Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mısır Püskülünün Faydaları

Mısır, özellikle çocuklar tarafından sevilen, sıcak aylarda dışarıda haşlanmış, közlenmiş halleri ile satılan bir yiyecektir. Mısır sulak ve sıcak ortamlarda yetiştiği için yaz aylarında tüketimi oldukça fazladır. Sulak alanlarda yetişen mısırı sevmeyen yoktur. Özellikle de Karadeniz, Ege ve Akdeniz Bölgesinde yetişen mısır lezzetli bir tada sahiptir. Son zamanlarda bardakta mısır olarak da satışa sunulan mısırın en doğal ve faydalı hali haşlanarak evinizde kendinizin yaptığı halidir. Mısır yerken yeşil kabuğunun altında bulunan kısımlara mısır püskülü adı verilir. Mısırın faydalı olduğu kadar mısır püskülleri de sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Dışarıda haşlanmış olarak satın aldığınız mısırların altından sarkan püskül kısmının tedavi edemediği hastalık ve de rahatsızlık yok. Mısır püskülü o kadar faydalıdır ki günümüzde pek çok rahatsızlığın en doğal çözüm yollarında kullanılır. Mısır püskülü içerisinde taşınan besin değerleri oldukça fazladır. İnsan vücudunda da mısır püskülüne ihtiyacı vardır.

Mısır Püskülünün Faydaları Nelerdir?

Mısır püskülü içerisinde bol miktarda vitamin içerir Bu içerdiği bol miktarda olan vitaminler ise pek çok hastalığın iyileşmesi için kullanılabilir. Evde kendizinizin yapacak olduğu pratik işlemler ile mısır püskülü faydalarından kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

1. Etkili Bir İdrar Söktürücüdür

mısır püskülü yararları

Mısır püskülünden elde edilen vitaminler kişilerin idrar yapımını kolaylaştırır. Etkili bir idrar söktürücü olarak kullanılan mısır püskülü uzman araştırmalarından sonra doktorlar tarafından da tavsiye edilir. Gerçek anlamda bu sorunu yaşayan kişiler mısır püskülünün faydalarından yararlanabilirler.

2. Prostat İltihabına Yarar Sağlar

Mısır püskülü içerisinde bol miktarda K vitamini barındırır. Doğal bir potasyum deposu olan bu mısır püskülü prostat rahatsızlığı olan erkeklerin sorunlarına iyi gelir.

3. Böbrek Taşlarını Düşürür

Günümüzde pek çok kişinin yaka silktiği rahatsızlıklardan biri de böbrek taşıdır. Böbrek taşı ne yazık ki pek çok kişide görülen hastalıktır. Böbreklerde oluşan iltihapların giderilmesi için doktora başvuran kişiler aynı zamanda mısır püskülü de tüketerek böbrek taşlarını daha hızlı şekilde düşürebilirler. Böylece böbrekleriniz daha sağlıklı olmayı başarır.

4. İdrar Yolunu Korur

Özellikle kadınlar başta olmak üzere soğuk havalarda idrar yollarımızı korumamız gerekir. Üşütme ve de dikkatsizlik sonucunda idrar yollarımız iltihap kapabilir. İdrar yollarının kapacak olduğu bu iltihap sonucunda da idrar yolları enfeksiyonu rahatsızlığı meydana çıkar. Bu hastalık oldukça kötü bir hastalıktır. Kişinin tuvaletini yaparken idrar yollarında büyük sancılar oluşmasına yol açar. Bunun yanında şiddetli karın ağrısı, iştahsızlık gibi belirtileri de vardır. İdrar yollarını korumak için ise mısır püskülünü kullanabiliriz.

5. Daha Sağlıklı Bir Kalp

Hayatımızın geri kalanını yaşamak için uzun ömürlü bir kalbe ihtiyacımız vardır. Her gün atan kalbimizin kıymetini bilmeli ve kalbimizi korumalıyız. Gün içerisinde kalp sağlığını dikkate almalı mutlaka kalbimize iyi bakmalıyız. Bu nedenle yediğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekir. Ağır besinler tüketmekten kaçınarak ve de kalbimize dost olan besinleri tüketerek daha uzun süreli yaşayacak olan kalbe sahip olabiliriz. Sağlıklı bir kalbin olabilmesi için ise mutlaka bizlerin dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Örneğin kalp sağlığının korunması için mısır püskülü idealdir. Mısır püskülünün kullanımı sonucunda kalp atışları düzenlenir. İşte bu sayede kalp sağlığı da korunmuş olur.

6. Diyabet Hastaları İçin Çok Faydalı

Şeker hastalığı ile karşı karşıya kalan kişilerin kullanmaları gereken belli ilaçlar vardır. Bu ilaçların her biri kimyasal içerir. Bu kimyasal ürünlerin kullanımı insan vücudu için zararlıdır. Dolayısıyla da dışarıdan alınan ilaçlar yerine diyabet hastaları doğal şifalı bitkileri kullanabilirler. Mısır püskülü diyabet rahatsızlığına da iyi gelmektedir. Diyabet rahatsızlığı olan çocuklar ve büyükler mısır püskülü tüketimini arttırarak bu hastalıktan uzaklaşabilirler.

7. Kronik Yorgunluğa İyi Gelir

Gündelik hayatımızda yorgunluk kaçınılmazdır. Ev, iş, okul derken oldukça yoğun hayata sahip kişiler çareyi doğal yöntemlerde aramalılar. Bu noktada kronik yorgunluğa iyi gelen mısır püskülü denenmesi gerek bir bitkisel yöntemdir.

8. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Tansiyon hastalığı hayatımızı etkileyen bir hastalıktır. Tansiyon hastalarının tükettikleri besinlere oldukça çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü tansiyon rahatsızlığı ile mücadele eden kişilerin mutlaka tüm hayatları boyunca tuzdan ve de aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Yüksek tansiyonu düşürücü doğal besinler tüketilerek ise tansiyon düşürülebilir. Mısır püskülü de bu noktada yardımcı olmaktadır.

Mısır Püskülü Çayı Yapımı

misir-puskulu-faydalari-jpg3

Mısır püskülü çayı yapılarak mısır püskülünün faydalarından yararlanılabilir. Pazardan aldığınız yeşil kabuklu mısırların kabuklarını hafifçe mısırdan ayırın. Ortaya çıkan mısır püsküllerini ise öncelikle boş bir kasede toplayın. Sonrasında bu mısır püsküllerini ince ince doğrayın. İp gibi ince olan mısır püskülleri zaten kolay bir şekilde parçalara ayrılacaktır. Bu şekilde ayırdıktan sonra kaynamış suyun içerisine atın. 15-20 dakika arasında bu kaynatılan bitkileri birbirleri ile karıştırın. Güzelce kaynayan bu karşımı dinlendirdikten sonra püsküllerini süzerek çayınızı hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz bu karışımın içerisine bir tatlı kaşığı bal da koyabilirsiniz. Bu bal çayınızın şekerini de dengeleyeceği için ayrı olarak karışıma şeker eklemenize gerek kalmayacaktır.

Mısır Püskülünün Yan Etkileri

Mısır püskülü oldukça faydalıdır. Pek çok hastalığa ve de rahatsızlığa iyi gelen bu mısır püskülü aynı zamanda çok tüketilmesinin sonucunda bazı olumsuz etkiler gösterebilir. Mısır püskülünün yan etkileri olarak bazı durumlar vardır. Mısır püskülü güçlü bir idrar söktürücüdür. Ancak eğer gereğinden daha fazla şekilde mısır püskülü tüketilirse vücutta susuzluğa da yol açabilir.

Mısır püskülü kanın pıhtılaşmasını teşvik eder. Dolayısıyla da aşırı derecede mısır püskülü tüketimi yapılırsa pıhtılaşma hasar görebilir. Özellikle kanın pıhtılaşması için ilaç kullanan kişilerin mısır püskülünü kullanmaları iyi değildir. Mısır püskülü şeker hastalığı olan kişiler için oldukça faydalıdır. İçerisinde şekeri dengeleyici besinler barındırır. Fakat diyabet ilacı alınıyorsa bu noktada dikkatli olmak gerekir. Diyabet rahatsızlıklarının sonucunda doktor kontrolünde ilaç kullanan kişiler mısır püskülünü içip içmemelerini doktorlarına danışmaları gerekir. Doktorlar mısır püskülünün diyabet rahatsızlıklarına olan yan etkilerini hastalarına daha ayrıntılı şekilde anlatacaktır. Yüksek tansiyona sahip olan hastalar ise düzenli olarak ilaç kullanıyorlarsa bir de bunun yanında mısır püskülünü tüketiyorlarsa kan basıncının fazla düşmesine neden olabilir. Aynı zamanda hamilelik döneminde olan kadınların da mısır püskülünü kullanmaları tavsiye edilmez. Bu da tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle mısır püskülünü tüketmeden önce bir doktora danışmak en doğrusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.