Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MİYOP TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Miyop sizlerinde bildiği gibi bir göz kusurudur. Bu yazımızda sizlere bu göz kusuru hakkında nasıl bir tedavi şekli izlemeniz gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde bu sağlık sorunu hakkında daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Miyopluğu kısaca açıklayacak olursak eğer, yakında bulunan nesnelerin görüşünde herhangi bir sorun olmamasına karşın, uzakta bulunan nesneleri bulanık görme durumu oluşmasıdır. Oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Miyopluluk sorunu, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde oldukça şiddetli ve ağır seviyelerde bulunurken bazı kişilerde ilk aşamalarda durmaktadır.

Bu durum genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır ve göz tam büyüyene kadar aşamalı olarak kötüleşir, ama aynı zamanda çok küçük çocuklarda da gelişebilmektedir. Miyopluk çoğu zaman kalıtsal sebeplerden dolayı oluşmaktadır.

Miyopluk Belirtileri Nelerdir?

Küçük çocuğunuz için miyop belirtileri şunlardır;

 1. Televizyonu görmede zorluk çekmesi ya da okulda tahtayı görememe sorunu
 2. Baş ağrısından şikayetçi ve gözlerinde yorgunluk olan kişiler
 3. Düzenli olarak gözlerini avuşturan çocuklar
 4. Uzakta bulunan nesnelerin varlığından habersiz olunması

Bireylerde miyopluk belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Uzaktaki nesnelere bakarak bulanık görme
 • Şaşı ya da açıkça görmek için göz kapaklarını kısmen kapatmaya ihtiyaç duymak
 • Baş ağrısı göz yorgunluğuna neden oluyorsa
 • Özellikle geceleri, bir araç sürerken görmede zorluk çekiyorsanız (gece miyopu)

Miyop Tedavisi Nelerdir?

Miyop tedavisinde uygulanan en yaygın tedavi biçimi kullanılan gözlükler ve lenslerdir. Bunların yanı sıra diğer tedavi şekilleri ise günümüzde daha popüler olmaya başlamıştır.

Gözlerde yapay lens yerleştirme ve lazer cerrahisi, genellikle etkisiz olan çok nadiren (örneğin, çok şiddetli kısa görüşlülük olan insanlar gibi) kullanılan oldukça yeni bir tekniktir. Bu kapsamda uygulanacak olan tedavi biçimleri şöyle sıralanmaktadır;

1.Gözlük

gozluk_makyaj

Kısa görüşlülük genellikle reçete ile verilen gözlükleri kullanılarak düzeltilebilmektedir. Gözlük ile, doğru göz (retina) sırtına odaklanmasını sağlayarak uzaktaki nesneleri net görmeleri sağlanmaktadır. Gözlüğünüzün numarası ise, gözlerinizde bulunan sorunun derecesine göre şekillenmektedir.

Okuma ve televizyon izlemek gibi uzaktan ve yakından görme faaliyetleri aynı anda yapabilmeniz için 2 camlı gözlüklerden kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca yakındaki nesneleri ve orta ve uzun mesafelerde (değişken odaklı gözlük) olanların görmenize yardımcı multifokal gözlüklerde alabilirsiniz.

2.Kontakt Lensler

Kontakt lensler de gözlüğün yapmış olduğu görevleri gerçekleştirmektedir. Oldukça hafif ve görünmez olan lensleri gözlerinizin üzerine yerleştirmelisiniz. Çoğu kişi için oldukça kolay bir işlem olan lens kullanımı bazı kişiler için oldukça zor bir durum halindedir.

Kontakt lensler günlük bazda yıpranmış ve her gün (günlük tek kullanımlıklar) atılır ya da dezenfekte edilerek yeniden kullanılabilirler. Göz uzmanları genellikle kontakt lensler nedeniyle enfeksiyon riskinin daha fazla olduğunu dikkat çekerek, geceleri de takılanları önermemektedir.

Bazı kişiler ise, çok nadiren de olsa ortokeratoloji denilen bir tekniği kullanırlar. Böylece gün boyunca bir lens veya gözlük olmadan daha iyi görebilmek için (gözün önündeki saydam tabaka) kornea eğriliğini düzleştirmek adına sert bir kontakt lensi gecede takmaktadırlar.  Kornea genellikle normal şekline döner, çünkü miyopluk için bir tedavi şekli değildir, ama bazı insanlar için lensler bağımlılığı azaltabilir.

Göz doktorunuz sizin için kontakt lenslerden en uygun türü hakkında tavsiyelerde bulunabilir. Eğer kontakt lens kullanmaya karar verirseniz, bunu göz enfeksiyonlarını önlemek için iyi bir lens hijyeninini sağlayarak yapmanız çok önemlidir.

3.Lazer Göz Ameliyatı

Lazer göz ameliyatı, eğriliği düzeltmek adına, korneadan uzakta olan küçük bölümleri yakmak için, bir lazer kullanarak, ışık ile retina üzerine odaklanılmasıdır. Lazer göz ameliyatı üç ana tipi vardır:

 • Fotorefraktif keratektomi (PRK) – Kornea yüzeyinde bir lazer kullanılarak yüzeyinden küçük bir miktar doku kaldırarak çıkarılır ve korneanın şeklini değiştirmek için kullanılır.
 • Lazer epitel kerotomileusis (LASEK) – PRK’ya benzer ancak lazer sadece korneanın şeklini değiştirmek için kullanılır ise, yani doku flep dışına kaldırılabilirse, kornea yüzeyini gevşetmek için kullanılır ve sonrasında flep yerine geri konulmaktadır.
 • Yerinde keratektomi (LASIK) lazer – LASEK’e benzer, ancak korneada küçük bir flep oluşturulur.

Genellikle bu tedaviler ayakta yapılmaktadır ve 1 geceyi bile hastanede geçirmenize gerek kalmayan operasyonlardır. Tedavilerin tamamlanması genellikle 30 dakika sürmektedir. Gözleri uyuşturmak içinse lokal anestezi kullanılmaktadır.

Hangi Tedavi Daha İyidir?

Her üç lazer göz ameliyatı teknikleri benzer sonuçlar doğurmaktadır, ancak farklı derlenme sürelerine sahip olma eğilimindedirler.

Neredeyse hiç ağrıya neden olmayan LASEK ya da LASIK, çoğunlukla tercih edilen yöntemdir ve vizyonu genellikle birkaç saat ya da gün içinde iyileşme göstermektedir.

PRK biraz ağrılı olabilir ve sonradan 1 ay gibi bir süre görme sorunlarınız olabilmektedir. Korneanız kalın ise, sadece LASIK gerçekleştirilebilir. Kornea ince ise, ortaya çıkan komplikasyonlarda görme kaybı riski oldukça fazladır. Kornea LASIK için yeterince kalın değilse LASEK ve PRK mümkün olabilir.

Miyop Nedenleri Nelerdir?

Gözünüzün korneasının çok uzun ya da çok uzun eğilimli olması genellikle miyop oluşmasına neden olmaktadır. Bazen neden olarak ise kalıtsal nedenler ve çevresel koşullar kabul edilmektedir.

 • Normal Görüntü

Gördüğü görüntüleri odaklamak için, gözünüz iki kritik parçalara dayanmaktadır;

 1. Kornea, gözün net ön yüzeyi
 2. Kristal lens, odak nesneleri görmenize yardımcı olur.

Bu yukarıda sizlere vermiş olduklarımızda herhangi bir sorunun oluşması miyopluğa neden olmaktadır.

 • Kırma Kusuru

Kornea veya lens eşit ve düzgün kavisli değilse, ayrıca ışık ışınları düzgün kırılan değilse, bir kırma kusuru vardır. Miyopluk kırma kusurunun bir türüdür.

 • Diğer refraksiyon kusurları

 1. Hipermetropi (hipermetrop): Kornea çok az kavisli veya göz normalden daha önde ise oluşmaktadır.
 2. Astigmat: Korneanızın veya lensinizin başka yönde daha fazla dik ve kavisli oluşudur. Düzeltilmemiş astigmatizma görüşünüzü bulanıklaştırır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Bazı risk faktörleri miyopu geliştirme olasılığını artırabilir:

 • Aile öyküsü: Miyopluk ailelerden geçme eğilimindedir. Aileden biri miyop ise, duruma yakalanma riski artar. Her iki ebeveyn miyop varsa risk daha da yüksektir.
 • Okuma: Okumayı çokça yapan insanlarda risk faktörü daha fazla olmaktadır.
 • Çevresel koşullar: Bazı çalışmalarda zaman eksikliği miyopun gelişme şansını artırabilir.

Komplikasyonları Nelerdir?

Miyopluk çok sayıda komplikasyonlar ile ilişkili olabilir;

 1. Yaşam kalitesini azaltır. Düzeltilmemiş miyopluk yaşam kalitesini etkileyebilir. İstediğiniz gibi bir görevi gerçekleştirmek mümkün olmayabilir. Ve sınırlı görme gün içerisindeki faaliyetleriniz üzerinde olumsuz etki yaratabilir.
 2. Göz yorgunluğu oluşmaktadır. Düzeltilmemiş miyopluk şaşı ya da odak sağlamak için gözlerinizi zorlamanıza neden olabilir. Bu göz yorgunluğu ve baş ağrısına neden olabilir.
 3. Eğer düzeltilmemiş görme probleminiz varsa kendi güvenliğinizi ve başkalarının güvenliğini tehlikeye atabilirsiniz. Eğer bir araba veya ağır ekipman kullanıyorsanız, bu özellikle ciddi olabilir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Miyopun oluşmasına engel olamazsınız. Ancak bazı çalışmalar miyopun ilerlemesini yavaşlatmanın mümkün olduğunu söylemektedir. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. Gözlerinize iyi bakın. Gözlüklerinizi düzenli olarak takın.
 2. Kronik sağlık koşullarını kontrol edin. Bu tür diyabet ve yüksek tansiyon gibi bazı koşullar, uygun tedavi almazsanız görüşünüzü etkileyebilir.
 3. Güneşten gözlerini korumak. Ultraviyole (UV) radyasyonundan korunmak için gözlük takın.
 4. Spor yaparken ve oyun oynarken göz yaralanmalarına dikkat edin.
 5. Sağlıklı gıdalar yiyin. Meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve diğer sebzeler bol yemeye çalışın. Orkinos ve somon gibi omega-3 yağ asitlerini tüketin.
 6. Sigara içmeyin. Sigara vücudunuza her anlamda zarar vermektedir.
 7. Reçeteli gözlükler kullanın.
 8. Göz yorgunluklarınızı azaltın. Okuma ve bilgisayar başında uzun süre geçirince gözlerinizi aralıklarla 10 ile 15 dakika dinlendirin.
 9. Gözünüzde bulunan sorunlar hakkında bilinçli olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.