Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Miyokard İskemisi

Miyokard iskemi herkeste görülebilecek olan ve bazı damarların kısmi tıkanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu durumda kan akışı azalır ve kalbe giden oksijen kaynağında azalma görülür.

Miyokard İskemisi Nedir?

Miyokard iskemi, hastalığı genel olarak atardamarların, kalp kasına kan akışını sağlaması ya da tam olarak bir tıkanma yaşaması ve kan akışının azalması sebebiyle meydana gelir. Kan akışında azalma yaşanması sonucunda kalbe giden oksijen kaynağı azalır. Miyokard iskemi, kardiyak iskemi olarak da isimlendirilir. Bu durum kalbin sağlıklı ve güçlü bir şekilde kan pompalama işlevini azaltır ve ayrıca kalp kasına ciddi zarar verir. Koroner arter damarlarından birinin aniden ve çok ciddi bir şekilde tıkanması ise kalp krizi oluşmasına neden olabilir. Miyokard sistemi anormal kalp ritimlerinin oluşmasına da sebep olabilir.

Miyokard İskemi Neden Olur?

Kalpte yer alan ve kalbe kan taşıma işlevine sahip olan atar damarlardan birinin ya da birkaçının kan akışının azalmasıyla ortaya çıkan hastalıktır. Kan akışının azalması ayrıca kalp kasına giden oksijen oranın da azalması anlamına gelir. Arterlerin bir süre sonra tıkanması sonucunda miyokard iskemi yavaş bir şekilde ortaya çıkar. Kalpte yer alan bir arter aniden tıkanırsa, hemen kendini bazı belirtilerle belli eder.

Koroner Arter Hastalığı: Kolesterol sebebiyle plakların çoğu arter duvarında birikir. Böylece kan damarları daralır. Kan damarlarının daralmasıyla kan akışı azalır. Bu durumda koroner arter hastalığı meydana gelir. Koroner arter hastalığı kalpte yer alan damarlarda meydana gelen miyokard iskemi hastalığının en büyük sebepleri arasında bulunur.

Kan Pıhtısı: Koroner arter hastalığı ile meydana gelen plaklarda yırtılma ve kan akımının kesilmesiyle, miyokard iskemisine neden olarak hastanın kalp krizi geçirmesi mümkün olabilir.

Koroner Arter Spazmı: Arter duvarında bulunan kasların kısa ve geçici bir süre kasılması durumudur. Damarların daralması ve kalp kaslarına kan akışının sağlanamaması bu hastalığa sebep olur.

Miyokard iskemisine hastalığına yakalanma riskini arttıran bazı faktörler vardır. Bu faktörler,

Sigara: Uzun süre boyunca sigara içmek veya sigara dumanına maruz kalmak, kişinin vücudunda ve kalbindeki arter duvarın büyük ölçüde zarar görmesine sebep olur. Arter damarlarında kolesterolün hasar görmesi ve diğer zararlı maddeler damar içinde birikir, kan akışının yavaşlatır. Sigara içen kişilerde ayrıca arterlerde kan pıhtılaşması riski de artar, böylece miyokard iskemi hastalığı ortaya çıkar.

Diyabet: İnsan vücudunun belirli bir oranda üretmesi gereken, insülini üretmemesi ya da insülin ihtiyacını karşılayamaması durumuna verilen isimdir. Pankreas organı tarafından salgılanan bir hormon olan insülin vücudun dışarıdan alması gereken besinlerin içerisindeki glikozun kullanılmasını sağlar. Tip 1 ya da tip 2 diyabet, miyokard iskemisi hastalığı, kalp krizi ve diğer hastalıkların artmasına zemin hazırlar.

Spor Azlığı: Hareketsiz bir yaşama sahip olmanız obeziteye, yüksek kolesterole ve koroner arter hastalığına neden olur. Düzenli bir şekilde spor yapan insanlar kardiyovasküler açıdan daha sağlıklı bir yapıya sahip olurlar. Bu tür kişilerde ayrıca miyokard iskemi ve kalp krizi görülme riski de oldukça düşük olur. İnsanların fiziksel aktivitede bulunması yüksek tansiyonun düşmesine de katkıda bulunur.

Miyokard İskemi Belirtileri Nedir?

Miyokard İskemi hastalığına sahip olan kişilerde bazı durumlarda herhangi bir belirti ortaya çıkmaz ve hastalık kendini belli etmeden diğer aşamasına geçer. Bu belirti göstermeyen hastalığa sessiz iskemi adı verilir. Miyokard iskemi hastalığında meydana gelen belirtiler ise, insanların sol tarafında hissettiği göğüs basıncı ya da göğüs ağrısı, omuzda ya da kolda meydana gelen şiddetli ağrı, kalbin sürekli ve hızlı bir şekilde atması, nefes darlığı yaşanması, bulantı ve kusma, boyunda ve çenede oluşan ağrı gibidir.

Miyokard İskemisinin Tedavisi

Miyokard iskemi hastalığında tedavi olarak kalp kasına kan akışının hızlandırmak ve arttırmak için bazı yöntemler uygulanır. İlk olarak tıkalı bir durumda olan arter damarını açmak için ilaç kullanılır. Eğer ilaç tedavisi bir işe yaramazsa, o zaman cerrahi bir müdahale olan bypass yapılır. Kalbin sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve işlevini tam olarak yerine getirmesi miyokard iskemisi hastalığını da önlemede yardımcı olur. Bazı hastalarda hem ilaç tedavisi hem de cerrahi bir müdahale yapılabilir. Miyokard iskemisi hastalığını tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar;

Aspirin: Bu hastalığın tedavisinde aspirin ya da kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Kan sulandırıcı ilaçlar genel olarak koroner arter damarların tıkanmasını önler ve ayrıca kanda pıhtı oluşmasının önüne geçer. Kanama bozukluğu gibi bir hastalığın olması ya da kan inceltici işlevine sahip olan ilaçların kullanılmasının yanı sıra, aspirin kullanılırsanız olumsuz sağlık sorunlarına neden olabilirsiniz. Bu nedenle bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.

Nitrogliserin: Miyokard iskemisi hastalığında kullanılan nitrogliserin kan damarlarının geçici bir sürede açar ve ayrıca kalbin kan akışının daha fazla olmasını sağlar.

Beta Blokerler: Beta blokerler kalp kasını gevşetir ve kalp atışının yavaşlamasına neden olur. Ayrıca tansiyonu düşürerek, kanın kalbe daha kolay bir şekilde ulaşmasına ve kanın daha rahat bir şekilde akmasını sağlar.

Kolesterol Düşürücü İlaçlar: Bu ilaçlar özellikle kandaki kolesterol oranının azalmasına yardımcı olur.

Kalsiyum Kanal Blokerleri: Diğer ismi kalsiyum-antagonistleri olan ilaçlar insan vücudu üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunur. Bu ilaçlar arter duvarında yer alan kas hücrelerini etkiler ve kan damarlarının genişlemesini sağlar. Bu durum kalbin kan akışının artmasını sağlar. Kalsiyum kanal blokerleri türündeki ilaçlar, nabız atışını düşürür ve kalbin yükünü yarı yarıya azaltır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.