Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mikrodalga Fırının Zararları

Günümüz mutfak kültürünün olmazsa olmazlarından olan mikrodalga fırınlar, teknolojik yenilikleri sayesinde yaşam alanlarınıza büyük kolaylıklar sağlar. Mikrodalga fırının kullanımı; çözme, ısıtma ve pişirme gibi pek çok farklı ihtiyaçlarda değerlendirilebilir. Yenilikçi teknolojik özelliklerle donatılan bu elektronik eşyaların çalışma prensibi radyo dalgalarına dayanır.

Besinde bulunan su molekülleri, titreşim sıklığındaki dalgalar sayesinde sallanır ve belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra ısı üretir. Dolayısıyla fırın, bu atomsal titreşimler sayesinde belirli sıcaklığa ulaşır. Yanı kısacası, mikrodalga enerjisi besin içerisine girdikten sonra ısıya dönüşerek pişirme sağlar. Geleneksel pişirme tekniklerine göre daha hızlı ve pratik kullanımı olan mikrodalgalar ile sadece içerisine koyduğunuz besin pişer. Yani fırın ve ortamda ısı görülmez.

Doğrudan besin içerisine soğruldukları için ayrıca yiyecek kabı üzerinde de etkileri yoktur. Metalden kolay şekilde yansırken; plastik, cam ve kağıt gibi maddelerden geçer. İç kısımlarında yer alan dönen tablo sayesinde yiyeceğin her yeri aynı anda ısınır. Böylelikle moleküler çarpışma etkisi ile yemeğinizi kısa sürede masalarda yerini alır. Mikrodalga fırının zararları ise geçmişten beri en çok tartışılan konular arasındadır. Elektromanyetik enerji ile çalıştıkları için birtakım zararlara yol açabilmeleri mümkün olabilir. Mikrodalga fırının zararları kısaca aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Mikrodalga Fırının Zararları Nelerdir?

1. Yapay Moleküllere Maruz Kalınabilir

İnsan vücudu her zaman alışık olmadığı moleküllerle ve enerjilerle karşılaştığında birtakım olumsuz tepkiler verebilir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde, mikrodalga fırınların içerisinde doğal olmayan enerjiler vardır. Temas ettikleri her gıda türünde, saniyeler içerisinde bir milyara yakın polarite değişim oluştururlar. O nedenle kısa süre içerisinde pişirme işlevini yerine getirirler. Yoğun ışınlar, oluşan amino asitlerde isomerik açısından değişimler meydana çıkarır. Dolayısıyla mikrodalga ile yapılmış gıdaları tüketen kişilerin hemoglobin seviyeleri düşerken, kolestrol seviyelerinde yükseliş gözlenebilir.

2. Besin Değerlerinde Azalma Görülebilir

Taze besinler için 15 Lira harcayın!

Yapılan araştırmalar, mikrodalga ile yapılan yemeklerin besin değerlerinde azalış olduğunu ortaya koyar. Bütün gıda seçeneklerinde, vücut için gerekli olan enerji %60-%90 arası bir düşüşe uğrayabilir. İnsanların gıdalardan aldığı lipotropik bileşenleri azalabilir. Et gıdalarında bulunan nucleoproteinler deforme olabilir. Ayrıca B, C ve E vitaminlerinden yararlanma olasılığında da yine belirgin bir düşüş yaşanabilir.

3. Mikrodalga Hastalığı ile Karşılaşılabilir

Ruslar tarafından yapılan birtakım araştırmalara göre mikrodalga hastalığı da görülmesi olası bir durum. Düşük nabız ve kan basıncı ile kendini gösteren hastalık, ilerleyen vakalarda stres sendromuna kadar giden etkilere yol açabilir. Kronik semptomların yanı sıra kalp krizi ve kroner damarların tıkanıklığı çeşitli sağlık problemleri de baş gösterebilir.

4. Yiyecekler İçerisinde Zararlı Partiküller Oluşabilir

Mikrodalga fırın, kullanım esnasında atmosferde yaygın olan radyoaktivite ile bir etkileşime girer. Böylelikle gıdalar içerisinde, alfa ve beta gibi birtakım zararlı partiküller artarak sağlık için tehdit içeren bir boyuta ulaşabilirler.

5. Kanser Hücrelerini Tetikleyebilir

Radyo dalgaları ile çalışma gösteren mikrodalga fırınlar, yiyecek moleküllerinde birtakım değişmelere neden olabilir. Işınlarla etkileşime giren yiyecekler de böylelikle temel maddelerinin değişmesi sebebiyle başta sindirim sistemi olmak üzere kan serumuna kadar giden farklı alanlarda kanser hücrelerine kaynaklık edebilir.

Özellikle taze köklü sebzeler de bu risk her zaman daha yüksek. Çünkü köklü yapıda olan taze sebze çeşitlerinde, kansere yol açabilecek yüksek reaksiyonlu moleküller daha fazla oranda yer alır. Dondurulmuş besinler de yine riskli grupta bulunan gıdalardır. Çözülmeleri esnasında birtakım elementlerin metabolik bölünmelerinde deformeler oluşabilir. Ayrıca perifer hücre dokularının denereje olmasına bağlı olarak sinidirimde ve dışkılamada birtakım yavaşlamalara yol açabilir.

6. Zihinsel Problemler Baş Gösterebilir

Mikrodalga fırın, sadece beden üzerinde değil aynı zamanda zihin üzerinde de birtakım olumsuz etkiler yaratabilir. Hafıza kaybı, zeka geriliği, konsantrasyon kaybı ve duygusal istikrarsızlık zihin üzerinde görülen başlıca zararları arasındadır.

7. Vücut Direncinde Düşüş Yapabilir

Gıdaların moleküler yapısı ile oynadıkları için tatsızlaşmalarına ve besleyici özelliklerini kaybetmelerine neden olabilirler. Örneğin: Kırmızı bir etin ısıtılması neticesinde etin içerisinde yer alan proteinlerin büyük çoğunluğu yok olabilir. Bu durumda da kişinin viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudu daha dirençsiz hale gelebilir.

8. Beyin Hasarları Yaratabilir

Işın yolu ile çalışan ev aletleri, beynin elektrik sistemine etki ederek bozulmalara neden olabilir. Sürekli kullanımları, beyin hasarları ile sonuçlanan birtakım olumsuz etkiler yaratabilir. O nedenle kullanımları esnasında olabildiğinde yakın mesafede olmamaya dikkat etmek de fayda vardır.

9. Hormonal Değişikliklere Neden Olabilir

Zararlı ışınlardan etkilenen kişilerde, hormonal değişikliklerin yaşanması da muhtemel. Mikrodalga ile pişirilen, çözdürülen veya ısıtılan gıdalar; kadınların östrojen, erkeklerin de testosteron hormonlarının işleyişini yavaşlatabilir. Aşırı maruz kalma gibi ileri vakalarda ise doğurganlığa ve kısırlığa kadar varan sonuçlarla karşılaşılabilir.

10. Yaşam Enerjinizde Azalma Meydana Gelebilir

Çalıştıkları zaman, etrafında bulunan kişileri enerji açısından birtakım değişiklere maruz bırakabilir. Yorgunluk, bıkkınlık, halsizlik, uyku durumu ve eklem ağrıları gibi çeşitli sağlık problemleri de beraberinde görülen birtakım belirtiler arasındadır.

11. Işınlar Göze Zarar Verebilir

Yemeklerinizi fırına verdikten sonra mümkün olduğu kadar uzakta durmak gerekir. Çünkü yakın temasta durmak, vücudun en hassas bölgesi olan gözlere ve kulaklara zararlı mikrodalga ışınlarının gelmesine ortam hazırlayabilir.

Mikrodalga Fırın Kullanırken Uyulması Gereken Kurallar

  1. İçerisinde yemek veya başka gıda türü yokken çalıştırılmamalı,
  2. Yiyecekler sığ kaplar içerisinde fırına verilmeli,
  3. Tüm noktaya eşit ısının ulaşması için yiyecekler küçük parçalar haline getirilmeli,
  4. Yağda kızartılan yiyecek türleri mikrodalga içerisinde ısıtılmamalı,
  5. Yüz ve kol mümkün olduğu kadar uzak mesafede tutulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.