Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mışıl Mışıl Uyuyamayanların Karşılaşabileceği 5 Problem

Uyku aslında günü iyi geçirebilmemiz için en önemli zaman dilimlerinden bir tanesi. Bu yüzden mutlaka eksiksiz ve kaliteli uyumaya özen göstermeliyiz. Bu noktada yatağa giriş saatimizden yattığımız odanın havalandırılmasına, çarşafların temizliğine kadar pek çok şey etkili olabilir. O nedenle bazen yalnızca uyumuş olmak yeterli olmaz. Özellikle gece çok geç saatlerde yatıp ertesi gün de çok geç saatlerde uyanan insanlar kaliteli bir uyku çekmiş olmazlar. Bu nedenle düzenli uyku alışkanlığı kazanmak adına bir süre vücudunuzu zorlamalı ve bu kaliteli tempoya en nihayetinde alıştırmalısınız.

Mışıl mışıl uyumak aslında kaliteli bir uyku çekmeyi tarif etmek için kullanılır. Genelde deliksiz olarak, huzurlu bir ortamda, hiçbir şey düşünmeden ve keyifli bir şekilde uyuduğumuzda mışıl mışıl uyuduğumuzu söyleriz. Aslında her uykumuzun mışıl mışıl olması gerekiyor. Çünkü kaliteli uyuyamayanlar başka pek çok problem ile de karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu nedenle mutlaka uyku saatlerini iyi programlayıp uyunacak yeri de ona göre yeniden düzenlemek gerekiyor. Unutmamalıyız ki uyku, enerji toplayabilmemiz ve yeni bir güne başlayabilmemiz için en değerli zaman dilimi. O nedenle sizler için kaliteli bir uyku çekemediğinizde yaşayabileceğiniz problemleri listeledik.

1- Hastalıklara daha açık bir hale gelebilirsiniz.

Eğer iyi bir uyku çekemezseniz, uykunuz sürekli bölünürse ya da yeteri kadar uyuyamazsanız bağışıklık sisteminiz de zayıflayabilir. Bu da doğal olarak vücudunuzun çeşitli hastalıklara daha açık bir hale gelmesine neden olabilir. O nedenle özellikle kış aylarında çeşitli bakteriyel ya da virütik hastalıklara yakalanmamak için mutlaka iyi uyumaya özen göstermelisiniz. Çünkü gerçekten uyku kaliteniz ve bağışıklık sisteminizin gücü arasında doğru orantılı bir ilişki bulunur.

2- Uyumak daha da zor bir hale gelebilir.

Eğer uykularınız belli bir süre sürekli olarak kalitesiz geçerse bu süreç kalıcı bir hal almaya başlayabilir. Bunun sonucunda istemediğiniz saatlerde uyanmaya başlayabilirsiniz ya da ne kadar uyusanız da yeterli gelmeyebilir. O yüzden en başından uyku düzeninizi bozmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Yani bir süreliğine yoğun iş temposundan dolayı uyku düzeninizi bozarsanız bunu ilk fırsatta düzeltmek için çabalamalısınız. Çünkü kaliteli uyuyamamaya başladığınızda gün içinde kendinizden verim almanız da imkansız bir hale gelebilir.

3- Kronik yorgunluklar ortaya çıkabilir

Kalitesiz uyku, yorgunluğu da kalitesiz bir hale getirebiliyor. Kronik yorgunluğun devam etmesi de bazen ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Kronik yorgunluğu olan kişiler günlük işlerini ya da aktivitelerini bile yapmakta zorlanabilirler. Hatta kronik yorgunluk durumu kişinin iş hayatındaki performansını dahi düşürebilir. Bu da beraberinde başka sorunları getirebilir. Aynı şekilde iş hayatındaki en büyük kronik yorgunluk tehlikesi kişinin çeşitli iş kazaları ile karşılaşma ihtimali olur. Bu nedenle mutlaka uyku düzeninize özen göstermeniz gerekir.

4- Mide sorunları ortaya çıkmaya başlayabilir

Bazı mide sorunlarının kaynağında da uyku problemleri bulunabilir. Çünkü ağırlıklı olarak düzensiz uyku sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açar. Bu şekilde ishal ya da kabızlık rahatsızlıklarıyla karşılaşmanız mümkün. Genelde düzensiz uyku uyuyan insanlar özellikle yemeklerden sonra karın şişliği şikayetini daha çok taşırlar. Aynı şekilde beraberinde hazımsızlık da ortaya çıkabilir. Direkt olarak uykusuzluğun gastrit ve kolite neden olduğu söylenemese de bu hastalıkların gelişmesinde de düzensiz uykunun etkisi vardır. O nedenle beden sağlığınız için de mutlaka kaliteli uykuya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde sonuçları çok daha sancılı olabilir.

5- Şekerli yiyecekler tüketme ihtiyacı artar

Bilindiği gibi şekerli yiyeceklerin fazla tüketimi başta fazla kilo olmak üzere vücutta çeşitli sorunlara yol açabilir. Her ne kadar tüketeceğimiz şekerli besinleri kendimiz belirleyebiliyor ya da kendimizi belirli ölçüde frenleyebiliyor olsak da özellikle uyku problemi ve düzensiz uyku bedenin enerji ihtiyacını arttırıyor. Bu enerji ihtiyacı da kişinin şeker miktarı fazla olan yiyecekler tüketme isteğini arttırır. Yani bu süreçte tatlı krizi gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Tatlı krizi olduğunda da kişi genelde kendini şekerli bir şeyler yeme konusunda engelleyemez. İşte bu nedenle zaman içerisinde kilo artışı olabilir. O yüzden zaman içinde artan kilolarınızın sebebini düzensiz uykularınızda da arayabilirsiniz. Fakat elbette bu kilo artışlarının ardında başka hastalıklar ya da problemler de yatıyor olabilir. Bu konuda dikkatli davranmak gerek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.