Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MPV Nedir? MPV Yüksekliği veya Düşüklüğü Tehlikeli mi?

MPV nedir? Mean Platelet Volume, yani ”ortalama trombosit hacmi” manasına gelen bir değerdir. MPV, kandaki trombosit seviyelerini gösterir ve kan testi yapılarak elde edilir. Trombositler, kanın pıhtılaşmasını sağlarlar ve kırmızı kan hücreleri gibi kemik iliklerinde üretilirler. Bu yüzden trombosit tetkikleri oldukça önemlidir. Herhangi bir yaralanma ile karşılaşıldığında, kanın pıhtılaşmasına etki ederek, kanamanın durmasını sağlarlar. National Library of Medicine Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin verileri ele alındığında, optimum trombosit miktarı, mikrolitre kan başına 150.000 ile 400.000 aralığındadır. En doğru sonuca ulaşabilmek için MPV değerlerinin, trombosit yani PLT değerleriyle birlikte ele alınması gerekir.

MPV Kan Değeri

MPV kan değeri belirlenirken, femtolitre (fL) ölçü birimi kullanılır. Femtolitre, laboratuvar ortamlarında kullanılan bir ölçüm birimidir. 1 femtolitre, 1 litrenin katrilyonda biridir.

 • İdeal MPV değerleri, 7.5 fL ile 11.5 fL arasındadır. Bu sayılar, trombositlerin 2.65 ile 2.8 mikrometre çapında olduklarını gösterir.
 • MPV değerleriniz 9.7 fL ile 12.8 fL arasında da olabilir. Bu değerler de sağlığınız için normal görünmektedir.

Ancak bu değeri ölçtürmek için gittiğiniz bazı laboratuvarlar farklı bir ölçü birimi kullanıyor olabilirler veya ideal değer aralıklarında küçük esnekliklere yer verebilecek teknikler uyguluyor olabilirler.

MPV Kan Testi

MPV Kan Testi

MPV testi, son derece kolay uygulanabilir bir tetkiktir. Hatta yıllık normal muayenenizin bir parçası olarak da yapılabilir. Damarınızdan alınan kan ile gerçekleştirilecek kadar basittir. Normal bir kan verme işlemi gibi düşünebilirsiniz. Kan alınan yerde birkaç günlük normal olan şişme veya morartı görebilirsiniz. MPV kan testi aracılığıyla, vücutta üretilen trombosit miktarını ve bu sayıya herhangi bir şekilde etki edebilecek hastalıklar hakkında bilgi edinmiş olursunuz. Yani, kanınızdaki MPV oranının düşük ya da yüksek olduğunu bu şekilde öğrenebilirsiniz. Birçok insan, bilmediği bir konu olduğu için kolayca paniğe kapılabilmektedir. Ancak gayet kolay bir tedavi ile bu sorunlar giderilebilir.

MPV Yüksekliği Nedir ?

Kan değerinde MPV yüksekliğine neden olan birçok farklı sebep bulunmaktadır. Bu sorun bazı insanlar tarafından gözden kaçırılmaktadır. Çünkü kanda ortaya çıkan MPV yüksekliği, vücudunuzda bir yara izi veya bir grip gibi fiziksel bir belirti ile ortaya çıkmaz. Laboratuvar ortamında gerekli olan kan testlerini yaptırmadan bu sorunun farkına varamazsınız. Bu sorun direkt olarak vücuttaki kan pıhtılaşmasını etkiler. MPV kan değeri yüksekliğiniz ne kadar ileri seviyeye ulaşırsa, kanınızın damarlarınız içindeki pıhtılaşması da o kadar kolay bir seviyeye gelecektir. ”MPV yüksekliği tehlikeli mi?” kanınız bu kadar yüksek bir seviyede pıhtılaştığında özellikle kalp sorunları olmak üzere, vücudunuz için ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda gerekli olan tedaviyi en kısa süre içinde yaptırmanız gerekir.

MPV Yüksekliği Belirtileri

 • Derinizde herhangi küçük bir kesik olduğunda dahi kanamanın kolay kolay durmaması.
 • Burnunuz normalde olandan çok daha fazla kanaması, derinizde kırmızı benekler veya lekeler oluşması, vücudunuzda sebepsiz morarmalar oluşması.
 • Kanınızda uzun süreli bir MPV yüksekliği olması sonucunda, pıhtılaşmanın kolaylaşmasından dolayı damarlarınızda iltihaplar ortaya çıkar.
 • Kanda MPV yüksekliği, lösemi ile ilgili problemlere de yol açabilir.
 • Bir diğeri de dalak rahatsızlıklarıdır. Eğer devamlı olarak dalak rahatsızlığı yaşıyorsanız bu da bir belirti olabilir. Bu rahatsızlığı çeken kişilerde yapılan testlerde kanda MPV yüksekliği görülebilmektedir.

MPV Neden Yükselir?

şeker ölçüm aleti

 • Şeker hastalığınız varsa, kanınızın barındırdığı HPV seviyesinde farklılıklar meydana gelebilir. Eğer belli aralıklar içinde kan ölçümlerinizi yaptırırsanız bu sorunun ortaya çıkmasına engel olabilirsiniz.
 • Kan zehirlenmesi: Damarlarınızda meydana gelen iltihap sorunlarından dolayı muayene olduğunuzda, kan zehirlenmesinin ortadan kalkması için kanınıza trombosit verilecektir. Bu da kandaki MPV seviyesini yükseltir.
 • Eğer kan kanseri hastasıysanız; bu hastalık kandaki trombosit sayısını artırır. Bu etki de MPV değerinin yükselmesine neden olur.
 • Eğer yakın bir zamanda herhangi bir rahatsızlıktan dolayı cerrahi müdahale geçirdiyseniz, MPV değerleriniz yükselebilir.
 • Preeklampsi, kadınlarda MPV değerini yükseltebilir. Preeklampsi, idrarınızda bazı olumsuz belirtilerin görüldüğü hamilelik zehirlenmesidir.
 • Immun trombositopeni, trombositlerin zarara uğradığı bir hastalıktır. Trombositlere zarar vermesinden dolayı da MPV değerinin yükselmesine yol açar.
 • Valvüler kalp rahatsızlıklarınız bulunuyorsa MPV değerinizin yükselmesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz.
 • Sigara gibi vücuda zararlı olan alışkanlıklar ve obezite
 • Ağır kanama yaşama
 • Miyeloproliferatif hastalıklar
 • B12 vitamini ya da folat yetmezliği
 • Yüksek kolesterol
 • Yüksek tansiyon
 • Damar iltihapları.

MPV Yüksekliği Tedavisi

MPV yüksekliği yaşıyorsanız bir dahiliye uzmanına muayene olmanız gerekir. Laboratuvar ortamında yapılacak tetkiklerden sonra, bulguları bulunan hastalık veya enfeksiyon türüne göre de tedaviniz değişiklik gösterecektir. MPV yüksekliğinin standart, genel kabul görür bir tedavisi yoktur.

MPV Düşüklüğü Nedir ?

kan

MPV düşüklüğü, trombositlerin optimum orandan daha küçük olması demektir. Bu durumdaki trombositler genellikle daha yaşlı olma eğilimi gösterirler. MPV optimum değerleri 7.5 fL ile 11.5 fL arasındadır. Bu değerin yetişkinlerde 7 fL’nin altında olması MPV düşüklüğünün işaretidir. MPV düşüklüğü, kemik iliklerininin yeni trombositleri üretememesi anlamına da gelir. Bu da kanın pıhtılaşmasına doğrudan etki eder. Dolayısıyla kanınızda MPV düşüklüğü gözlendiyse, kanınızın pıhtılaşması da bir o kadar zorlaşır. Bu durum, herhangi bir yaralanma veya derinizdeki bir yırtılma durumunda akan kanın durmayacağı anlamına gelir.

MPV Neden Düşer?

 • Böbrek yetmezliği: Eğer MPV değeriniz düşük olmasına rağmen, trombosit sayınız normal seviyede ise bu böbrek yetmezliğini gösteriyor olabilir.
 • Vücuttaki trombosit miktarını düşürecek bazı ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilaçlar MPV değerinizi düşürebilir.
 • Kansızlık, lupus benzeri hemolitik hastalıklara maruz kalan hastaların MPV değerleri, normalde karşılaşılandan daha alt seviyede olabilir.
 • İltihaplı hastalıklar: Eğer MPV değeriniz düşükken, tam tersi olacak şekilde trombosit sayınız fazlaysa; bu iltihaplı bir hastalığa maruz kaldığınıza işaret edebilir. MPV düşüklüğü viral enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Bunlar içinde en çok bilineni AIDS’tir.
 • Kemoterapi ilaçları MPV düşüklüğüne sebep olabilmektedir.
 • Eğer MPV kan değeriniz ve aynı zamanda vücuttaki trombosit miktarınız da düşükse; kan kanserinden şüphe edilebilir.
 • Enfeksiyonlar ve kansızlık.

MPV Düşüklüğü Tedavisi

MPV düşüklüğünden muzdaripseniz, yine MPV yüksekliğinde olduğu gibi, bir sağlık kuruluşunun Dahiliye (İç Hastalıkları) bölümüne görünmeniz gerekmektedir. Yapılan çeşitli tetkikler sonucunda, MPV düşüklüğünüzün nedeni belirlenip, durumunuza uygun bir tedavi programı uygulanacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.