Mineraller, vücudun kendi tarafından yapamadığı, ancak vücudun sağlıklı kalabilmesi açısından önemli maddelerdendir. Mineraller, bireyin sağlıklı bir vücuda sahip olmasında ve fit kalmasında etkili olabilirler. Mineraller, vitaminlerle birliktelik kurarak onların daha sağlıklı şekilde vücut için işe yaramasına destek olurlar. Minerallerin vücutta organların ve diğer hayati fonksiyonların tam olarak işlev görmesini destekleyen oldukça önemli içeriklerdir. Kemiklerin ve dişlerin sağlıklı kalması için, kalbin kalp hastalıklarından korunması açısından, kasların hasarlarının onarımı ve daha etkili kullanılması açısından, hücrelerin onarımı ve korunması bakımından, sinir sisteminin ve dolaşımın sağlıklı şekilde ilerlemesi bakımından ve insanların vücutlarındaki su miktarlarının dengelenmesi bakımından oldukça önemli roller üstlenirler. Sinir sisteminin fonksiyonel olması açısından ve kan oluşma sürecinde etkin olması nedeniyle de mineraller oldukça önemlidir.

Birçok çeşitte mineral vardır ve bunların hepsi, vücutta farklı farklı görevler üstlenirler. Vücut için gerekli olan bu minerallerin eksikliğinde veya alınıp yitirilmesi sonucunda bazı sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlardan birisi de eğer birey yeterli miktarda minerali vücuduna katmıyorsa, bu durumda mineral eksikliği adı verilen durum meydana gelir. Mineral eksikliği diğer birçok durumu tetikleyici etki olarak rol oynayabilir. Özellikle de küçük çocuklarda, gelişme dönemlerinde meydana gelen mineral eksikliği durumu, onların gerektiği gibi gelişememelerine neden olabilir.

Minerallerin vitaminlerle sağladığı birliktelik vücudun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Vücudun kendi kendine geliştiremediği inorganik maddeler olan bu içerikler, vücudun ihtiyaçlarının karşılanmasında etkin rol alırlar. İnsanların vücutlarındaki vitamin miktarı kadar da minerallere ihtiyaç duyduğu ortaya konulmuş gerçeklerden biridir. Üreme fonksiyonlarının sağlıklı kalması yönünden, kalp ritmi problemlerinin tedavisi sürecinde, kan basıncının düzenlenmesinde, vücudun sağlıklı şekilde kalması yönünde en önemli durumlardan biri olan sıvı dengesinin dengelenmesi açısından da mineraller etkin rol alırlar. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri ise, daha önce de bahsedildiği gibi, büyüme çağındaki küçük çocukların yeterli mineral takviyesi yapması konusunda yapılması gerekenlerdir. Çocuklar eğer yeterince mineral desteği alamazlarsa, bu eksiklik onlarda daha farklı sorunların gün yüzüne çıkmasına ve daha büyük sorunların oluşmasına yol açabilir.

Mineral Eksikliği Nasıl Olur?

5 önemli mineral eksikliği durumu bulunur. Bunlar, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinkodur.

1.Kalsiyum

Calcium

Kalsiyum, güçlü dişler ve kemikler için vücudun ihtiyaç duyduğu önemli minerallerden biridir. Ayrıca, kalsiyum, kan damarlarının, kasların, sinirlerin ve hormonların düzgün şekilde, çalışması gerektiği şekilde çalışmasına destek olma görevi de üstlenir. Yoğurt, süt ve peynir, kalsiyum açısından zengin doğal birer içeriğe sahiptirler. Bunların yanı sıra, bazı sebzelerde kalsiyum yönünden zengin kaynağa sahiptirler. Bu sebzelerden bazıları, brokoli, lahana ve Çin lahanasıdır. Ayrıca bazı yiyeceklerde kalsiyum yönünden zenginleştirilmiştir. Bunlar, kahvaltı gevrekleri, meyve suları ve soya peyniri gibi ürünlerdir.

Kalsiyum eksikliği kısa zamanda bazı belirgin semptomlar üretir. Çünkü vücut, kandaki kalsiyum miktarını dikkatlice düzenler. Uzun zaman düşünüldüğünde ise, kalsiyum eksikliği, kemiklerdeki mineral yoğunluğunun azalmasına (osteopeni) ve eğer hala tedavi edilmezse, osteoporoza neden olur. Bu durumda, kemik kırıkları, çatlakları oluşma riskini yükseltir. Özellikle de yaşlı insanlarda.

Çok şiddetli kalsiyum eksikliği ise, genellikle bazı tıbbi problemler ya da tedavilerden dolayı meydana gelir. Bunlara örnek olarak, diüretik ilaç tedavileri gibi ilaçlar, mide ameliyatları ya da böbrek yetmezliği gibi durumlar verilebilir. Şiddetli kalsiyum eksikliğinin semptomları olarak ise, kaslarda krampların oluşması, uyuşma, parmaklarda karıncalanma oluşması, yorgunluk, iştah kaybı durumu ve düzensiz kalp ritim hareketleri gibi durumlar meydana gelebilir.

2.Demir Eksikliği

dt_150904_iron_supplements_pills_800x600

Vücutta bulunan demirin yarısından daha fazlası hemoglobinin bir parçası olan ve dokulara oksijen taşıyan bir protein olan kırmızı kan hücrelerinde yani alyuvarlarda bulunur. Demir, ayrıca, vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olan diğer enzimler ve proteinlerde de bulunur. Demir yönünden en zengin yiyecekleri sıralamak gerekirse, et ve kümes hayvanlarının ürünleri gibi hayvansal gıdalar ve fasulye ve mercimek gibi bitkiler olarak gösterilebilir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 80’i demir eksikliği probleminden dolayı sorun yaşamaktadır. Bu durum, yavaş adımlarla gelişebilir ve anemiye neden olabilir.

Demir eksikliğinden doğan aneminin semptomları, zayıf ve yorgun hissetme, okulda ve işte performans düşüklüğü yaşama gibi ve çocuklarda da sosyal ve bilişsel gelişimin yavaşlaması gibi durumlardır.

3.Magnezyum Eksikliği

magnezyum

Vücut yüzlerce kimyasal reaksiyon için magnezyuma ihtiyaç duyar. Bunlar, kan glikoz seviyesinin, kan basıncının, kasların normal işlevlerinin ve sinirlerin normal işlevlerinin ve protein üretiminin kontrol edilmesini içeren reaksiyonlardır. Magnezyum açısından zengin olan yiyeceklerin sıralanması gerekirse, baklagiller, fındık, çekirdekler, tam tahıllar ve bunlara ek olarak ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler gösterilebilir.

Magnezyum eksikliği, sağlıklı insanlar arasında pek yaygın değildir. Bunun nedeni, böbrekler, vücuttan atılan idrardan magnezyum alır ve tutar. Ancak, bazı ilaçlar ve kronik sağlık durumları, alkoliklik gibi durumlar da magnezyum eksikliğine yol açar.

Bu durumun erken semptomlarından bazıları, yorgunluk, zayıflık, iştah kaybı, bulantı ve kusma gibi durumlardır. Eğer magnezyum eksikliğiniz var ise ve tedavi edilmezse, uyuşukluğa, karıncalanmalara, kaslarda krampların oluşmasına, nöbetlere ya da kalpte anormal ritim hareketlerinin oluşmasına neden olabilir.

4.Potasyum Eksikliği

potassium-health

Potasyum, kasların kasılması, kalp fonksiyonlarının uygun şekilde uygulanması ve sinir işaretlerinin aktarımı için gereklidir. Ayrıca, vücudun karbonhidratları enerjiye dönüştürmesi için gerekli olan birkaç enzimin sağlanmasında önemlidir. Potasyum açısından en zengin meyveler, muz, erik ve portakal suyu bunun yanında patates gibi sebzeler de potasyum açısından zengindir.

Potasyum eksikliğinin en yaygın nedeni, aşırı kilo kaybıdır. Bu, kusma, böbrek rahatsızlıkları ya da diüretikler gibi bazı ilaçların kullanımından dolayı meydana gelir.

Potasyum eksikliğinin semptomları ise, kaslarda kramp meydana gelmesi ve zayıflık ve kabızlık, şişkinlik ya da bağırsaklarda oluşan parazitler nedenli karın ağrısı meydana gelebilir. Şiddetli potasyum eksikliği, kaslarda felç durumuna ya da düzenli olmayan kalp atışlarına ve bu nedenle de ölüme yol açabilir.

5.Çinko Eksikliği

illu-zinc

Çinko, vücut metabolizmasının birçok yönünde rol oynar. Protein sentezi, bağışıklık sistemi fonksiyonları, yaraların iyileştirilmesi ve DNA sentezi gibi durumlar buna örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca, hamilelik döneminde, çocukluk ve gençlik dönemlerinde gelişim ve büyüme için kullanımı oldukça önemli olan bir mineraldir. Çinko, istiridye, kırmızı et ve kümes hayvanları gibi hayvansal içerikler de bulunur. Ayrıca, fasulye, fındık, tam tahıllar ve günlük ürünler, çinko yönünden zengindir.

Çinko eksikliği iştahın kaybolmasına, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarının azalmasına ve büyümenin yavaşlamasına neden olabilir. Şiddetli eksiklik ise, ishale, saç dökülmesine, iktidarsızlığa ve yaraların iyileşmesinin yavaşlaması gibi durumlara neden olabilir.