Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MİYOM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Miyom, rahimde meydana gelen ve kanserli olmayan zararsız kistlerdir. Genellikle doğurganlık yaşlarında gözlenen miyomlar, rahim kanseri riskini artıran ya da rahim kanseri oluşumuna sebep olan oluşumlar değildir.
Miyom rahim dokusunun yumuşak muskular dokusunda gelişmektedir. Sadece tek bir hücrenin hızlı bir şekilde bölünüp çoğalması ile şekillenmeye başlayan miyomlar, zamanla büyüyerek esas dokudan farklı şekillerde gelişirler. Miyomların büyüme modelleri değişkenlik göstermektedir. Bazı miyomlar çok hızlı büyüyebilir bazıları ise oldukça yavaş şekilde büyüme gösterebilir. Diğer yandan, bir miyom çok hızlı büyürken öteki ise yavaş büyürken, sonuç olarak en son aşamada her ikisi de aynı boyuta ulaşmış olabilir. Bazı miyomlar, büyümek için aşırı efor harcayabilirken, bazı miyomlar ise kendilerini küçültmeye başlayabilmektedir. Mevcut olan miyomlar, hamilelik döneminde büzüşerek küçülebilir ya da doğumdan sonra rahimin normal boyutuna dönmesi ile ortadan kaybolabilir.
Miyomların boyutu göz ile görülemeyecek boyutlarda olabileceği gibi, rahmin şeklini bozacak ve rahmi genişletecek kadar büyük de olabilir. Bu gibi büyük miyomlar, tekli ya da çoklu yapıda olabilir ve çok aşırı derecede büyüyerek rahmin de büyümesine sebep olabilirler. Bu durumda rahim göğüs kafesine ulaşabilir. Miyomu olan her 4 kadından 3’ü günlük hayatlarında bu durumun farkında değildir. Çünkü miyomlar genellikle belirti göstermezler. Doktorlar, pelvik muayene ya da doğum öncesi ultrason cihazı yardımı ile tesadüfen miyom tespit edebilirler.

Oluşum Nedenleri

Doktorlar tarafından miyomun neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalar ve klinik çalışmalar bazı faktörlere bağlı olarak miyom gelişebileceğini göstermiştir. Bu faktörler şu şekildedir;

Genetik değişiklikler: Miyomların büyük bir kısmı, normal rahim kası hücrelerinin genetik olarak farklılaşması ve değişmesi sonucu oluşmaktadır. Ayrıca bazı çalışmalar, tek yumurta ikizlerinde, çift yumurta ikizlerine göre daha yüksek oranda miyom yaşandığını kanıtlamaktadır.

Hormonlar: Östrojen ve progesteron hormonları, adet döngüsü sırasında rahim duvarını gebeliğe hazırlamayı ve bu süreci dengelemeyi yönetmektedirler. Bu iki hormonun çok fazla miktarda olması, miyom oluşmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı miyomlar, azalan östrojen ve progesteron düzeyine bağlı olarak, menopoz döneminde küçülmeye meyillidir.

Diğer büyüme faktörleri: İnsüline benzeyen bazı bileşenler gibi, vücudun temel dokularını geliştiren bazı faktörler, miyom oluşmasına neden olabilmektedir.

Miyom Belirtileri

Genellikle çoğu kadın miyom semptomlarının farkında bile değildir. Fakat miyomda en yaygın şekilde gözlenen semptom ve belirtiler;

 • çok yoğun kanamalı regl,
 • uzamış adet kanamaları (yedi günden fazla süren regl dönemi),
 • pelvislerde baskı ve ağrı,
 • sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı,
 • tuvaleti yaparken zorlanmak,
 • kabızlık,
 • sırt ya da bacak ağrıları şeklindedir.

Nadiren, kan girişiminin engellenmesi nedeniyle, akut ağrılar yaşanabilir. Bu durumda gıdasız kalan miyom ölmeye başlar. Bozulmaya uğramış bu miyomdan kaynaklanan ürünler, dokuların içini sararak ağrıya, nadir olarak da ateşlenmeye sebep olabilir. Bazen de rahmin içine ya da dışına saplanıp kalan ve sinsice orada beslenen miyom, kan desteğini keserek ağrıya sebep olabilir. Miyomun konumu, boyutu ve sayısı belirti ve semptomları şu şekilde etkilemektedir.

1.Submukozal Miyom Belirtisi

menstrual-cycle

Miyom, rahim boşluğu içinde meydana gelir ve büyür. Bu durumda ise, uzun süren regli dönemi, aşırı kanamalı adet periyotları yaşanmaktadır. Ayrıca, gebeliğe hazırlanan bazı kadınların sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

2.Subserozal Miyom Belirtisi

Woman rubbing aching back

Miyom, rahmin dışında gelişir ve bundan dolayı miyom, idrar kesesine baskı yapar. Böylece birtakım idrar yolu semptomları yaşanabilir. Eğer miyom rahmin arkasından çıkıntı yapmış ise, bazen rektuma baskı yapabilir. Bu durumda, bel kemiği sinirlerinde ya da sırt bölgesinde ağrılar yaşanmaktadır.

3.Duvarlarda Gelişen (intromural) Miyom Belirtisi

woman-having-stomach-pain

Miyom, rahim duvarında oluşur ve gelişir. Eğer bu miyom yeterince geniş ise, rahmin şeklini bozar ve sonuç olarak, ağrılı, çok kanamalı ve normalinden daha uzun süre devam eden regl periyotları yaşanır.

Bunlara ek olarak, devamlı olarak, idrara çıkarken çok zorlanma ve ağrı yaşanması durumu var ise, kasıklarda ve pelvislerde çok yoğun şekilde ağrılar yaşanıyorsa, bir doktora gitmekte fayda olacaktır.

Risk Faktörleri

Üreme çağında bir kadın olmak miyom riski ile karşı karşıya olmanın en büyük nedenidir. Bunun dışında diğer risk faktörleri şu şekildedir;

Genetik faktörler: Eğer annede ya da kız kardeşlerde miyom var ise miyom riski oldukça yüksektir.

Irk: Siyahi kadınlarda diğer ırk kadınlarına göre, miyom riski daha yüksektir. Ayrıca, siyahi kadınlarda miyomlar çok daha genç yaşlarda oluşur ve oluşan miyomların boyutu oldukça büyüktür.

Diğer risk faktörleri: Bu risk faktörleri şu şekildedir;

 • Regl kanamasını çok erken yaşlarda yaşamaya başlamak,
 • Çok fazla miktarda kırmızı et ağırlıklı beslenmek,
 • Yeşil sebzeleri ve meyveleri düşük miktarda tüketmek,
 • Alkol, özellikle bira tüketimi.

Komplikasyonlar

Miyomlar genellikle tehlikesizdir fakat bazen, çok fazla regl kanaması yaşanmasından dolayı anemiye yol açabilir.
Bunların yanı sıra miyom, özellikle rahim içinde gelişen submukozal miyom, rahim boşluğunda fazla yer işgal ederek, embriyonun gelişmesine engel olabilir. Çok nadir olarak da bu miyom, kısırlığa ya da hamilelik kaybına ve düşüklere sebep olabilir. Bazen de, fallop tüplerinin tıkanmasına ve spermlerin rahime ulaşamamasına yol açabilir.

Tanı ve Testler

Miyom genellikle rutin olarak yapılan pelvis ve kasık muayeneleri sırasında tesadüfen fark edilir. Muayene sırasında doktor, rahim şeklinde bir düzensizlik fark eder ve böylece miyom varlığını tespit eder. Doktor eğer hastanın aynı zamanda miyom belirtilerini gösterdiğini de tespit ederse, aşağıdaki bazı test ve analizleri de ister. Bu test ve analizler ise şöyledir;

 • Ultrason,
 • Tam kan sayımı (CBC),
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI),
 • Histerosonografinin,
 • Histerosalpingografi,
 • Histeroskopi (küçük ince bir teleskop ile rahim içi incelenir ve rahme bir miktar steril tuz karışımı enjekte edilerek rahim boşluğu ve fallop tüpleri kontrol edilir).

Tedavi ve İlaçlar

Miyom tedavisinde tek bir tane yöntem yoktur. Genellikle doktorlar hastanın belirtileri ve şikayetleri doğrultusunda tedaviye karar verirler. Buna göre;

İzleme süreci: Miyom sorunu olan birçok kadın ya hiç bir semptom yaşamaz, ya da yaşasa bile hafif, günlük yaşamı çok fazla etkilemeyen semptomlar yaşarlar. Bu tür hastalar için en iyi tedavi yöntemi izleme sürecidir. Bu süreç içinde endişe etmeye de gerek yoktur, çünkü miyomlar kanserojen özellik göstermezler. Sadece miyomlar, çok nadir olarak hamilelik oluşumunu ve doğurganlığı önleyebilir. Miyomlar genellikle yavaş şekilde büyüme gösterirler ve menopoz sonrasında bozulup küçülmeye başlarlar. Bundan dolayı eğer çok fazla şikayetiniz yok ise doktor bu şekilde, sadece izleme ve takip etme tedavisini uygun görebilir.

İlaçlar: İlaçların tedavideki amaçları, hormonları dengeleyerek menstrual döngüyü düzenlemek ve kasık ile pelvislerdeki baskıyı gidermektir. Aynı zamanda ilaçlı tedavinin amacı, aşırı miktarda gerçekleşen regl kanamalarını azaltmaktır. İlaçlar miyomları tamamen yok etmez fakat boyutlarının küçülmesine yardımcı olur. Miyom tedavisinde kullanılan ilaç grupları ise şöyledir;

 • Gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri (Gn-RH),
 • Projestin salgılayan rahim içi araç-IUD (miyomları yok etmez fakat aşırı kanamanın önüne geçer),
 • Diğer bazı ilaçlar (steorid olmayan anti iltihap ilaçlar),

Noninvaziv prosedür: Noninvaziv prosedürler, MR (manyetik rezonans) rehberliğinde odaklanmış ultrason cerrahisi (FUS) süreçlerini kapsamaktadır.

Minimal invaziv prosedür: Bazı tedavi süreçleri rahim tapısına zarar verebilmektedir. Bu gibi durumlarda cerrahi işlem daha zararsız olacaktır. Minimal invaziv prosedörler şu şekildedir;

 • Rahim arter embolizasyonu,
 • Myolysis (laparoskopiksüreç, elektrik ya da lazer ile miyom tahribata uğratılır),
 • Laparoskopik veya robotik myomektomi (genellikle küçük ya da az sayıda meydana gelmiş miyomların tedavisinde kullanılır),
 • Histeroskopik myomektomi (rahim boşluğunda bulunan-submukozal- miyomları gidermek için kullanılır),
 • Endometrial ameliyatla çıkarma ve submukozal miyomdan parça alma tedavisi.

Normal cerrahi işlemLer: Bilinen normal ameliyatları kapsayan bu tedavi yöntemi aracılığıyla iki yöntem ile miyomlara müdahale edilir;

 • Abdominal myomektomi (eğer miyomlar sayıca çok fazla, çok büyük ve derinde ise, karın bölgesi ameliyatla açılır ve miyomlar temizlenir),
 • Histerektomi (rahim ameliyatı),

Alternatif Yöntemler

Bazı web siteleri, hormon kremleri, enzimler, özel diyetler ya da birtakım evde tedavi yöntemleri önermektedir. Fakat bu gibi yöntemlerin miyom tedavisine katkısı olduğunu kanıtlayan bilimsel bir veri yoktur. Bundan dolayı bu gibi alternatif yöntemler bazen zararlı bile olabilmektedir.

Alınacak Önlemler

Miyomun neden oluştuğunu araştıran çalışmalar devam etmektedir. Bir kısım bilim insanı ise, miyom oluşumunun nasıl engellenebileceğini araştırmaktadır. Fakat şimdilik görünen o ki, miyomu önlemek mümkün değildir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.