Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Morluklara Ne İyi Gelir?

Morluklar ya da diğer adı ile “kontüzyonlar” cilt üzerinde meydana gelen yara ve bereler şeklindedir. Genellikle ciltte renk değişimine sebep olan morluklar, ağrı ve şişmeye de sebep olabilmektedir. Morlukların oluşum mekanizması ise, damarların çatlaması ya da bozulması sonucu deri altında kanama gerçekleşmesi şeklindedir.

Genellikle pembe ya da kırmızı lekeler şeklinde oluşmaya başlayan morluklar, kısa zaman içinde mavimsi ya da koyu morumsu renklere dönüşürler. Bozulan kılcal damarların cilt yüzeyine yakın olması halinde, oluşan morluğun rengi ise daha yoğun olma eğilimindedir.

Hafif yaralanmalar dahi morluklara sebep olabilirken, C ve K vitamini eksikliği, obezite, anemi, lösemi, kanama problemleri ya da bazı ilaçlar nedeni ile deri incelmesine bağlı olarak da morluklar oluşabilmektedir.

Morluğun şiddetine bağlı olarak, birkaç gün içinde ya da aylar süren bir zaman diliminde iyileşme gerçekleşebilir. Tabi bazı evsel çareler ve doktor yardımı ile morlukların iyileşme sürecini hızlandırmak da mümkündür.

Morluklara Ne İyi Gelir?

Morluklara iyi gelen bazı doğal şifa kaynakları ve evde uygulanabilecek yöntemler aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Buz Torbası

tumblr_inline_n7rvdh1cEI1qa4rug

Buz torbası hem ağrıların azaltılmasına hem de şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olan etkili bir yöntemdir. Buz, kan damarların daraltılıp sıkıştırılmasına yardımcı olmaktadır. Böylece kan ve dokulara kan sızıntısı gerçekleşmesi önlenmiş olunur. Buna göre;

 • Küçük bir parça kumaş ya da havlu içerisine buz parçası koyarak sarınız ve morluktan etkilenen bölgeye 15 dakika boyunca uygulayınız. Bu işlemi, morluk oluşur oluşmaz ya da bir çarpma yaralanma sonrası hemen yapınız ve ilk 24 saat içinde her birkaç saatte bir tekrarlayınız. Eğer buz torbanız yoksa, buzluktaki donmuş sebze poşetlerini de kullanabilirsiniz.
 • Özellikle çocuklar buz torbasında hoşlanmayabilir. Böyle durumlarda ise, soğuk su içerisine batırılmış bir parça bez yardımıyla aynı işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca bu su içerisine bir miktar lavanta yağı ekleyerek, daha da yatıştırıcı özellik kazandırabilirsiniz.

NOT: Buz yaralanması ve ciltte tahriş yaşamamak için buz parçalarını direkt olarak cildinize uygulamayınız.

2.Bitki Çayı Kompresi

herbal-teas

Morluklara iyi gelen bir diğer uygulama ise, soğutulduktan sonra etkilenen bölgeye uygulanan bitki çaylarıdır. Böylece hem morluklar hem de şişkinlikler azalabilmektedir. Buna göre;

 • Bir çay kaşığı kurutulmuş papatya ve  1 çay kaşığı lavantayı, bir bardak sıcak su içine ekleyiniz.
 • Üzeri kapalı şekilde 15 dakika kadar bekledikten sonra süzgüden geçirip, elde ettiğiniz sulu kısmı buz dolabında soğumaya bırakınız.
 • Daha sonra soğumuş olan bu karışıma bir bez parçasını daldırıp, etkilenen bölgeye kompres yapınız.
 • Bu işlemi ilk 24 saat içerisine birkaç defa tekrarlayınız.

3.Arnika

Arnica-Montana-600x461

Sarı renkli ve papatyayı andıran bir çiçek olan arnika, iltihaplanmayı azaltır, ağrıları hafifletir ve morluk olan bölgede daha etkin şekilde kan dolaşımı gerçekleşmesini sağlar. Üstelik arnika özlerinden üretilmiş merhemleri de bulunmaktadır. Bundan dolayı;

 • Arnika jel ya da tentürünü, günde birkaç defa morarmış olan bölgeye yavaşça ovarak uygulayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı arnika tentürü ile sarı kantaron, cadı fındığı kabuğu ve papatya çiçeklerini karıştırınız.
 • Bu karışıma 4 damla lavanta yağı ile 2 çorba kaşığı soğuk su ekleyiniz.
 • Daha sonra bu karışımı bir lif yardımıyla etkilenen bölgeye sürünüz ve 15 dakika kadar bu şekilde bekleyiniz.
 • Bu işlemi ilk birkaç gün içinde, günde 1-2 kere tekrarlayınız.

NOT: Kesik, bozulmuş ve yaralı cilt üzerine arnika uygulaması yapmayınız.

4.K Vitamini

Vitamin-K-food

K vitamini morlukların azaltılmasına yardımcı olmakta ve kan pıhtılaşmasını düzenlemektedir. Buna göre;

 • Günde iki defa K vitamini kremi ile etkilenen bölgeyi nazikçe ovalayabilirsiniz.
 • Yonca, ıspanak, brokoli, marul, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi K vitamini bakımından zengin gıdaları daha fazla tüketiniz.
 • Ya da doktorunuza danıştıktan sonra K vitamini takviyesi veya yonca tabletleri alabilirsiniz.

NOT: Eğer kan inceltici ilaç kullanıyorsanız ya da kan pıhtılaşması riski ile ilgili bir hastalık öykünüz varsa, K vitamini almayınız.

5.Bromelain

pineapple_03.jpg071b741a-4e3d-401b-bb2c-8d561f96989bLarger

Bromelain, ananasın içeriğinde bulunan bir protein sindiren enzimdir. Güçlü anti-iltihap özelliği sayesinde bromelain, morlukların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bromelain, kemik zedelenmesinin tedavisinde de etkilidir.

 • Morluklar iyileşinceye kadar, günde 3 defa 250-400 mg bromelain takviyesi kullanabilirsiniz.
 • Ya da taze ananas tüketebilirsiniz, fakat bu her zaman morlukların iyileşmesini sağlayacak kadar bromelain miktarını içermeyebilir.

6.Karakafes

comfrey

Bir asırdır yaralar, burkulmalar ve morluklar için şifa kaynağı olarak kullanılan karakafes, çayı yapılarak kompres şeklinde kullanılabilmektedir. İlk birkaç gün boyunca soğuk daha sonrasında ise sıcak kompres şeklinde kullanılmalıdır.

1 çorba kaşığı kurutulmuş karakafes otu ile bir ya da yarım bardak sıcak suyu karıştırıp, 15 dakika boyunca bekleyerek, karakafes çayı yapabilirsiniz.

7.Sıcak Kompres

Hot-Compresses1

Morlukların tedavisinde ilk şişlik kaybolduktan sonra ya da ilk birkaç gün sonrasında, sıcak kompres uygulaması en etkili yöntemdir. Sıcak kompres, kan damarlarının gevşeyerek genişlemesini sağlamakta ve dolaşım sistemini desteklemektedir. Bu durumda, sıcak suda ıslattığınız bir bez parçasını etkilenen bölgeye uygulamanız dahi yeterli olacaktır. Ya da bir ısıtıcı pet alabilirsiniz. Ancak, morarmanın ilk oluştuğu günlerde sıcak uygulaması yapmayınız ,çünkü böyle bir durumda cilt altında kanama artacaktır.

8.Sarı Kantaron

st-johns-oil jpg

Sarı kantaron, anti-iltihap özellik göstermektedir ve morlukların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca sarı kantaron ağrı kesici olarak da etkilidir. Buna göre;

 • Sarı kantaron yağını, birkaç gün boyunca günde birkaç defa olmak üzere etkilenen alana sürebilirsiniz.
 • Ya da 2 çorba kaşığı kurutulmuş sarı kantaron bitkisini, bir bardak sıcak su içerisinde 10-20 dakika kadar demleyiniz. Bu karışımı, morluklarınız iyileşene kadar günde bir defa içiniz.

9.Elma Sirkesi

maxresdefault

Doğal bir anti-iltihap olan elma sirkesi, morlukların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı, morluklarda iyileşme gözleninceye kadar, birkaç gün boyunca kullanabilirsiniz. Elma sirkesini şu şekilde kullanabilirsiniz;

 • Bir miktar su ile elma sirkesini karıştırınız.
 • Daha sonra bu su içerisine bir bez parçasını daldırınız ve etkilenen bölgeye 10 dakika boyunca kompres yapınız.
 • Ya da çiğ veya fırınlanmış soğan parçasından bir miktar alarak elma sirkesi içerisine ekleyiniz. Daha sonra bu karışımı etkilenen bölgeye sürünüz ve 15-20 dakika boyunca bekletiniz.

NOT: Bu uygulamayı açık yara ya da kesilmiş, bozulmuş cilt üzerine uygulamayınız.

10.Uçucu Yağlar

Alternative-Medicine-Herbs

Morluklar oluştuktan birkaç gün sonra, etkilenen bölgeye uçucu yağlar yardımı ile masaj yapabilirsiniz. Böylece, etkilenen bölgedeki kan dolaşımı desteklenir ve toplanmış olan kanın dağılmasına yardımcı olunur. Buna göre;

 • 5 damla nergis yağı, 2 damla rezene yağı ve 1 damla selvi yağını, 4 çorba üzüm çekirdeği yağı ile birlikte karıştırınız.
 • Daha sonra bu karışımı, etkilenen bölgeye nazikçe masaj yaparak sürünüz.
 • Bu işlemi günde bir kere yapınız.

NOT: Burada anlatılan çareler morlukların giderilmesine yardımcı olmaktadır ve etkilenen bölgedeki dokularda kan toplanmasını önlemektedir. Ayrıca bu yöntemleri, aşırı kas çalışması sonucu oluşan morlukların tedavisinde kullanmayınız. Eğer, herhangi bir yaralanma ya da görünür bir sebep olmaksızın morluklar oluşuyorsa veya morarma olan bölgede enfeksiyon belirtileri de gözleniyorsa, bir doktora danışmanızda fayda olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.