Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mitral Yetmezlik

Vücudumuzda bulunan organlar hepsi değerlidir. Ancak bunların işlevini sağlayabilmesi için oksijene ve enerjiye ihtiyacı vardır. Bunu ise kan akışkanı ile sağlar. Gerekli olan enerjiyi, besinleri ve oksijeni taşımak için kan vücudumuzun önemli bir akışkanıdır. Bu akışkan oldukça değerlidir. Ancak bunun hareketliliğini sağlayan ve gerekli olan yerlere gidebilmesi için gerekli hareket eşiğini sağlayan kalp kanın düzenleyicisi ve yöneticisidir diyebiliriz. Bu yönetici ne zaman aksarsa vücutta bununla beraber bazı hastalıklar meydana gelir. Bu hastalıkların başında ise kalp rahatsızlıkları gelir. Mitral yetmezlik de bunlardan biridir.

Mitral Yetmezlik Nedir?

Kalbin bilindiği gibi 4 odacığı vardır. Bu odacıklar kanın düzenlenmesine yardımcı olur. Bu odacıklar arasında bulunan kapakçıklara da mitral adı verilir. Mitral kapakçığı kanın pompalanması ve ihtiyaç olan kanın kalpten boşaltımını sağlamak için diğer odalara girmemesi adına pompalanma esnasında kapanır. Ancak mitral kapakçık sorunu yaşayan kişilerde işleyiş bu şekilde değildir. Mitral yetmezliği yaşayan kişilerde bu kapak tam anlamı ile kapanmaz ve bu da kanın diğer odalara geri akmasına neden olur. Kısacası odalar arası sızıntı durumu yaşanır. Bunun sonuncunda burada kanın birikmemesi adına kalp daha güçlü bir şekilde kan akışını sağlamak için kasılır. Pompalama gücünün artması ile birlikte kasılmalar söz konusudur. Küçük akıntılar bazı kişiler de de rastlanabilir ve yaşanabilir ancak ciddi anlamdaki mitral yetmezliğinde kişi bu kasılmalar esnasında bazı durumları yaşayabilir ve rahatsızlanabilir. Bu durum da mitral yetmezliğe yol açarken bir de kalp yetmezliğine kadar uzanabilir. Pompalama gücünün yetmediği durumlarda ve bunun gibi tüm hastalıklarda bu risk söz konusudur.

Mitral Yetmezliği Neden Olur?

Mitral yetmezliği bazı kalıtsal hastalıklar gibi anneden babadan gelen hasta kromozomlar sayesinde meydana gelebilir. Bu durumda kişi bu sorunu ilk başta yaşamasa da yaşı ilerledikçe ve hareketleri giderek arttıkça bu sorunu yaşayabilir. Doğuştan gelen bu kalp hastalığının yanı sıra bebekken geçirilen bir ateşli bir hastalık da buna neden olabilir.

Mitral kapağı oldukça hassas olan zayıf bir kapaktır. Bu nedenden dolayı bu tür geçirilen rahatsızlıklarda bunun sonuçlanması oldukça kolaydır. Bir diğer nedeni ise aniden kapakçığın zarar görmesidir. Yapılan yanlış bir tıbbi müdahale bunu tetikleyerek kapakçık kolay bir şekilde yırtılır ve eski işlevini yerine getiremez. Bu da kanın pompalanmasında kalbin yorulması anlamına gelir. Bu tıbbi müdahalelerin yanı sıra aynı zamanda kalp krizi geçiren kişilerde bu rahatsızlık sıklıkla meydana gelebilir. Ve aynı zamanda kalp enfeksiyonu yaşayan kişilerde de mitral yetmezlik söz konusu olabilir.

Mitral Yetmezlik Belirtileri Nelerdir?

Kalp rahatsızlıklarında genellikle belirtiler ortaktır. Bazı hassas noktalarda bu belirtiler ayırt edici özellik taşır. Mitral yetmezlik sorunu yaşayan bir kişide meydana gelecek olan ilk belirti düzensiz kalp atışı, çarpıntı, hızlı kalp ritmi olabilir. Aniden tıkanma ve birden kalbe sancının girmesi ve neredeyse soluksuz kalmanız da olabilir. Kişi özellikle kalbi yoracak olan faaliyetlerde bulunduğu zaman bu belirtileri daha çabuk tetiklenerek kriz geçirmesine neden olabilir. Örneğin spor ya da egzersiz yaparken kişide yukarıda belirttiğimiz belirtiler daha çabuk kendini gösterebilir. Ve bu yorgunluğu spor ya da egzersiz yorgunluğu olarak değil kalp yorgunluğu olarak hissetmeniz de kaçınılmazdır. Bu oldukça belirleyici bir belirtidir. Kişinin bu durum karşısında oldukça temkinli olması gerekir. Ayaklarda, bileklerde ve bacağın çeşitli bölgelerinde kanın yeterince gelmemesinden gerekli akışın sağlanamamasından kaynaklı şişlikler de söz konusu olabilir. Bu da mitral yetmezliğin ana belirtilerinden biridir diyebiliriz. Eğer bunlardan herhangi birini ya da birkaçını yaşıyorsanız mutlaka uzman bir hekime danışmalısınız. Aksi takdirde kalp yetmezliği ile sonuçlanacak olan mitral yetmezliği sizlere daha büyük sorunlar yaşatabilir.

Mitral Yetmezlik Tedavisi Nasıl Olur?

Eğer mitral yetmezlik belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız uzman bir doktora görünmelisiniz. Ve bunun sonucunda yapılacak olan testler doğrultusunda ve sizlerinde şikayeti doğrultusunda doktorunuz kolay bir şekilde teşhis koyacaktır. Ardından bazı tedavi yöntemleri geliştirecektir.

İlaçlar mitral kapak sorunu yaşayan kişilerde kullanılır. Ancak bu kalbin daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Fakat odalar arasında akıntının az olduğu durumlarda bu tedavi yöntemi seçilir. Eğer herhangi bir enfeksiyondan dolayı mitral yetmezliği yaşıyorsanız doktorunuzun önereceği antibiyotikler sizlerin bu belirtileri daha az yaşamanıza neden olur.

Bunun yanı sıra elektroşok tedavileri de bulunur. Kalbin ritmini yakalayabilmesi için elektroşok seansları da uygulanabilir düzenli yapıldığı takdirde hasta belirtileri uzun süre yaşamaz. Ancak en kesin çözüm ameliyattır. Ameliyatlarda genellikle kapakçık değişimi söz konusudur. Mitral kapağın olduğu bölgeye herhangi bir hayvansal dokudan elde edilen yapay kapakçık takılır ve eski mitral kapakçığı alınır. Eğer ani bir yırtılma sonucu mitral yetmezliği yaşıyorsanız da ameliyat ile birlikte mitral yetmezliğine onarım yapılarak son verilebilir. Bunun yanı sıra kalbinizin düzenli olarak çalışması ve gerekli ritmi yakalaması için bazı besinlere ihtiyaç duyar. Düzenli olarak kalbe iyi gelen ve faydalı olan besinleri gün içerisinde düzenli bir şekilde tükettiğiniz takdirde bu hastalığın nöbetleri azalır ve hatta tedavi bile söz konusu olabilir. Alkol alımı kalbin işlevini de bozar. Kalbi yoracak her türlü yiyecek ve içecekten bunun yanı sıra kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Mümkün olabildiğince ani hareketler yapmamaya ve bol oksijenli ortamlarda bulunmaya da özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.