Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Midyenin Zararları

Sokak başlarında sık sık kurulan tezgahlarda yapılan birçok yemek oldukça lezzetli gelse de her zaman tazeliğinden ve sağlıklı olup olmamasından şüphe ederiz. Bu şüphemizde aslına bakılırsa bir nevi haklı da sayılabiliriz. Hiçbir şekilde denetimi yapılmayan bu yemeklerde kullanılan ürünlerin içeriğine dair ne bir belge ne de bu iş yerine dair bir ruhsat bulunması mümkün. Fakat ne yazık ki bu insanları pek de yıldıran bir sorun olmuyor. Oldukça rağbet gören bu tezgahların başında ise midye geliyor. Midye oldukça değişik ve ilginç yapısı olan bir canlıdır. Bu canlının biyolojik sınıfta yeri ise yumuşakçalardır. Birçok sistemden yoksun olan midyelerin başta sindirim sistemi yoktur. Bu da denizlerde yetişen midyelerin nasıl yetiştiklerine dair büyük bir soru getirir akıllarımıza.

Midye çift kabuklu aynı zamanda çoğunlukla simetrik bir görünüme sahip olan bir yapıdır. Midyeler su içerisinde özellikle denizlerde oldukça sık şekilde yetişmektedir. İki kabuğunun arasında bulunan oldukça aralık duran kapaklarının arasından suyu filtreler. Bu filtreleme ile suda bulunan büyük gözenekli yapılara sahip olan atık maddeleri kabuğunun dışında tutarak kendisine ait olan besini bu şekilde elde eder ve kabuğunun içerisine alır. Bizler her ne kadar tek çeşidini biliyor olsak da yapılan deniz araştırmalarına göre tatlı ve tuzlu suda yaşamak üzere toplamda otuz bin kadar çeşidi bulunur. Yine aynı sınıfta bulunan istiridyeler de aslında bu otuz bin çeşitten sadece biridir.

Aynı zamanda kadınların oldukça ilgisini çeken ve oluşumu ile insanlarda merak uyandıran inci de midyenin bir yapısıdır. Kendini koruma amaçlı olarak tehlike anında ya da oldukça pis bir su içerisinde bulunan midye kabuğunu oldukça sıkı bir şekilde kapar ve bu şekilde yapısında bulunan sedefin su ile temasını kapatarak onu inciye dönüştürür. Bu şekilde oldukça pahalı olan inci ürünleri de vitrinlerde yerini almak üzere yetişir. Midyelerin sindirim reaksiyonu olarak sadece filtreleme hareketi gözlemlenmiştir. Sadece bu şekilde yiyeceklerini kontrol ederler.

Oldukça yüksek proteine sahip olan midyeler gerek kırmızı etten gerekse beyaz etten çok daha uygun fiyatlara tüketilebilir. Ancak birçok protein ürünün içerisinde doymuş yağ asidine rastlanılır. Doymuş yağ asitleri insanlarda başta kalp olmak üzere diğer sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olur. Doymamış yağ asitleri daha organik yapıya sahip olmakla birlikte doğru bir şekilde tüketildiğinde insanlara oldukça faydalıdır. Bu faydalı doymamış yağ asitlerinin bolca bulunduğu doymuş yağ asitlerinin de bulunmadığı ender nimetlerden biri de midyedir. Dolayısıyla besin değeri oldukça fazladır. Omega 3 bulunduran midyeler insanların günlük protein ihtiyacını karşılayacak ve aynı zamanda gerekli olan vitaminleri de temin edecek kadar da bonkördür. Fakat her güzel şeyin olduğu gibi midyenin de insanlar üzerinde olumsuz sayılacak zararları bulunmaktadır. Sıklıkla tüketildiği takdirde vücudun bağışıklık sistemi yeterli gelmeyip kişinin birçok hastalığa yakalanmasına da neden olacaktır.

Midyenin Zararları Nelerdir?

1. Ağır Metaller İçerebilir

Midye yediden yetmişse her kesimde sıklıkla tüketilen bir deniz ürünüdür. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi midye su filtrelemesini yapar. Ancak bunun tamamını arındıracak bir yapısı olmaması nedeniyle bazı riskli durumları da beraberinde getirir. Suyun içerisinde bulunan ağır metallerin midyeler tarafından yeterince süzülememesi halinde midyenin etli kısmına bu ağır metaller siner ve biriktirilir. Bu da yiyen kişin ağır metallere maruz kalmasına neden olur.

2. Tazeliğine Dikkat Edilmesi Gerekir

Denize kıyısı olmayan yerlerde dahi satılsa da uzaklardan gelen bu midyeler oldukça kolay bir şekilde tazeliğini korur. Fakat limon ile servis edildiği için midyenin tazeliğini anlamak da yiyen kişi için zor olabilir. Ancak kişi çok fazla tazeliğini kaybetmiş midye yediği takdirde zehirlenme ile kısa süre içerisinde bu durumu algılayabilir. Oldukça pis sulardan da çıkarılan bu midyelerin tüketiciye gelene kadar bazı işlemlerden geçmesi gerekir. Özellikle ayıklanma ve yıkanma işlemlerinde yağılan herhangi bir temizlik aksaması birçok kişinin canına mal olabilir. Bu yüzden güvenilmeyen yerlerden midye yenilmemesi gerekir.

3. Kanalizasyon Atıkları İçerebilir

Yaşadıkları bölgelerin birer simgesi olan midyeler özellikle kanalizasyon atıklarının aktarıldığı ya da çeşitli fabrika atıklarının atıldığı denizlerde yetiştiriliyor ve buradan çıkarılıyorsa bu midyeler direkt olarak kişi de kanserojen etkisi yapabilir. Ne yazık ki kişi sindiremeyeceği atık maddelere maruz kalarak çok geçmeden bunun yan etkilerini görmeye başlar. Midyelerin yetiştirildikleri yerlerin sularının oldukça kaliteli ve arındırılma işleminin de yapılması gerekir. Büyük restoranlarda bu konuda her ne kadar titizlik gösterilse de ne yazık ki köşe başlarında satılan midyelerin denetimi yapılmadığı için kalitesinden şüphe etmek de bizlere düşmekte.

Midye Yerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Midyeler aynı zamanda yaz aylarında ve sonbahar aylarında daha taze olurlar. Kendi iç kısımlarında bulunan etlerin besin değeri açısından daha zengin oldukları araştırmalar ve tüketici gözlemleri ile kanıtlanmıştır. Kişi midye yerken özellikle kalitesine ve aynı zamanda tazeliğine dikkat etmelidir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi her ne kadar kaliteli bir midye türü yiyor olsanız bile mideniz bundan zarar görecektir. Uzun süreli kramplı geçen karın ağrısına ve gaz sancısına da maruz kalabilirsiniz. Eğer kişi midye yemek istiyorsa özellikle denetimleri yapılan bir restoranda yemesi kişinin sağlıksal bir problemle karşılaşması halinde muhatap bulabilmesi adına daha doğru olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.