Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MİGREN TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Migren, kafanın sadece bir tarafında oluşan darbe hissi veya yoğun bir zonklama şeklinde gerçekleşen bir baş ağrısı durumudur. Bunun yanında mide bulantısı ve kusma, ışığa veya sese karşı aşırı duyarlılık eşliğinde rahatsız edici bir durum ortaya çıkarır.

Migren ağrıları türüne göre birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilmekte ve kayda değer bir acıya sebep olmaktadır. Migren oluştuğunda tek yapmanız gereken karanlık ve sessiz bir ortamda uzanmaktır. Bu ağrılar oluşmadan önce birtakım ön belirtiler meydana gelir. Bunlar ışık patlamaları, kör noktalar ve kolda veya bacakta huylanma oluşmasıdır.

Çeşitli ilaçlar migrenin sıklığını ve ciddiyetini azaltmaya yardımcı olur. Eğer geçmişte ilaç tedavisinin herhangi bir faydası olmadıysa, doktorunuza giderek farklı bir ilaç reçetesi yazmasını isteyebilirsiniz. Doğru bir ilaç ile birlikte kendi hazırladığınız takviyeler ve yaşam stilindeki değişiklikler büyük bir fark yaratacaktır.

Migren Neden Oluşur?

Yukarıda saymış olduğumuz nedenlere ek olarak genetik faktörler ve çevresel etmenler migren oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Beyin kökünde meydana gelen değişimler ve trigeminal sinir ile büyük bir acı oluşur. Beyin kimyasallarının dengesizliklerin oluşması (sinir sistemindeki acıyı düzenleyen seratoninin dahil olduğu) bu durumun bir diğer sebebidir. Migrenin oluşmasını tetikleyen etmenler şu şekildedir;

 • Kadınlardaki hormonal değişimler: Migren rahatsızlığı bulunan kadınlarda östrojen hormonu dalgalanmalarının baş ağrılarını tetiklediği bilinmektedir. Özellikle regl döngüleri sırasında değişen hormonal dalgalanmalar migren oluşmasına neden olabilir.
 • Yiyecek ve içecekler: Tuzlu yiyecekler, eskimiş peynir ve işlenmiş yiyecekler migren tetikleyicileri arasındadır. Herhangi bir öğünün atlanılmadığı bir yeme alışkanlığına sahip olunmalıdır. Ayrıca tatlandırıcı aspartam ve hazır yemeklerin içerisinde bulunan koruyucular da migreni tetikleyen unsurlardandır. İçeceklere gelindiğinde ise bol miktarda kafein içeren içecekler, başta şarap olmak üzere diğer alkoller migreni tetikleyebilir.
 • Stres: İş veya ev hayatında yaşanan stresli durumlar da migren hastalığının gelişmesine ortam hazırlayabilir.
 • Fiziksel faktörler: Yoğun fiziksel aktivite (cinsel ilişki dahil) migren oluşmasını sağlayabilir.
 • Çevresel faktörler: Hava durumu ve basınç değişimlerine maruz kalınması durumunda ve ayrıca birtakım ilaçların yan etkisi gereğince migren oluşabilir.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren rahatsızlığı genellikle çocukluk, ergenlik veya ergen yetişkinlik dönemlerinde meydana gelir. Migren ayrıca prodrom, atmosfer, baş ağrısı ve postdrom olmak üzere 4 farklı aşamadan oluşmakta ancak tüm bu aşamaların tamamını yaşayacağınız anlamına gelmez.

 • Prodrom: Migrenden 1 ya da 2 gün önce meydana gelen birtakım değişiklikleri içerir. Bunlar genellikle kabızlık depresyon, yemek isteği, hiperaktivite, sinirlilik hali, boyun tutulması ve kontrol edilemeyen esneme halidir.
 • Atmosfer: Bu durum migrenden önce veya migren sırasında oluşan sinir sistemi belirtileridir. Genelde ışık patlamaları gibi görsel belirtiler şeklinde gerçekleşir. Genellikle 20-60 dakika arası dürmekte ve çoğu migren hastası bu aşamayı yaşamamaktadır.
 • Baş ağrısı: Bu aşama 4 saat ile 72 saat arasında sürmektedir. Baş ağrısının şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Migren sırasında kafanızın bir tarafında veya her iki tarafında ağrı oluşumu, kafanızda darbe hissi, ışığa, sese veya bazı kokulara hassasiyet, mide bulantısı veya kusma, bulanık görme ve baş dönmesi meydana gelebilir.
 • Postdrom: Son olarak bu aşama migren sonrasında oluşur. Bu aşama sırasında süzülmüş gibi hissedebilirsiniz.

Migren Risk Faktörleri Nelerdir?

Migren olduğunuza dair artılar ise;

 • Aile geçmişi: Migren rahatsızlığına sahip olan insanların yüzde 90’ının aile geçmişinde migren hastalığı bulunmaktadır. Anne veya babanızdan herhangi birinde migren bulunmakta ise muhtemelen sizde de migren olacaktır.
 • Yaş: Migren herhangi bir yaşta meydana gelebilir ancak genellikle gençlik döneminde oluşur. Ayrıca çoğu insan ilk migren belirtisine 40 yaşında rastlamaktadır.
 • Cinsiyet: Kızların ergenlik döneminde meydana gelen değişiklikler ile migrene sahip olma ihtimali erkeklere göre 3 kat daha fazladır.
 • Hormonal değişiklikler: Migrene sahip olan bayanlar bu rahatsızlığa muhtemelen menstruasyon döngüsünden hemen önce veya hemen sonra gelişen hormonal değişiklikler sebebiyle sahip olurlar.

Migren Teşhisi Nasıl Yapılır?

Eğer migreniniz bulunmakta ise ilk olarak doktorunuz tarafından aile geçmişiniz incelenecek, kullanmış olduğunuz ilaçlara bağlı olarak yeniden oluşan semptomları gözleyecek, fiziksel ve nörolojik testler ile de hastalığı belirleyecektir. Ayrıca doktorunuz tarafından birtakım testler önerilecektir. Bunlar;

 • Kan testi: Kan damarı problemlerinizi, omurgada veya beyinde oluşan enfeksiyonları ve vücudunuzda bulunan toksinleri görebilmek için bir kan testi yaptırmanız gerekmektedir.
 • CT (bilgisayarlı görüntüleme): Beyninizin kesitli olarak görüntüsünü alıp inceleme yapabilmek için X-ray ışınlarından faydalanılan CT ekran görüntüsü alınmaktadır. Bu durum doktorunuzun tümör, enfeksiyon, beyin kanaması, beyin hasarı ve diğer olası medikal problemleri belirlemede yardımcı olarak migren sebebini ortaya çıkarmaktadır.
 • MR (manyetik rezonans): Kuvvetli bir manyetik alan oluşturarak ve radyo dalgaları ile beyninizin ve kan damarlarının detaylı görüntüleri alınır. Tümör, felç, beyin kanaması, enfeksiyon ve diğer sinir sistemi durumları bu yolla incelenmektedir.

Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Migren tedavi edilemezdir ancak doktorunuz ile yapacağınız iş birliği ile oluşan olumsuz durumların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Migren tedavisinde çok çeşitli ilaçlardan faydalanılmaktadır. Ayrıca başka rahatsızlıkları tedavi etmekte kullanılan birtakım ilaçlar, migren ağrısına çok iyi gelerek belirli bir rahatlamaya sebep olur. Migren tedavisinde ağrı kesici ilaçlardan ve önleyici ilaçlardan faydalanılır. Bunlar ise;

1.Ağrı Kesici

30070

Aspirin veya iltihap oluşturmayan ibuprofen gibi ilaçlar migren ağrısını hafifletmektedir. Ayrıca acetaminophen gibi ilaçlar da migren için kullanılan ilaçlardandır. Acetaminophen, aspirin ve kafeinin bir arada kullanılması migreni hafifletmektedir ancak çok ileri düzeydeki migren hastalarına herhangi bir etki etmez.

2.Triptanlar

triptan

Migren ağrısı geçiren pek çok insan tedavi için triptanları kullanmaktadır. Triptanlar kan damarlarını daralmaya teşvik ederek, beyne giden ağrıları bloke etmeye çalışır. Genellikle migren tedavisinde kullanılırlar. Triptanların yan etkileri ise mide bulantısı, baş dönmesi, uyuşukluk ve kas zayıflığıdır.

3.Mide Bulantısı İlacı

ağrı-kesici

Migren genellikle mide bulantısı, kusma gibi durumlar ile birlikte meydana gelir. Diğer ilaçlarla birlikte verilen mide bulantısı ilacı migreni önlemede yaygın olarak kullanılır. Bu ilaçlara örnek olarak chlorpromazine, metoclopramide veya prochlorperazine verilebilir.

4.Kalp İlaçları

agri_kesici_1

Hastalığı iyileştirmek dışında hastalığın oluşmasını engellemek amacıyla verilir. Kalp ilaçları genellikle yüksek tansiyon ve koroner arter hastalıkları için verilir, ancak migrenin gerçekleşme sıklığını ve ciddiyetini azalttığı da görülmüştür. Eğer 60 yaşın üzerindeyseniz, doktorunuz tarafından alternatif olarak önerilen ilaçları kullanabilirsiniz.

5.Antidepresan

191120121706481687111-2-562fa3b406256

Belirli ilaçlar özellikle antidepresanlar migreni önlemek için yardımcıdır. Bu ilaçlardan faydalanmak için depresyon geçiriyor olmanıza gerek yok. Antidepresanlar, seratonin ve diğer beyin kimyasallarının seviyesini etkilediği için migren hastalarına da tedavi edici etkiler gösterir.

6.Nöbet İlaçları

u_24-06-2015-010710antibiyotik-ilac

Valproate sodyum ve topiramate gibi birtakım nöbet ilaçları da migren sıklığını azaltmada etkili olmaktadır. Ancak yüksek dozlarda kullanıldığında kilo alımı, saç kaybı, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi çeşitli yan etkiler yapmaktadır.

Migren tedavisi için belirgin olarak kullanılan bir tedavi yöntemi bulunmadığı için, rahatsızlığın bıraktığı olumsuz etkileri kontrol altına alabilmek için ancak ilaç tedavisinden faydalanılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.