Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Miyom Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Miyom rahatsızlığı tüm dünyada kadınların korkulu rüyası olan bir hastalıktır. Miyomlar rahim duvarlarının yapısından kaynaklanan, büyüklükleri ortalama 1-15 cm arası oranlarda olan ancak bazı durumlarda daha büyük çaplara ulaşabilen, çoğunlukla iyi huylu tümörlerdir. Çok nadiren de olsa kötü huylu olanlar da gözlemlenebilir.

Miyomlar Neden Oluşur?

karın ağrısı

Miyom tümörleri genellikle kadın genital bölgesinde oluşan en sık rastlanan tümördür. 35 yaşının üzerinde olan her 4 kadından 1’inde miyom tümörü bulunur. Bu tümörler 1-2 tane olabileceği gibi 20 tane de görülebilir.

Bu tümörün oluşmasının en büyük nedeni kadın hormonu olarak bilinen östrojen hormonudur. Östrojen hormonu miyomların büyümesine yol açar. Kadınların üreme ve hamilelik dönemlerinde miyomların boyutu 4-5 kat artabilir.

Miyomlar rahim duvarlarında yerleştikleri yere ve tabakaya göre 3 grupta incelenir. Bunlar; submuköz miyom, intramural miyom, subseröz miyom olarak adlandırılır.

  • Submuköz miyom: Rahim içinde, yani duvarlarında oluşan ve rahim boşluğuna göre büyüme eğilimi gösteren bu miyomlar en az rastlanan ancak en çok kanamaya yol açan miyomlardır. Yol açtığı kanamalar adet süresinin uzamasına, kanama miktarının artmasına sebep olabilir.
  • İntramural miyom: En sık olarak doktorların karşısına çıkan bu miyom türü rahmin tam orta kısmında, yani kas tabakasında ortaya çıkar. Bu miyom çeşidi de adet süresinin uzamasına yol açar. Kanama bazı zamanlar çok fazla artarak hastada kansızlığa bile yol açabilir. Bununla beraber karın ağrısı, rahimde büyüme ve mesaneye baskı gibi sonuçlar ortaya çıkardığından daha sık idrara çıkma isteği oluşturur.
  • Sübseröz miyom: Rahmin dışından içine doğru büyüme eğilimi gösteren miyom çeşididir. Kanama problemi oluşturmaz. Ancak daha sık idrara çıkma isteği oluşturur.

Miyomların birçoğu herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz ve tedavi gerektirmezler. Miyomların sebep olduğu en sık görülen şikayet, adet kanamasını uzatması ve daha şiddetli ağrılara sebep olmasıdır. Miyomla beraber olan adet kanamalarında kahverengi ve bol pıhtılı kan görülebilir.

Miyom Rahatsızlığı Yaşayan Kişiler Tedavi Olmak Zorunda Mı?

karın ağrısı

Miyom hastalığında, eğer miyomlar genel olarak büyümüyorsa, hastanın yaşı menopoza yakınsa ve bununla beraber miyom nedeniyle herhangi bir rahatsızlık görülmüyorsa tedavi gerekli değildir. Ama hastaların büyük bir kısmında sürekli idrara çıkma isteği, ağrı ya da adet kanamasında artma gibi problemler ortaya çıktığından dolayı tedavi görmek gerekiyor. Bazı insanlarda miyomlar, normalde olandan daha çok büyüme gösterebiliyor. Bu hastalarda şikayet ya da herhangi bir semptom bulunmamasına rağmen cerrahi müdahale ya da hormon tedavisi uygulanması gerekebilir. Tedavi uygulanması için en önemli faktörlerden biri miyom rahatsızlığına sahip kişinin yaşıdır. Genç insanlarda oluşan miyomlar daha tehlikeli olacağından tedavi uygulanması daha yararlı olacaktır.

Miyom Hastalığının Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Hormon Tedavisi: GnRh agonistleri adı verilen ve östrojen düzeyini azaltan ilaçlar verilir. Bu sayede miyomlarda küçülme ile beraber şikayetlerde azalma gözlemlenir. Ancak hormon tedavisi uygulanan kişilerde iyileşme durumunun kalıcısu olması beklenmez. Hormon tedavisi kesildiği andan itibaren miyomlar eski haline geri dönecektir. Ayrıca bu hormonlar sürekli kullanılırsa bazı tehlikeli rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir.

Miyomektomi: Rahimdeki miyomların cerrahi müdahale ile tek tek dışarı alınmasıdır. Kadınların rahimi alınmadan miyom iyileşmesi sağlanabilir. Genellikle genç kadınların doğurganlık potansiyeline herhangi bir zarar verilmeden cerrahi işlem tamamlanır. Miyomektomi, genelde göbek deliğinin biraz altından açık cerrahi müdahale şeklinde yapılır. Ancak uygun kişilerde laporoskopik ve histeroskopik olarak da uygulanabilir. MR teşhislerinde rahim içinde saptanan miyom, miyomektomi ile tedavi edilir.

Histerektomi: Bütün vücudun anestezi altında rahmin tamamen alınması durumuna verilen isimdir. Çok sayıda miyomu olan, menopoz dönemini yaşamış ya da artık hiçbir şekilde hamile olmak istemeyen kişilerde uygulanan bir cerrahi müdahale şeklidir. Bu tedavi yöntemi kesinlikle genç insanlarda uygulanmamalıdır. Uzman doktorlar ile iyi bir araştırma sonucunda kesin çözüm için uygulanan tedavi yöntemidir. Tedavi sonrası 15- 20 gün boyunca hastaların yatakta dinlenmesi gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.