Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Misvak ile Diş Beyazlatma

Ağız ve diş sağlığı dünya üzerinden yaşamış tüm medeniyetlerce üzerinde araştırma yapılmış sağlık konularından birisi olarak karşımıza çıkar. İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarından olan beslenmenin vücut bünyesindeki ilk aşaması ağız yolundan başlar. Temel ihtiyaçlardan olan beslenmenin karşılanmasına olan etkisi göz önüne alındığında ağız ve diş sağlığı oldukça önemli bir konu.

Diş sağlığıyla ilgili sorunlar yaşayan insanlar için beslenme bir sorun olarak karşılarına çıkar. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorun yaşayan insanlar tarih boyunca bir çözüm yolu aramış ve ağız ve diş sağlığı bakımı konusunda bir takım bulgulara rastlamışlar. Bu bulgular arasında yer alan çözümlerden birisi de misvak kullanımı olarak bilinir. Misvak ile diş beyazlatma eski zamanlarda yaşamış insanların bizlere bir mirası olarak bilinir.

Misvak Nedir?

Misvak Hindistan, İran ve Kuzey Afrika’da yetişen bir ağaç olarak bilinir. Ağız ve diş sağlığını korumak amacıyla kullanılan misvak kullanıma elverişli boyuta getirildikten sonra uygun araç gereçler vasıtası ile bir ucu fırça kıvamına getirilir. Günümüzde ağız ve diş sağlığını korumak amacıyla kullanılan en bilindik yöntem olan diş fırçası misvak kullanımı ışığında geliştirilmiş araçtır. Diş fırçası başlığında bulunan kıl yüzey misvağın oluşturulan yüzeyi ile benzer işlevsellik gösterir. Diş sağlığını korumak amacıyla kullanılan bu iki araç da diş yüzeyinde oluşan dişin yapısına zarar veren diş tartarını temizlemek ve dişin yapısını koruma altına almak amacı ile kullanılır.

Misvak ağızda salgılanan tükürük ile temasa geçtiğinde salgıladığı jel sıvı sayesinde dişi koruma amacına hizmet gösterirken diş fırçası kullanımında böyle bir durum söz konusu değil. Misvağın içerdiği bu öz sıvı yerine geçebilmesi adına diş macunu geliştirilmiştir. Diş fırçası ve diş macunu birlikteliği misvağın temel işlevini yerine getirebilmek adına kullanılır. Peki, diş sağlığı ve beyazlığının korunabilmesi için misvak kullanımı tercih edilirse misvak kullanıma uygun duruma nasıl getirilir? İşte şimdi bu sorunun cevabını inceleyelim.

Misvak Nasıl Hazırlanır?

Misvak diş sağlığı ve beyazlığının korunması amacıyla kullanılmaya hazır hale getirilmeden önce mevcut misvağın kuru olmamasına dikkat etmemiz gerekir. Kurumuş ve uygun kalınlığa sahip olmayan misvak lif bakımından zayıf ve kuru olduğu için diş sağlığını ve beyazlığını koruma amacına hizmet edemez. Misvağın yumuşaklığını test etmenin en kolay yollarından birisi tırnakla misvak yüzeyinin aşınabilirlik durumu olarak karşımıza çıkar.

Diş sağlığı ve beyazlığının korunması için uygun şartlara sahip misvağı kullanıma hazır hale getirebilmek adına kullanmak istediğiniz yüzeyini 1 santim civarında soymanız gerekir. Soyulmuş olan yüzeyi diş fırçasına benzer bir kıvama getirebilmek adına gerekli araçlar ile tel tel ayırmanız gerekir. Bütün bu işlemler sonucunda misvak kullanıma hazır hale gelecektir. Misvağın özü ise yukarıda da belirttiğimiz gibi ağız içinde salgılanan tükürük ile temasa geçtiğinde ortaya çıkar.

Misvak kullanımı diş, diş eti ve damak temizliğine yeterli olacaktır. Diş fırçası ve diş macunu kullanımı sonrasında kullanmaya ihtiyaç duyabileceğiniz ağız gargarası gibi ürünlere ihtiyaç duymayacaksınız. İlk kullanıma başlandığı zamanlarda misvağa özel olan koku ve tat özellikleri rahatsız edici olsa da bunun öz diş sağlığınız ve beyazlık için gayet yeterli olduğu unutulmamalı. Misvağın hazırlanan yüzeyi ilk başlarda alışkın olmayan kişilerce sert bulunabilir. Misvak kullanımına devam edildiği zaman hem kullanılan yüzey hem dişiniz ve diş etleriniz alışkanlık gösterecek ve diş sağlığınızı korumak adına en uygun şartlara erişecek.

Misvak Nasıl Muhafaza Edilir?

Diş fırçası ve diş macunu kullanımı kadar muhafazası ne kadar önemli ise misvağın muhafaza edilmesi ve bir sonraki kullanım için hazır halde bulunması o kadar önemli. Misvak kullanım sonrasında hava ile temas halinde beklerse kuruma yapar. Muhafaza edildiği ortam dahilinde hava ile teması sürekli olarak kesilirse de küflenmeye maruz kalır. Bu nedenle kullanımda olduğunuz misvağın boyutlarına uygun kaplarda muhafaza edilmesi oldukça önemli bir konu.

Misvak için uygun ortamı sağlayan kaplarda yeteri kadar hava ile temas etmesini sağlayacak hava delikleri bulunur. Bu delikler de kabın içindeki havayı dengeli bir hale getirerek misvağı korur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.