Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Migren için Doğal Tedavi

İnsanların hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen sağlık sorunlarından biri migren ağrısı. Günümüzde çok yaygın bir sağlık sorunu olan migren ağrılarının görülme sıklığı, kadınlarda %25 – 30, erkeklerde ise %15 – 20’dir. Migren sağlık sorununa sahip olan kişiler, atak başlamadan önce bunu hisseder. Migren atağının olduğu aura dönemi adı verilen bu aşamada, şiddetli baş ağrısı başlar. Genel olarak başın tek tarafında şiddetli bir şekilde ağrı ortaya çıkar. Şiddetli baş ağrısının yanı sıra, aynı zamanda mide bulantısı, ışığa, sese ve kokulara karşı da büyük bir hassasiyet oluşur. Kadın migren hastalarının çoğunda adet döneminde ortaya çıkan atak, açlık, stres ve aynı zamanda uykusuzluk gibi birçok faktör etkili olur.

Migren İçin Doğal Tedavi Yolları Nelerdir?

Migren ağrıları herkesi rahatsız eden bir sağlık sorunu. Migreni doğal bir şekilde tedavi etmek için bazı yöntemler var.

1. Gümüş Düğme Otu

doğal tedavi

Papatya görünümüne benzeyen gümüş düğme bitkisi, migren ataklarında kullanılan en etkili bitkisel yöntemlerin başında gelir. Gümüş düğme bitkisinin migren ağrısını geçirdiğine dair önemli çalışmalar bulunur. Migrenin şiddetli ağrısını azaltmak ve bir süre sonra durdurmak için gümüş düğme bitkisini düzenli olarak tüketebilirsiniz. Bunun için gümüş düğme bitkisini çay şeklinde demleyerek, migren ağrısı başladığında içebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise, gümüş düğme bitkisinin yapraklarını yiyerek migren ağrınızı azaltmak. Gümüş düğme bitkisinin düzenli olarak tüketilmesi durumunda, migren ağrısının şiddeti ve aynı zamanda migren ağrısı oluşum sıklığı azalır.

2. Zencefil

Doğal Tedavi

Migren ağrısı için bitkisel tedavi yöntemlerinden biri de zencefil. Zencefil migren ağrısında çok sık kullanılır. Zencefilin anti-enflamatuar etkisi olduğu için, migren ağrısını azaltır. Migren ağrısıyla birlikte ortaya çıkan mide bulantısını da geçirir. Migren ağrısı için zencefili düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Bunun için zencefili çay şeklinde demleyerek içebilirsiniz. Sabah, akşam migren ağrısı azalıncaya kadar zencefil tüketebilirsiniz. Zencefili taze ya da toz şekilde tüketebilirsiniz.

3. Biberiye

Doğal Tedavi

Biberiye migren ağrısına çok iyi gelir. Biberiye bitkisini migren ağrısını geçirmek için düzenli olarak tüketebilirsiniz. Biberiye çayını hazırlamak için bir su bardağı ölçüsünde su kaynatın. Kaynamış olan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı biberiye bitkisini ilave edin. Bu şekilde yaklaşık olarak 5 dakika boyunca kaynatın. Bir süre sonra ılık bir kıvama gelince biberiye çayını süzün ve herhangi bir tatlandırıcı ilave etmeden için. Biberiye çayını ilk ve 2. hafta her gün, günde üç defa olacak şekilde hazırlayın. 2. haftadan sonra ise, günde sadece 2 kere taze hazırlayıp, bir ay boyunca düzenli olarak için. Biberiye çayını düzenli olarak içtiğiniz zaman migren ağrısının şiddeti tamamen azalır ve aynı zamanda migren atakları arasındaki süre uzar.

4. Limon

Doğal Tedavi

Migren atakları ve şiddetli baş ağrısı herkes için sorun oluşturan bir durum. Migren ağrısının şiddetini en aza düşürmek için, migren atağı başlamadan önce limon suyu ile önlem alabilirsiniz. Limon migren ağrısını hafifletme konusunda çok başarılı bir besin. Migren ağrısını azaltmak için bir bardak taze sıkılmış olan limon suyunun içerisine 2 çay kaşığı himalaya tuzu ilave edin ve tuz eriyinceye kadar karıştırmaya devam edin. Daha sonra içerisine normal su ilave edin. İyice karıştırın ve bir kerede için. Tuzlu, limonlu suyu içtikten sonra migren ağrısı azalır ve bir süreden sonra geçer.

5. Aslanpençesi

Doğal Tedavi

Migren ağrısını azaltmak için aslanpençesi bitkisi iyi bir tedavi yöntemi. Aslanpençesi bitkisini çay şeklinde düzenli olarak içebilirsiniz. Aslanpençesi çayını içmek için, bir bardak sıcak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam aslanpençesi bitkisini ilave edin. Bir süre daha kaynattıktan sonra süzün. Aslanpençesi çayı ılık bir kıvama gelince, tatlandırıcı kullanmadan içebilirsiniz. Aslanpençesi çayını düzenli olarak içtikten sonra migren ağrısı tamamen geçer.

6. Nane

Doğal Tedavi

Migren ağrısı için kullanılan etkili yöntemlerden biri nane. Naneyi hem çay şeklinde tüketebilir hem de nane yağını başınıza sürebilirsiniz. Nane çayını içmek için ilk olarak bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir kaşık nane ilave edin. 5 dakika boyunca tekrar kaynatın. Daha sonra altını kapatarak, ılık bir kıvama gelinceye kadar bekletin. Ilık bir kıvama gelince günde 2 fincan olacak şekilde düzenli olarak içebilirsiniz. Nanenin içerisinde yer alan yararlı maddeler migren ağrısını kısa sürede yatıştırır. Eğer migren ağrısı için nane yağını kullanmak isterseniz, boyun ve şakak kısmına sürerek, masaj yapabilirsiniz. Masaj yaptıktan sonra migren ağrınızda önemli bir oranda azalma olur. Farklı bir yöntem ise, nane çayını demlerken buharını içinize çekmek. Kafanızın üzerine buharı daha rahat içinize çekmek için bir havlu koyabilirsiniz. Ne kadar çok içinize çekerseniz, migren ağrınız o kadar çok azalır.

7. Lavanta Otu

Doğal Tedavi

Migren ağrısını azaltmak için lavanta otunu düzenli olarak tüketebilirsiniz. Lavanta otu migren ağrısını azaltmada kullanılan başarılı bir bitki. Lavanta otunu çay şeklinde düzenli bir şekilde içebilirsiniz. Lavanta otunu çay şeklinde içebilmek için, ilk olarak bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam lavanta otu ilave edin. Bir süre daha kaynattıktan sonra, ılık bir forma gelmesi için biraz bekletin. İçerisine herhangi bir tatlandırıcı ilave etmeden içebilirsiniz. Düzenli bir şekilde her gün 2 fincan içebilirsiniz. Düzenli olarak lavanta otunu içtikten sonra migren ağrısı azalır. İsterseniz migren ağrısını azaltmak için lavanta yağı kullanabilirsiniz. Başınızın şakak kısmına ve boynunuza masaj yapın. Bir süre sonra lavanta yağıyla yaptığınız masaj sayesinde migren ağrısı yok olur. Alnınızın üzerine lavanta yağını kompres şeklinde uygulayabilirsiniz.

8. Melisa Otu

Doğal Tedavi

Şiddetli migren ağrısının bitkisel tedavi yöntemlerinden biri de melisa otu. Melisa otu migren ağrısını azaltır ve bir süre sonra tamamen geçmesine yardımcı olur. Melisa otunun aynı zamanda sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisi bulunur. Melisa otunu çay şeklinde içebilirsiniz. Bunun için bir bardak suyu kaynatın ve içerisine melisa otunu ilave ederek, tekrar kaynatın. Melisa otu iyice kaynadıktan sonra biraz demlenmesi ve ılık bir kıvama gelmesi için bekletin. Ilık bir forma gelince günde iki kere olacak şekilde için.

9. Ihlamur

Doğal Tedavi

Özellikle soğuk algınlığı için kullanılan ıhlamuru, aynı zamanda migren ağrısını azaltmak ve hafifletmek için tüketebilirsiniz. Ihlamur aynı zamanda yatıştırıcı bir etkiye sahip. Ihlamuru çay şeklinde, günde beş saatte bir yavaş yavaş içebilirsiniz.

10. Kadife Çiçeği

Doğal Tedavi

Migren ağrısını azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için kullanılan bir başka bitkisel yöntem ise, kadife çiçeği. Kadife çiçeğini çay şekilde düzenli olarak içebilirsiniz. Kadife çiçeğini çay şekilde içebilmek için bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam kadife çiçeğini ilave edin. Bir süre kaynattıktan sonra kadife çiçeğini ocaktan alın ve ılık bir kıvama gelinceye kadar bekletin. Daha sonra hiçbir tatlandırıcı kullanmadan, günde 2 fincan olacak şekilde içebilirsiniz.

11. Yoğurt Otu

Doğal Tedavi

Migren ağrısı çok şiddetli bir hale geldiği zaman bitkisel bir tedavi iyi bir çözüm olabilir. Migren ağrısını azaltmak için yoğurt otunu düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Aynı zamanda lenf bezi rahatsızlıkları ve sinir sistemini destekleyerek, yatıştırıcı bir etki gösterir. Migren ağrısını azaltmak için yoğurt otunu çay şeklinde içebilirsiniz. Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam yoğurt otunu ilave edin. Bir süre kaynattıktan sonra ılık bir kıvama gelinceye kadar bekletin.

12. Mercanköşk Otu

Doğal Tedavi

Şiddetli migren ağrısını azaltmak için mercanköşk otunu düzenli olarak tüketebilirsiniz. Mercanköşkün antiviral ve antienflamatuvar etkisi sayesinde, üst solunum yollarını rahatlatarak, beyne daha fazla oksijen akışı sağlar. Bu sayede şiddetli migren ağrısı hafifler ve bir süre sonra tamamen geçer. Mercanköşkü bitkisini çay formunda demleyerek, düzenli bir şekilde içebilirsiniz. Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam mercanköşkü ilave edin. Bir süre demlendikten sonra ılık bir forma gelince içebilirsiniz.

13. Mayıs Papatyası

Doğal Tedavi

Özellikle soğuk kış günlerinde ortaya çıkan üst solunum hastalıklarının tedavisinde mayıs papatyası kullanılır. Mayıs papatyasını aynı zamanda şiddetli migren ağsının tedavisi için de tüketebilirsiniz. Mayıs papatyasını çay şeklinde demleyerek içebilirsiniz. Günde 2 fincan mayıs papatyası içtiğiniz zaman hem migren ağrısı hem de migren ataklarının oluşum süresi azalır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.