Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MİGRENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Migren bir baş ağrısı sorunu olup, başlangıcı çocukluk dönemine kadar uzayabilmektedir. Bu baş ağrısı 4 farklı aşamadan geçerek oluşur. Bunlar prodrom dönemi, aura dönemi, baş ağrısı dönemi ve drom sonrası dönemlerdir. Bazı kişiler de migren tüm bu aşamaları geçmeden de meydana gelebilir.

Prodrom aşaması genelde migren gerçekleşmeden önce 1 veya 2 gün sürer. Bu aşamada kabızlık, çöküntü, açlık hissi, hiperaktivite, sinirlilik, boyun sertliği ve kontrolsüz bir şekilde esneme meydana gelir.

Aura aşaması da migrenden önce veya migren sırasında meydana gelebilen bir süreçtir. Auralar, sinir sistemi sendromları olup gözde ışık çakması gibi hissedilebilir etkiler yapar. Çoğu insan migren rahatsızlığını bu aşama olmaksızın yaşar. Bu semptomlar birkaç dakika içerisinde aşamalı olarak gerçekleşir. Genelde 20-60 dakika arası bir süre içerisinde tüm belirtiler gerçekleşmektedir. Bu belirtiler ise bazı nesnelerin daha parlak olarak görülmesi, görüş kaybı, kol veya bacakta çeşitli hislerin oluşumu ve konuşma sorununun yaşanmasıdır.

Baş ağrısı kısmında ise genellikle 4-72 saat arasında süren bir süreç gerçekleşir. Bu belirtiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Migren rahatsızlığı ise ayda birkaç kez gerçekleşir. Belirtileri mide bulantısı, kusma, bulanık görüntü, bazı durumlarda bayılma, ışığa karşı hassasiyettir.

Drom sonrası aşamada ise migren saldırısı başlar. Final kısmıdır ve en acılı kısımdır. Kişinin başı dayanılmayacak bir şekilde ağrır ve ateş yapar.

Migren ağrısının aşamaları yukarıda verildiği gibidir. Migren rahatsızlığı kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla oluşmaktadır.

1.Atmosfer

panik_atak_agorafobi_iliskisi_1920_1280-1920x1280

Migrene sahip olan bazı kişiler atmosferden kaynaklı tecrübeler edinebilirler. Atmosfer kaynaklı en yaygın olan durumlar ise görsel sorunlardır. Bu görsel sorunlar ise ışık hassasiyeti, spot hassasiyeti ve çizgi hassasiyetidir. Yolda yürürken veya herhangi bir köşeden dönerken önünüzde bulunan hayali çizginin giderek yamulduğunu görebilirsiniz. Bu durum genelde 5-60 dakika arasında sürmektedir. Bu aşamadan hemen sonra ise baş ağrıları yerleşmeye başlar. Bazı kişilerde ise migren oluşumu için herhangi bir baş ağrısının oluşmasına gerek kalmaz.

2.Depresyon

Ruh hali değişimleri migrenin işareti olabilmektedir. Bazı kişiler çok depresif olabilmektedir. Bu da aniden herhangi bir sebep olmaksızın moralin çökmesi anlamına gelmektedir. Hollandalı araştırmacıların çalışmalarına göre depresyon ve migren arasında muhtemel bir genetik bağlantının olması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu depresyon durumunun bir diğer sonucu da sinirlilik ve heyecanlanma hissidir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında sinirler gerilir ve vücutta çeşitli yıpranmalar meydana gelir.

3.Uyku Sorunu

Sick Woman in Bed

Yorgun bir şekilde uyanmak ve uykuya dalma sorunları migrenin belirtileri arasında yer almaktadır. Araştırmalara göre uyku kalitesi ve migren sıklığı arasında bir ilişki kurulmuştur. Yapılan bu araştırmalarda uykuda dinlenme imkanı azalan kişilerin migren sorunu ile karşılaşmaları daha olasıdır. Migren şiddetli bir şekilde vurduğunda, iyi bir gece uykusuna sahip olmak neredeyse imkansızdır. Birçok insan migren yüzünden uykusuzluk sorunu çekmektedir. Ayrıca önerilen saatlerden daha az uyuyan kişilerde migren oluşma eğiliminin olduğu belirlenmiştir. Yetişkinlerde günlük alınması gereken uyku miktarı 7-8 saat iken, ufak yaşta ve çocuklarda ise 9-10 saat ideal uyuma saatleridir. Bu miktarlarda uyunmaması durumunda migren ile karşılaşmamak elde değildir.

4.Burun Tıkanıklığı

coldandcough

Migrenin sebep olduğu rahatsızlıklardan biri de burun tıkanıklığıdır. Yüksek derecede baş ağrısı olarak bilinen migren, sinüs belirtileri göstermekte ve burun tıkanıklığı, açık burun akıntısı ve gözlerde sulanma gibi etkiler göstermektedir. Yapılan geniş çaplı bir araştırmaya göre sinüs baş ağrısından şikayet eden kişilerin yüzde 90’ının migrene sahip olduğu belirlenmiştir.

5.Çeşitli Ağrılar

bobrek

Darbeli türde bir ağrı da migren belirtisidir. Bu ağrı genelde başın belirli bir bölgesinden devreye girer ve sürekli artarak devam eder. Bu tip ağrıya, migrene sahip olan kişilerin yüzde 50’si her zaman, yüzde 34’ü de sık sık rastlamaktadır.

Ayrıca gözde meydana gelen ağrımalar da bir diğer migren belirtisidir. İnsanlar genelde göz kapaklarında meydana gelen ağrıları ya da göz ile ilgili meydana gelen rahatsızlıkları göz doktoruna danışırlar. Ancak bu durumun sebebi migren olabilmektedir.

Oluşan bir diğer tip ağrı da boyun bölgesinde meydana gelir. Birçok insanın boynumda ağrı var ve hemen ardından baş ağrısı devreye giriyor sözünü duyabilirsiniz. Bu durum herhangi bir yorgunluk belirtisi değildir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda ilk şüphelenmeniz gereken migrendir. Büyük olasılık ile migrenin erken aşamalarıdır. Migrenden sonra boyun bölgesinde bir ağrı sağlanacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre migren hastalarının yüzde 38’i her zaman ve yüzde 31’i de büyük bir sıklıkla boyun ağrısı yaşayabilmektedir. Bu durumun sebebi de yine aynı şekilde migrenin sinirlerin gerilmesini sağlamasıdır.

6.Mide Bulantısı

Young woman in pain lying on bed

3700’ün üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, migren hastalarının yüzde 73’ü mide bulantısı sorunu ile karşılaşmakta olup, yüzde 29’u da kusma sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu gibi bir durum ile karşılaşan insanların çeşitli meditasyon yöntemlerine başvurmaları tavsiye edilmektedir. Mide bulantısı dışında pek çok ağrının sebebi de migrendir. Bu yüzden bu rahatsızlığa gereken önemin verilmesi gerekmektedir.

Migrenin diğer belirtilerini ise daha kısa bir şekilde bu paragrafta anlatacağız. Sık sık idrar atımına çıkmak migren belirtisi olabilmektedir. İnsanlarda migren öncesi meydana gelen semptomlardan biri de sürekli idrara çıkmadır. Bu durum ayrıca migrenin prodom aşaması olarak da bilinmektedir. Bu süreç bir saat sürebildiği gibi iki günde sürebilmektedir. Migren belirtilerinden bir diğeri de sık sık esnemektir. Esneme eylemi yorgunluk durumunda meydana gelmektedir. Bu da migrenin yaklaştığına işarettir. Ayrıca migreni olan kişilerin konuşma zorluğu çektiği de bilinmektedir.

Migren ağrıları genellikle teşhis edilmeyen ve tedavi edilemeyen bir baş ağrısıdır. Eğer düzenli olarak migren belirtileri gösteriyor ve işaretleri tecrübe ediyor iseniz, baş ağrılarınızın kaydını tutmalı ve tedavi yöntemlerini araştırmalısınız. Ardından hemen doktorunuz ile bir toplantı ayarlayınız ve bu durumu tartışınız. Uzman kişiler bu durumdan en çok anlayan kişiler olacaktır. Hatta geçmiş yıllarda dahi baş ağrısı sorunu yaşamış iseniz, doktorunuza görünmekte fayda vardır. Doktorunuza gitmeniz gereken belirtiler ise;

  • Gök gürültüsü gibi ani ve şiddetli bir baş ağrısının meydana gelmesi,
  • Ateş yükselmesi, ense sertliği, zihinsel karışıklık, nöbetler, çift görme, halsizlik, uyuşukluk,
  • Kafa travması sonrası baş ağrısı,
  • Öksürme, ıkınma veya ani bir hareketten dolayı kronik baş ağrısı oluşumu,

Migreni tetikleyen bazı durumlarda bulunmaktadır. Bunlardan biri kadınlarda meydana gelen hormonal dengesizliklerdir. Özellikle menopoz döneminde hormonların dengesiz bir şekilde salgılanmasından meydana gelir. Yediğiniz yiyecekler ve yiyeceklerin içerisinde bulunan çeşitli eklentiler de migren sebebi olabilir. Migrene sebep olabilecek diğer etkenler ise stres, sıkıntı, üzüntü, fiziksel faktörler, çevrede meydana gelen değişmeler ve çeşitli ilaçların kullanılmasıdır.

Migren çok acı verici bir rahatsızlıktır. Bu yüzden ufak yaştaki çocukların sinir ve stresten uzak durması gerekmektedir. Böylece migren ile ilgili yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Dilsa dedi ki:

    Başım çok ağrıyor gözümde ağırlaşması ve bulantı yaşıyorum bir türlü kıskanıyorum ve başım çok fena agriyo

  2. dilsa dedi ki:

    Başım çok ağrıyor