Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mor Lahana Salatasının Faydaları

Türk yemeklerine gösterilen özen yıllar öncesine dayanmaktadır. Türk mutfağında binlerce çeşit yemek bulunmaktadır. Bu yemeklerin her biri hem lezzetli hem de sağlık açısından bir hayli faydalıdır. Aynı zamanda Türk kültüründe mevcut olan yemeklerin her biri doğaldır, taze besinlerle yapılır. Ülkemiz bulunduğu coğrafi koşulları itibari ile her karış toprağı bakımından önemlidir. Çünkü batısından doğusuna çok farklı iklimler yaşandığı için her çeşit meyve ve de sebze ülkemiz topraklarında yetişmektedir. Durum böyle olunca da yapılan yemeklerde çok çeşitli olur.

Yapılan yemeklerin yanında tüketilen salataların çeşidi bakımından yörelerimiz farklı lezzetler sunmaktadır. Akdeniz salatası, marul salatası, domates salatası, közlenmiş patlıcan salatası gibi türlü türlü salatalar vardır. Son zamanlarda ise tüketimi en fazla olan salata çeşidi mor lahana salatasıdır. Mor lahana salatası hem lezzeti, hem de hoş görünümü ile çoğu restoranlarda mevcut olan salatalardan biridir. Mor lahana salatası kırmızı lahana salatası olarak da bilinmektedir. Kış mevsiminde yetişen mor lahana topraktan toplanır. Ekim ayı ile Şubat ayının sonuna kadar mor lahanaları pazardan alabilirsiniz. Mor lahana sadece salata olarak değil aynı zamanda farklı farklı yemeklerde de kullanılabilir.

Mor Lahana Salatasının Faydaları Nelerdir?

Mor lahana salatası soğuk havalarda tüketilen salatalardan biridir. Sülfürik asit, C vitamini ve K vitamini gibi vitaminleri içerisinde bol miktarda barındırır. Bu besin değeri yüksek mineralleri taşığı için mor lahana salatası faydaları bir hayli fazladır.

1. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Mor lahana salatasının faydalarından ilki olarak metabolizmayı hızlı çalıştırdığı sayılabilir. Çağımızın belki de en tehlikeli hastalıklarından biri olmaya başlayan fazla kilo pek çok büyük hastalıkların da başlangıcıdır. Başta kalp olmak üzere vücudun diğer tüm fonksiyonları olumsuz yönde etkileyen fazla kilolardan insanların kısa sürede uzaklaşması gerekir. Uzun yıllar hayatta kalmak isteyen bireylerin sağlıklı yaşama önem vermeleri gerekir. Diğer yandan da kilo vermek sizin daha güzel görünümlü bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Örneğin her kış başlanan diyetlerin büyük bir çoğunluğu yaza iyi bir vücutla çıkmaktır.

Televizyonlar da yer alan modeller kadar olmasa da dikkat çekecek kadar kiloya kimse sahip olmak istemez. Bu nedenle insanoğlu hem fiziksel açıdan hem de sağlık açısından yeme alışkanlıklarına dikkat etmelidir. Ani şekilde kilo vermeden düzenli ve de gerekli besinlerden yeteri kadar alarak kilo verebilirsiniz. Bunun için ilk şart ise insanların zamanında yetişen besinleri tüketmek olacaktır. Kilo vermenin temelinde bu etken yatar. Kış aylarında yetişen besinler vücut için çok sağlıklıdır. Bu nedenle her besini yetiştiği dönemde tüketmeliyiz. Mor lahana da kış aylarında üretimi yapılan sebzelerden biridir. Mor lahana salatası yapılarak tüketimi arttırılabilir. Çünkü mor lahana salatası faydalarından biri de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Mor lahana salata faydalarından biri olan fazla kilo almayı önleyici etkisinin yanında insanda kısa sürede tokluk hissi yaratır. Bu şekilde öğünler de çok acıkmamanızı sağlar. Aynı zamanda da metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayarak da kilo vermenizi sağlar. Dolayısıyla da kilo vermeye yardımcı olarak mor lahana salatası tüketilebilir. Mor lahana salatasını gönül rahatlığı ile diyet listesine ekleyebilirsiniz.

2. Sivilce ve Siyah Noktalardan Kurtulmanızı Sağlar

Özellikle ergenlik çağına girmiş olan insanlarda siyah nokta ve sivilce problemi ile karşılaşılmaktadır. Yağlı ciltlerde ne yazık ki bu problem daha da devam etmektedir. Sivilce ve siyah nokta oluşumunun engellenmesi için yapılması gereken ilk yöntem cildin kuru ve temiz kalmasını sağlamaktır. Siyah noktalara sıkıldığında ise sivilceye dönüşür. İşte asıl bu nedenden dolayı siyah noktaları yok etmek çok önemlidir. Siyah nokta ve sivilce oluşumunun bir diğer nedeni de tüketilen besinlerdir. Sivilce ve siyah nokta tedavisinde yenilen besinlere de dikkat edilmelidir. İlk olarak yağlı besinlerden tamamen uzaklaşmanız gerekir. Sizi ve cildinizi koruyacak besinler tüketmeye de özen göstermelisiniz. Bu nokta da mor lahana salatası cilde çok iyi gelir. Mor lahana salatası ciltteki toksinleri atmanıza yardımcı olur. Bu sayede sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler.

3. Kalp Hastalıklarının Oluşumunu Önler

Mor lahana salatası tüketildiğinde insanlara bazı fayda sağlar. Mor lahana salatası tüketiminin sonucunda damar yolları genişler. Genişleyen damar yolları insanların vücutlarında bulunan kan dolaşım hızını arttırır. Kan dolaşımı hızının arttırılması için de mor lahanada bulunan besin değerlerine ihtiyaç vardır. Kalp hastalıklarının oluşmasındaki temel etmen de damarlarda dolaşan kanın yavaş hareket etmesidir. Damar yollarının genişlemesini sağlayarak mor lahana salatası kalp hastalıklarının da oluşumunu engeller. Kış aylarında tüketilmesi önerilen mor lahana salatasını her öğününüzde rahatlıkla tüketebilir, kalp sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kış aylarında havada dolaşan mikropların sayısı daha çok çoğalır. Soğuk havaların gelmesiyle de insandan insana mikroplar taşınır. Öksürük, hapşırık, tokalaşma, yakın temas gibi etmenler ile mikroplar insandan insana taşınır. İşte bu taşınmanın önüne geçilmesi için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir. Her vücudun sahip olduğu bir bağışıklık sistemi vardır. Bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda vücut hastalık virüslerini vücuda hızlıca kapar. Ancak bağışıklık sisteminin güçlü olması durumunda vücut kolay kolay mikrop kapmaz. Kapsa bile çok kısa bir zaman dilimi içerisinde bu mikrobu vücuttan uzaklaştırabilir. Bunun için de tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekir. Bağışıklık sistemini kış aylarında güçlendirecek olan bir sebze de mor lahanadır. Mor lahana tüketimi sonucunda daha güçlü vücutlara sahip olabilirsiniz. İşte bu sayede de insanlar kış hastalıklarından daha kolay korunabilirler. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, grip, nezle gibi tüm kış hastalıklarından korunmak için tabaklarınızdan mor lahana salatasını eksik tutmayın.

5. Güçlü Bir Balgam Söktürücüdür

Öksürük insana gerçek anlamda büyük bir rahatsızlık verir. Öksürürken insanın tansiyonu da yükseldiği için vücuda bazı zararları da vardır. Kötü öksürük sonucunda boğazda balgam oluşur. Özellikle sigara gibi kötü alışkanlığı olan kişiler de balgam daha büyük bir sorun haline gelir. Önemli bir toplantıda, sınavda, ya da sessiz bir cemiyette sürekli öksürük iyi değildir. Öksürük o an da hemen geçmeyebilir. Eğer boğazda balgam varsa bu öksürük daha da çekilmez bir hal alır. Dolayısıyla kişiler de oluşan bu balgamın hemen atılması istenir. Bunun için de balgam söktürücü faaliyetler yapılır. Güçlü bir balgam söktürücü olarak mor lahana salatası önerilebilir. Mor lahana salatası faydalarından en önemlisi olarak bu sayılabilir. İçerdiği besin değerleri sayesinde boğazda var olan balgamın hemen dışarıya atılmasını sağlar. İşte bu sayede de öksürük oluşumunu engellemiş olur.

6. Baş Ağrısına İyi Gelir

Yoğun çalışma yaşamında oradan oraya koşuştururken stres ve de hareket hayatımız boyunca bizimle olur. Çalışma yaşamlarımızda çoğu zaman stresle karşılaştığımız için rutin baş ağrısına rastlayabiliriz. Bu baş ağrısını çözümleyebilmek için de ilaç alımından uzaklaşıp doğal ve şifalı yöntemleri kullanabiliriz. Mor lahana salatası baş ağrısı için oldukça faydalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.