun uç noktasında bir kamera bulunuyor ve müdahaleyi gerçekleştiren uzman, bu kamera aracılığıyla mide başta olmak üzere diğer sindirim organlarını detaylı bir şekilde inceleme fırsatı buluyor.

Hortumun uç noktasının geçtiği yerler, kamera ve görüntü teknolojisi sayesinde monitöre yansıtılıyor. Bu görüntüler aracılığıyla doktor problemi saptayıp hastaya teşhis koyabiliyor ve gerekli tedaviyi belirleme konusunda ilk adımı atıyor.

Diğer taraftan mideye hortum takılması ile yapılan endoskopi işlemi ile beraber hasta koltuğunda oturan kişinin hem nabız durumu hem de oksijen seviyesi detaylı bir şekilde analiz ediliyor. Gerekli durumlarda tanı için bedenden biyopsi adı verilen yöntemle bir parça alınıyor. Endoskopi esnasında polip çıkarma, kanama durdurma gibi müdahaleler de uygulanabiliyor.

Yaklaşık olarak 3 – 5 dakika aralığında bir süre içerisinde tamamlanan endoskopi işleminden en üst düzey verimi almak için kişinin uygulama öncesi en az altı saat hiçbir şey yememesi gerekiyor. Bu süre diliminde mideye giren her yemek doktorların sorunu saptamasına ve endoskopi işleminin sağlıklı bir şekilde yapılmasına engel oluyor.

Endoskopi Acıtır Mı?

Bireyin ayık bir pozisyonda hasta koltuğuna oturup ağzından midesine doğru bir hortum salınışını izlemesi doğal olarak korkuya yol açıyor. Canlı canlı hortumun bedenden aşağıya doğru sallanışını hissetme fikri dolayısıyla acı oluşacağı fikrini de ortaya çıkarıyor. Fakat uzmanlar bu korku uğruna tıbbi müdahalenin engellenmemesi gerektiğini savunuyor.

Geçmişe nazaran endoskopi ürünleri daha ince, esnek ve hareketli bir yapıda oldukları için günümüzde bu tıbbi yöntem daha kolay bir hal aldı. Diğer taraftan acı çekme potansiyeli olan bölgelerin tespiti daha kolay sağlandığı ve narkozların güç seviyeleri konusundaki bilgi birikimi ilerlediği için acı ihtimali de büyük ölçüde ortadan kaldırıldı.

En fazla 10 dakika içerisinde, ortalama olarak düşündüğümüz zaman ise 5 dakikalık bir zaman dilimi içerisinde biten endoskopi işleminde acı hissetme riski oldukça düşüktür. Ayık konumda olmanız ve hortumun içinizde dolaşıyor olduğunu hissetmeniz huylanmanıza ve rahatsız hissetmenize sebep olabilir ama kendinizi uzmanın talimatlarına uygun şekilde konumlandırdığınız sürece işlem esnasında korktuğunuz gibi bir acı hissetmezsiniz. Zaten size işlem öncesinde verilen narkoz ile riskli bölgeler uyuşturulmuş olacak ve her ne kadar uyanık olursanız olun yalnızca vücudunuzda bir sinek geziyor hissine kapılacaksınız. Endoskopinin bitmesiyle birlikte hasta yarım saat içinde normal hayatına geri dönebilir ve sağlığına zararlı olmamak kaydıyla istediğini yer ve içer.

Endoskopinin Zararları Nelerdir?

Kimi uzmanlar endoskopinin birtakım yan etkileri olduğunu ve geçici de olsa bazı zararlara sebep olabileceğini belirtiyor. Nadir olarak görüntülen bu yan etkiler her işlem sonucunda ortaya çıkmaz. Yalnızca hastanın geçmişi, bağışıklık durumu, daha önce yaşadığı rahatsızlıklara bağlı olarak cereyan edebilir. Genel anlamda güvenilir bir yöntem olarak kabul edilen endoskopinin yan etkileri sonucunda ortaya çıkması muhtemel semptomlar şunlardır:

  • Kusma ya da mide bulantısı,
  • Ateş şikayeti,
  • Göğüste ağrı ve rahatsızlık hissi,
  • Karında ağrı hissi,
  • Yiyecekleri yutarken zorluk çekmek,
  • Dışkı renginin daha koyu bir hal alması.

Uzmanlar bu tip belirtilerin bir günden daha uzun sürmesi halinde kesinlikle bir doktora danışılması gerektiğini belirtiyorlar. Endoskopi dışı bir sebepten olduğunu düşünseniz bile işlem sonrasında uzun süreli olarak yukarıdakilere benzer şikayetiniz olursa derhal bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.