Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Miyom Tedavisi, Nasıl Geçer?

Miyom, rahimde meydana gelen ve kanser özelliği bulunmayan zararsız kistlerden oluşmaktadır. Çoğunlukla, doğurganlık yaşlarındaki kadınlarda gözlenen miyomlar, rahim kanseri riskini artıran ya da rahim kanseri oluşumuna sebep olan özelliklere sahip değillerdir. Miyom rahim dokusunun yumuşak mukuslu dokusunda gelişmektedir. Yalnızca tek bir hücrenin hızlı bir şekilde bölünüp çoğalması ile şekillenmeye başlayan miyomlar, zaman içerisinde büyüyerek esas dokudan farklı şekillerde gelişmeye başlarlar. Ayrıca, miyomların büyüme şekilleri değişkenlik göstermektedir. Bazı miyomlar çok hızlı büyüme gösterirken bazıları ise oldukça yavaş şekilde büyüme gösterebilmektedir. Öte yandan, bir miyom çok hızlı büyürken öteki ise daha yavaş büyüyerek, en son aşamada her ikisi de aynı boyuta ulaşmış olabilir. Bazı miyomlar, büyümek için aşırı efor harcayabilirken, bazı miyomlar ise zamanla kendilerini küçültme çabasına girebilmektedir. Mevcut olan miyomlar, hamilelik döneminde büzüşerek küçülebilmekte ya da doğumdan sonra rahmin normal boyutuna dönmesi ile ortadan kaybolabilmektedir

Boyut olarak miyomlar göz ile görülemeyecek küçüklükte olabileceği gibi, rahmin şeklini bozacak ve rahmi genişletecek kadar büyük de olabilirler. Bu gibi büyük miyomlar, tekli ya da çoklu yapıda olabilir ve çok aşırı derecede büyüyerek rahmin de büyümesine sebep olabilirler. Bu durumda ise rahim göğüs kafesine kadar ulaşabilir.

Rahminde miyom olan her 4 kadından 3’ü günlük hayatlarında bu durumun farkında olmadan yaşamaktadır. Çünkü miyomlar genellikle belirti göstermezler. Doktorlar, pelvik muayene ya da doğum öncesi ultrason cihazı yardımı ile tesadüfen miyom tespit edebilmektedir.

Oluşum Nedenleri

Doktorlar, miyomun neden oluştuğunu tam olarak çözebilmiş değildir. Fakat yapılan araştırmalar ve klinik çalışmalar bazı faktörlere bağlı olarak miyom gelişebileceğini göstermiştir. Bu faktörler şu aşağıdaki gibidir;

Genetik değişiklikler: Birçok miyom, normal rahim kası hücrelerinin genetik olarak farklılaşması ve değişmesi sonucu oluşmaktadır. Bazı çalışmalar ise, tek yumurta ikizlerinde, çift yumurta ikizlerine nazaran daha yüksek oranda miyom yaşandığını kanıtlamaktadır.

Hormonlar: Östrojen ve progesteron hormonlarının görevi, adet döngüsü sırasında rahim duvarını gebeliğe hazırlamak ve bu süreci dengelemeyi yönetmektir. Fakat bu hormonların çok fazla miktarda salgılanması, miyom oluşmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı miyomlar, azalan östrojen ve progesteron düzeyine bağlı olarak,  menopoz döneminde küçülmeye meyilli olurlar.

Diğer faktörler: İnsülin benzeri bazı bileşenler gibi, vücudun temel dokularını etkileyen bazı bileşenler, miyom oluşmasına neden olabilmektedir.

Tanı ve Testler

Doktorlar tarafından miyom genellikle rutin olarak yapılan pelvis ve kasık muayeneleri sırasında tesadüfen fark edilmektedir. Muayene sırasında doktor, rahmin şeklinde bir değişiklik fark ederek, miyom varlığını tespit etmektedir. Eğer doktor, hastanın aynı zamanda miyom belirtilerini gösterdiğini de tespit ederse, aşağıdaki bazı test ve analizleri de isteyebilmektedir;

  • Ultrason,
  • Tam kan sayımı (CBC),
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yani EMAR
  • Histerosonografinin,
  • Histerosalpingografi,
  • Histeroskopi (küçük ince bir teleskop ile rahim içi incelenir ve rahme bir miktar steril tuz karışımı enjekte edilerek rahim boşluğu ve fallop tüpleri kontrol edilir).

Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyom tedavisi yöntemlerinde çok çeşitlilik vardır. Doktorlar hastanın belirtileri ve şikayetleri doğrultusunda tedavi şeklinde karar vermektedirler. Buna göre miyom tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir;

1.İzleme Süreci

Miyom sorunu olan birçok kadın ya hiçbir semptom yaşamaz ya da yaşasa bile hafif şekilde ve günlük yaşamı çok fazla etkilemeyen semptomlar yaşar. Bu tür hastalar için en iyi tedavi yöntemi izleme sürecidir. Ayrıca bu süreç için de endişe etmeye de gerek yoktur, çünkü miyomlar kanserojen özellik göstermezler. Miyomlar sadece, çok ender olarak hamilelik oluşumunu ve doğurganlığı önleyebilmektedirler. Miyomlar genellikle yavaş şekilde büyüme gösterirler ve menopoz sonrasında bozulup küçülmeye başlarlar. Bundan dolayı eğer hastanın çok fazla şikayeti yok ise doktor bu şekilde, yani sadece izleme ve takip etme şeklinde tedavi uygulamayı tercih edebilir.

2.İlaç Tedavisi

Hand holding a spoonful of pills over a bowl filled with tablets

İlaçların tedavideki amacı, hormonları dengeleyerek menstrual döngüyü düzenlemek ve kasık ile pelvislerde meydana gelen baskıyı gidermektir. Ek olarak, ilaçlı tedavinin amacı, aşırı miktarda gerçekleşen regl kanamalarını azaltmaktır. İlaçlar miyomları tamamen yok edemez, fakat boyutlarının küçülmesine yardımcı olur. Miyom tedavisinde kullanılan ilaçlar ise şöyledir;

Gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri (Gn-RH): Gn-RH agonistleri olarak adlandırılan bu ilaçlar (Lupron, Synarel ve diğerleri), östrojen ve progesteron üretimini bloke ederek miyomları tedavi eder. Sonuç olarak, menstrual döngü durur, miyomlar küçülür ve sıklıkla anemi gerçekleşir. Doktorlar, ameliyat öncesi, miyomların küçülmesi için de bu ilacı uygun görebilirler. Çoğu kadın, bu ilaçları kullandığı dönemde sıcak basması yaşamaktadır. Gn-RH agonistleri tipik olarak üç ile altı aydan daha uzun süre kullanılmaz. Çünkü, ilaç kullanımı sona erdiğinde belirtiler yeniden oluşabilir ve uzun dönem kullanıldığında kemik erimesi yaşanabilir.

Projestin salgılayan rahim içi araç: Kısaca IUD ilaçlar, miyomları yok etmez fakat aşırı kanamanın önüne geçer.

Diğer bazı ilaçlar: Doğum kontrol hapları, menstrual kanamayı kontrol altına alır fakat miyom boyutlarını küçültmeye yardımcı olmaz. Steorid olmayan anti-iltihap ilaçlar ise, hormonel ilaçlar değildir ve kanamayı azaltmaz, fakat ağrı kesici özellik gösterir.

3.Noninvaziv Prosedür:

fibroid_treatment

Noninvaziv prosedürler, MR (manyetik rezonans) rehberliğinde odaklanmış ultrason cerrahisi (FUS) süreçlerini kapsamaktadır. Yani herhangi bir aletin vücuda girişi söz konusu değildir.

Ayakta yapılan bu tedavide, herhangi bir kesik işlemi yoktur. Yüksek enerjili ultrason cihazının kullanıldığı tedavide, doktor miyomların yerini görüntüler. Yeri keşfedilen miyomlara ise, ultrason ile ses dalgaları gönderilir ve miyomlar tahribata uğratılarak, küçültülür. Yeni bir teknoloji olan bu tedavi yönteminin güvenirliği ve etkisi hala araştırılmaktadır. Fakat bazı veriler gösteriyor ki, bu tedavi yöntemi, güvenli ve etkilidir.

4.Minimal İnvaziv Prosedür

uterine artery embolization

Bazı tedavi süreçleri rahim tapısına zarar verebilmektedir. Bu gibi durumlarda cerrahi işlem daha zararsız olacaktır. Minimal invaziv prosedörler şu şekildedir;

Rahim arter embolizasyonu: Küçük bir parçacığın, rahmi besleyen arterlere enjekte edilmesi ile, miyomlara kan akımı kesilir ve böylece miyomlar küçülerek imha edilir.

Myolysis: Laparoskopik süreç, elektrik ya da lazer ile miyomlar tahribata uğratılır.

Laparoskopik veya robotik myomektomi: Genellikle küçük ya da az sayıda olan miyomların tedavisinde kullanılır.

Histeroskopik myomektomi: Rahim boşluğunda bulunan-submukozal miyomları gidermek için kullanılır.

Endometrial ameliyatla çıkarma ve submukozal miyomdan parça alma tedavisi: Bu yöntemde, özel aletler rahim içine gönderilmektedir. Buna göre, ısı, mikrodalga enerji, sıcak su ya da elektrik kullanılarak, anormal kanamaların önüne geçilmektedir.

5.Normal Cerrahi Tedavisi

87462847

Bilinen normal ameliyatları kapsayan bu tedavi yönteminde iki yöntem yardımıyla miyomlara müdahale edilir;

Abdominal myomektomi: Eğer miyomlar sayıca çok fazla, çok büyük ve derinde ise, karın bölgesi ameliyatla açılır ve miyomlar temizlenir.

Histerektomi: Rahim ameliyatı ile rahim alınmaktadır ve bu durum doğurganlığın sonlanması demektir.

Miyom Belirtileri

Genellikle çoğu kadın miyom semptomlarının farkında bile değildir. Fakat miyomda en yaygın şekilde gözlenen semptom ve belirtiler; çok yoğun kanamalı regl, uzamış adet kanamaları (yedi günden fazla süren regl dönemi), pelvislerde baskı ve ağrı, sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı, tuvaleti yaparken zorlanmak, kabızlık ve sırt ya da bacak ağrıları şeklindedir. Bazen de nadir olarak, kan girişiminin engellenmesi nedeniyle, akut ağrılar yaşanabilir. Bu durumda gıdasız kalan miyom yok olmaya başlar. Bozulmaya uğramış bu miyomdan kaynaklanan ürünler, dokuların içini sararak ağrıya, nadir olarak da ateşlenmeye sebep olabilir. Bazen de rahmin içine ya da dışına saplanıp kalan ve sinsice orada beslenen miyom, kan desteğini keserek ağrıya sebep olabilir. Miyomun konumu, boyutu ve sayısı belirti ve semptomları şu şekilde etkilemektedir;

Submukozal miyom belirtisi: Miyom, rahim boşluğu içinde meydana gelir ve büyür. Bu durumda ise, uzun süren regli dönemi, aşırı kanamalı adet periyotları yaşanmaktadır. Ayrıca, gebeliğe hazırlanan bazı kadınların sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

Subserozal miyom belirtisi: Miyom, rahmin dışında gelişir ve bundan dolayı miyom, idrar kesesine baskı yapar. Böylece birtakım idrar yolu semptomları yaşanabilir. Eğer miyom rahmin arkasından çıkıntı yapmış ise, bazen rektuma baskı yapabilir. Bu durumda, bel kemiği sinirlerinde ya da sırt bölgesinde ağrılar yaşanmaktadır.

Duvarlarda gelişen (intromural) miyom belirtisi: Miyom, rahim duvarında oluşur ve gelişir. Eğer bu miyom yeterince geniş ise, rahmin şeklini bozar ve sonuç olarak, ağrılı, çok kanamalı ve normalinden daha uzun süre devam eden regl periyotları yaşanır.

Bunlara ek olarak, idrara çıkarken çok zorlanma ve ağrı yaşanması durumu var ise, kasıklarda ve pelvislerde çok yoğun şekilde ağrılar yaşanıyorsa, bir doktora gitmekte fayda olacaktır.

Miyom Risk Faktörleri

Üreme çağında bir kadın olmak miyom riski ile karşı karşıya olmanın en büyük nedenidir. Bunun dışında diğer risk faktörleri şu şekildedir;

Genetik faktörler: Eğer annede ya da kız kardeşlerde miyom var ise miyom riski oldukça yüksektir.

Irk: Siyahi kadınlarda diğer ırk kadınlarına göre, miyom riski daha yüksektir. Ayrıca, siyahi kadınlarda miyomlar çok daha genç yaşlarda oluşur ve oluşan miyomların boyutu oldukça büyüktür.

Diğer faktörler ise şöyledir;

  • Regl kanamasını çok erken yaşlarda yaşamaya başlamak,
  • Çok fazla miktarda kırmızı et ağırlıklı beslenmek,
  • Yeşil sebzeleri ve meyveleri düşük miktarda tüketmek,
  • Alkol, özellikle bira tüketimi.

Komplikasyonlar

Miyomlar genellikle tehlikesizdir fakat bazen, çok fazla regl kanaması yaşanmasından dolayı anemiye yol açabilir.

Bunların yanı sıra miyom, özellikle rahim içinde gelişen submukozal miyom, rahim boşluğunda fazla yer işgal ederek, embriyonun gelişmesine engel olabilir. Çok nadir olarak da bu miyom, kısırlığa ya da hamilelik kaybına ve düşüklere sebep olabilir. Bazen de, fallop tüplerinin tıkanmasına ve spermlerin rahime ulaşamamasına yol açabilir.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Birtakım web siteleri, hormon kremleri, enzimler, özel diyetler ya da bazı evde tedavi yöntemlerini önermektedir. Fakat bu gibi yöntemlerin miyom tedavisine katkısı olduğunu kanıtlayan bilimsel bir veri yoktur. Bundan dolayı bu gibi alternatif yöntemler bazen zararlı bile olabilmektedir ve uzak durmakta fayda vardır.

Alınacak Önlemler

Miyomun neden oluştuğunu araştıran çalışmalar devam etmektedir. Bir kısım bilim insanı ise, miyom oluşumunun nasıl engellenebileceğini araştırmaktadır. Fakat şimdilik görünen o ki, miyomu önlemek mümkün değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.