Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mor Lahana Turşusu Faydaları

Ülkemizde de bolca yetiştirilen ve salataların vazgeçilmesi olan mor lahana birçok farklı yemekte ve mezede kullanılıyor. Türk milleti olarak turşu kültürü oldukça gelişmiş bir milletiz. Neredeyse her şeyin turşusu kurulmakta. Bu listeye mor lahana da girdiği günden beri turşusu enfes olan sebzeler arasında üst sıradadır. Özellikle kebapların yanında verilen ve mezesi ile alkol sofralarında baş yerde yer alan mor lahana turşusu hakkında bilgileri bulabileceğiniz bu yazıyı sizler için hazırladık.

Mor Lahana Nedir?

Kırmızı lahana veya halk arasındaki ismi ile Mor lahana; turpgiller ailesine ait olan bir sebzedir. Yuvarlak ve çeşitli büyüklüklerde olan mor lahana içe içe kat katlanmış yapraklara sahiptir. Sonbahar mevsiminde bolca rastladığımız bu sebzenin yaprakları bordo, mor, siyahımsı veya kırmızımsı gibi renklerde olabiliyor. İlk baharda ekimi yapılıp son baharda toplanan mor lahana depo köklü sebzelere en güzel örnektir. Çoğunlukla nemli topraklarda yetişir. Mor lahana doğrandığında ele mor renk vermesi ile doğal olarak boyar amaçlı da kullanılıyor. Kış salatalarının ve mezelerin vazgeçilmesi olan mor lahana birçok farklı şekilde tüketiliyor. Ülkemizde ise taze tüketildiği mevsimde turşusu yapılır ve tüm yıl tüketimi sağlanır.

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada turpgiller ailesinde en çok üretilip tüketilen sebzelerdendir. Mor lahana içeriğinde bulunan bolca vitamin ve mineralden dolayı kış aylarında soğuk algınlığına karşı koruyan önemli bir sebzedir. Kalori oranın düşük olması ile diyet yapan kişilerin rahatça tüketebileceği bir sebzedir. Bir adet mor lahananın sadece 60 kalori olduğunu da belirtelim. Ayrıca diğer sebzelerin yanında C vitamini açısından oldukça zengindir.

Mor Lahana Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Mor lahana kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Özellikle salatalara eklenerek tüketilir. Neredeyse dünyada her ülkede var olan mor lahana dünya mutfağında da yer alan ve sıkça kullanılan bir çeşit sebzedir. İlkbahar aylarında ekilen ve sonbahar ayları Ekim- Aralık arasında hasadı yapılan mor lahana çoğunlukla çiğ olarak kullanılır. Çiğ olarak doğranan mor lahana salatalar eklenerek tüketilir. Tuz ve sirke ile mezesi yapılır. Yine mevsim yeşillikleri olan yeşil soğan ve nane ile yapılan salatası restoranların vazgeçilmezidir. Kebap menülerinde bolca eklenen mor lahana aynı zamanda yoğurt katımı ile de servisi vardır. Yoğurtla karıştırılarak servis edilen mor lahana ortaya çıkan renk ile oldukça güzel görünür. Son olarak kışın limon, sirke ve tuz katılarak turşusu yapılan mor lahana oldukça sevilen bir turşu çeşididir.

Mor Lahana Turşusu Faydaları Nelerdir?

Mor lahana bolca vitamin ve mineral barındırır. Özellikle K ve C vitamini açısından çok zengin olan mor lahana sinir sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Mor lahana çiğ yenilebildiği gibi turşu haline getirilerek de tüketiliyor. Mor lahana turşusu ise turşu oluşundan dolayı büyük oranda faydalı bakteriler barındırır. Temiz koşullarda yapılan mor lahana turşusu yüksek oranda probiyotik barındırdığı için bağışıklık sistemini korur. Bu yazıda sizlere mor lahana turşusunun faydalarından bahsedelim.

1. Alzhiemer Önleyicisi

Mor lahana turşusu içerdiği yoğun K vitamini ve antosiyanin minerali açısından zengin olduğu için beyin fonksiyonlarının iyi çalışmasını destekler. Ayrıca odaklanmayı ve konsantrasyonu da arttırır. Bu özellikleri ile sinir sisteminin etkin çalışmasını sağlayarak Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır.

2. Doğum Anormalliklerini Önler

Mor lahana turşusu içeriğinde folik asit bulunması sebebi ile doğumda oluşabilecek anormalliklerin önüne geçer.

3. Diyet Listelerinden En Başta

Kilo verme döneminde yapılan sporlardan dolayı vitamin ve mineral kaybı yaşarız. Mor lahana içerdiği yoğun vitamin ve mineral içeriğinden dolayı diyet yapanların güvenle tüketebileceği bir sebzedir. 1 adet mor lahana sadece 60 kaloridir.  Bu yüzden diyet döneminde salata seçimi yaparken rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Lif bakımından da zengin olduğu için sindirime de yardımcı olur.  Dikkat etmeniz gereken ise; mor lahana turşusu olarak tüketmeniz vücudunuzda tuz oranını arttıracağı için diyete zarar verebilir. Yoğun olarak çiğ halde tüketmenizi öneririz.

4. Kanseri Önlüyor

Mor lahana turşusu içerdiği doğal mineraller ve faydalı bakteriler ile mide, akciğer, deri ve kalın bağırsak kanserine yakalanma ihtimali azaltır.

5. Baş Ağrısına İyi Gelir

Eski zamanlarda mor lahana yaprakları baş bölgesine konularak baş ağrısını engellediği anlaşılmış.

6. Balgam Söktürücü

Mor lahana turşusu ekşi ve tuzlu yapısı ile hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda kış aylarında gribal enfeksiyon kaynaklı alt ve üst sinüs sistemi balgam ile dolduğunda mor lahana turşusu tüketimi temizleyici özelliği ile iyi gelir. Balgamın sökülmesinde yardımcı olur.

7. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Mor lahana turşusu içerdiği yoğun mineralleri ile kan damarlarının genişleyerek kan akışının hızlanmasını sağlar. Ayrıca kroner bozukluklara karşı koruyucudur. İçeriği bu mineral ve vitamin içeriği ile de bağışıklık sistemini güçlendirir.

8. Toksinlerin Atımını Sağlar

Mor lahanada içeriğinde bulunan mineraller sayesinde bulunan gtoksinlerin vücuttan atılımını sağlar. Gtoksinler romatizma, artrit, cilt hastalıkları ve gut gibi hastalıklara neden olduğu için bu hastalıkların önlenmesini sağlar.

9. Mide ve Bağırsak Sistemini Temizler

Mor lahana turşusu suyu içeriğinde bolca vitamin, mineral ve probiyotikler barındırır. Bu sayede mideye ve bağırsaklara iyi gelir. Mide ülseri tedavisinden oldukça etkilidir. Bağırsaklarda oluşan kurtların temizlenmesinde ve idrar söktürücü özelliği vardır.

10. Cilde İyi Gelir

Mor lahana turşusu yoğun oranda sülfür ve E vitamini içerdiği için akne ve sivilce problemi yaşayan kişilerin tüketmesi önerilir. Bu tür sorunlu ciltlerin temizlenmesinde ve yenilenmesinde etkilidir.

11. İyodu Azaltır

Mor lahana vücutta buluna iyodu azalttığı için turşu olarak tüketimi önerilir. Ya da çiğ hali bol iyotlu tuza tüketilmelidir. İyot sorunu oranların dikkatli tüketmesi önerilir.

Mor Lahana Turşusu Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyin fazlasının yarardan çok zararlı olabileceğini bilmelisiniz. Bu yüzden mor lahana turşusunu aşırı tüketmek bazı hastalıklara davetiye çıkarır.

 • Aşırı mor lahana turşusu tüketimi guatr hastalığı taşıyan kişiler için riskli olabilir. Çünkü mor lahana turşusu iyot atımını sağladığından tiroit bezlerinin çalışmasını kötü etkileyebilir. Bu yüzden guatr hastalarının doktor kontrolünde mor lahana turşusu tüketmesi önerilir.
 • Su kaybını sağladığından böbrek hastalarının da dikkatli bir biçimde turşuyu tüketmesi gerekir.
 • Mor lahana turşusu sindirim sistemini kolaylaştırdığı için ishal durumunda tüketimine ara verilmelidir.
 • Yine idrar söktürdüğü için aşırı tüketimi idrar yollarında tahrişe neden olabilir.

Mor Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • 1 yada 2 adet mor lahana (kavanozun büyüklüğüne göre)
 • 1 adet havuç (isteğe bağlı)
 • İstenilen büyüklükte cam kavanoz (1 lt’lik olabilir)
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 5-6 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • Kavanozun yarısına gelecek kadar sirke
 • Kavanozun yarısına gelecek kadar içme suyu

Hazırlanışı:

 1. Orta boy mor lahanalar sirkeli suda iyice yıkanır ve dış yaprakları temizlenir.
 2. Temizlenen lahana bir kesme tahtası üzerinde küçük küçük doğranır.
 3. Doğranan mor lahanalar genişçe bir kaseye alınır ve yaklaşık bir yemek kaşığı kadar tuz üzerine serpilir. Bu tuz ile lahana ovulmaya başlanır.
 4. Lahana tuz ile ovuldukça yumuşar ve suyunu salar.
 5. Turşusunu yapmak istediğiniz kavanoz veya şişe seçilir ve ovulan lahanalar içine konur.
 6. İsteğe göre havuç ya da yeşil sivri biber de eklenir. Küçük küçük doğranan bu malzemeler de kavanoza eklenir.
 7. İsteğe bağlı olarak sarımsaklar da eklenir.
 8. Bir kapta yaklaşık  iki yemek kaşığı limon suyu, kavanozunuzun ölçüsüne sığacak kadar üzüm yada elma sirkesi ve içme suyunu karıştırılır. Sirkeli, limonlu ve içme suyundan oluşan bu karışım kavanozun içine dökülür.
 9. Kavanozun ağzı sıkıca kapatılır ve bir hafta serin yerde saklanmalıdır. Bir haftanın sonunda mor lahana turşusu yenilmeye hazır olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.