Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Bazı rahatsız insanlar ilaçları nasıl kullanmak zorundaysa motorlarından kullanmasında zorunlu olan şey motor yağıdır. İlaçlar insan hastalığını önlediği gibi motor yağıda motor rahatsızlıklarını önler. Motor yağı verilen sürede ve önerilen kilometrede değişmesi gerekir. Aksi takdirde motorunuzun yıpranmasına neden olur. Motor yağını zamanında değiştirmediğimizde motor yağı özelliğini kaybetmeye başlar. Motorun parçaların her ısıda çalışamaz. Motorun parçaları yavaş yavaş birbirleriyle kaynamaya başlar. Motorunuzun ömrü kısalır. Özellikle yeni üretim arabalarda motorlar yağ eksiltir. Bunun nedeni ise parçalar günümüz teknolojisinde yüksek performans amacıyla daha yakın tasarlanmıştır bu yüzden motor yağ eksiltir. Gerekli kilometrede yenilemeniz motor sağlığına iyi gelir. Motorunuza göre yağ seçmeniz gerekir. Motorunuza tavsiye edilen yağ çeşitinizi koymanız önemlidir. Mineral yağlar sentetik yağlara göre daha fazla eksiltme yapar.

Koltuktan Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Arabalarınızın veya çeşitli yerdeki koltuğunuza motor yağı bulaşabilir. Çıkması en zor lekelerdendir bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Motor yağı lekesini koltuktan en hasarsız şekilde çıkarmanız için bazı yöntemler vardır. Koltuğunuza motor yağı döküldüyse ve ne yapacağınız konusunda bir fikriniz yoksa dikkat etmeniz gereken şeyler var. Koltuğunuza dökülen yağı öncelikle koltuğunuz yayılmaması ve koltuğunuzun yağı emmemesi lekeyi çıkarabilmek için daha iyi olur. Öncelikle bir kaşık alıp koltuğun üzerinde dökülen yağı almamız gerekir böylelikle emilimi azaltırız. Sonrasında yağın üstüne kağıt havlu koyup yağın orada emilmesini sağlayalım. Kağıt havlu emilimi bitinceye kadar devam edelim ki emilecek bir yağ kalmasın. Koltuğunuzdaki lekeli bölgeye bebek pudrası sürün sonra tuz ekleyin. 10 dakika kadar bekletin. Kullanmadığımız bir diş fırçasını alıp lekeyi fırçalayın. Fırçaladığınız yeri her kısmından fırçalamaya dikkat edin. Lekenin ne kadar geçtiğini göreceksiniz. Bir diğer yöntem ise motor yağının üstüne bulaşık deterjanı damlatıp o bölgeye suyla birlikte emmesini sağlayın. Aynı şekilde diş fırçasıyla koltuktaki motor yağı bölgeli her yeri fırçalayın.

Kıyafetlerdeki Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerde motor yağı çıkması zor bir lekedir. Motor yağları motordaki yağı yenilerken üzerimize değebilir bu leke zor çıkan bir lekedir. Kıyafetteki motor yağı lekelerini çıkarmanın çeşitli yolları vardır. Değişik yöntemlerle lekeden kurtulabilirsiniz. Kıyafetteki motor yağı lekesine hemen müdahale etmemiz gerekir. Üzerine bir kağıt havlu koyup yağın emilmesini ve dağılmamasını sağlayın. Yeni olan bir motor yağı lekesini üstüne pudra dökün. Pudrayı dökmemizin sebebi ise pudranın yapı emebilme özelliğine sahip olmasıdır. Pudrayı döktükten sonra üzerine temiz bir bez sermemiz gerekiyor. Sonrasında pudranın üzerindeki bezi ütüleyelim. Sonra pudralı kısmı diş fırçasıyla fırçalayalım. Başka bir yöntem ise kıyafetteki lekeli olan kısma vazelin sürerek lekenin yumuşamasını sağlayabiliriz.E ğer kıyafetteki motor yağı lekesi kurumuşsa o bölgeyi bıçak yardımıyla hafifçe kazımamız gerekir. Kıyafetinizi yıkama kurallarına göre yıkamayı unutmayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.