Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Halk arasında MS olarak bilinen bu hastalık multiple skleroz anlamına gelmektedir. Oto-bağışıklık sisteminde meydana gelen düzensizliklerde oluşan ilerlemedir. Sisteminizin vücudu sağlıklı tutmak için yanlışlıkla, günlük faaliyetlerinizi gerçekleştirdiğiniz organlara saldırmasıdır. Sinir hücreleri hasar görür. Bu da beyin ve omurgada hasar oluşacağı anlamına gelir.

MS hastalığı 1868 yılında keşfedilmesine rağmen, hala bir gizem özelliği taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre MS, sinir hücrelerinde meydana gelen tahriş ile oluşmaktadır. Ancak bu tahrişin sebebi halen bilinmemektedir. Bu hastalıktan dünya çapında 2.3 milyon insan etkilenmiştir. Kadınların bu hastalığa yakalanma ihtimalleri erkeklere göre 2 kat fazladır. Hastalığın ilk belirtileri genellikle 20-40 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Belirtiler genellikle ortaya çıkar ve kaybolur. Çok ilerleyen durumlarda görme işlevinde büyük kayıplar yaşanabilir. 

Ayrıca oldukça da hileli bir hastalıktır. Belirtileri pek çok diğer hastalık ile aynı özelliği gösterir. Bu yüzden insanlar genellikle yanılgıya düşmektedirler. MS teşhisi tam da bu yüzden bazı durumlarda yıllar hatta on yıllar almaktadır. Sadece bu konuda uzman bir doktor tarafından, uygun testler yapılarak teşhis edilebilir.

MS Sebepleri Nelerdir?

Doktorlar MS sebeplerini birincil, ikincil ve üçüncül olmak üzere 3 farklı grup altında incelemişlerdir.

 • Birincil sebeplerde, omurganın ve beynin etrafında bulunan koruyucu kılıflar zarar görmektedir. Bu hasar beyin ile vücut arasındaki sinyal alışverişinin giderek dahada zorlaşması ile ortaya çıkar. Birincil sebepler sonucu halsizlik, görme kaybı, bağırsak problemleri, titreme, karıncalanma, uyuşma, felç ve denge kayıpları ortaya çıkar. Fiziksel terapi ile bu durumlar kontrol altına alınabilmektedir.
 • İkincil sebeplerde ise doktorlar genelde birincil sebeplerde ortaya çıkan ve tehdit edici durumlardan sakınılması şeklinde işleyen bir süreç söz konusudur.
 • Üçüncül sebeplerde ise sosyal, psikolojik ve işle alakalı problemler yaşanır. Örnek olarak MS araba kullanmanıza veya yürümenize izin vermez. Bu yüzden işinizi düzgün bir şekilde yapamayabilirsiniz. Ayrıca belirtileri kişiden kişiye değişebileceği için kendinizi başka MS hastaları ile kıyaslamanız da yanlış sonuçlara varmanıza sebep olur.

MS Belirtileri Nelerdir?

Yazımızın bu kısmında MS hastalığının olası belirtilerini inceleyeceğiz. Böylece herhangi bir belirti oluştuğunda kafanızda bir fikir oluşabilecek ve doktorunuza giderek teşhis yaptırabileceksiniz. MS belirtileri ise;

1.Görme Problemleri

2011 YILI BUTCE GORUSMELERINE TBMM GENEL KURULUNDA DEVAM EDILDI. GORUSMELERE KATILAN SANAYI VE TICARET BAKANI NIHAT ERGUN KONUSMA YAPTI. (ANADOLU AJANSI - DILEK MERMER) (20101220)

MS hastalığının en yaygın belirtilerinden biri de görme sıkıntılarıdır. Oluşan tahriş optik sinirleri etkiler ve görme merkezine hasar verir. Bu durumda her 2 gözde de bulanık görüntü, çift görme ve görüş kabiliyetlerinde kısıtlamaya sebep olur. Görme kaybını anlık olarak fark etmeyebilirsiniz. Çünkü bu durum yavaş ilerleyen bir süreçtir.

2.Uyuşma ve Karıncalanma

karınca

MS hastalığı beyindeki ve omurgadaki sinirleri etkiler. Bu durumda vücudun diğer kısımlarına karışık sinyaller yollanmasına neden olur. Hatta bazı durumlarda sinyal gönderilmesi tamamen kesilir. Sonuç olarak belirli vücut kısımlarında uyuşma ve karıncalanma meydana gelir. Oluşan bu uyuşukluklar yüzde, kollarda, bacaklarda veya parmaklarda meydana gelebilir.

3.Ağrılar ve Spazm

spazm

Kronik ağrılar ve istemsiz kas ağrıları da oldukça yaygın MS belirtileridir. Yapılan bir araştırmaya göre MS hastalığına sahip kişilerde kronik ağrıların oluşması oldukça muhtemeldir. Bir diğer belirti de kas sertleşmeleri ve spazm oluşmasıdır. Kas sertliklerinde veya eklemlerde meydana gelen ağrılar kontrol edilemez bir şekilde gerçekleşir.

4.Halsizlik

halsizlik-nedenleri_646x340

Yorgunluk ve halsizlik durumları MS hastalığının erken aşamalarında meydana gelen belirtilerden biri olup, görülme olasılığı yüzde 80’dir. Oluşan tüm bu durumlar omurgadaki sinirlerin bozulması ile gerçekleşir. Yorgunluk ve bitkinlik durumları birkaç hafta içerisinde meydana gelir ve ilk olarak bacakların çok çabuk bir şekilde yorulması ile belirir.

5.Denge Problemleri

denge-sorunlari-sosyal-yasaminizi-etkilemesin

Baş dönmesi ile gerçekleşen bu durum, MS hastalığının belirtileri arasında yer almakta ve koordinasyon ve dengenin bozulması ile meydana gelir. Doktorunuz bu durumu yürüme bozukluğu olarak yorumlayabilir. MS hastalığında oluşan bu denge sorununa ek olarak sürekli oluşan baş dönmesi, sersemlik ve sürekli mide bulantısı hissi de eklenebilir. Ani bir şekilde ayağa kalkınca bu belirtiler oluşabilmektedir.

6.Diğer Belirtiler

ms

Bu belirtiler tüm MS hastalarında aynı şekilde gerçekleşmez ancak genel olarak görülebilen durumlar olduğu için yine de not etmekte fayda vardır. MS hastalığına sahip kişilerde görülebilen diğer belirtiler ise saç dökülmesi, nöbet geçirme, kontrol edilemeyen titreme, nefes sorunları, yutma zorlukları ve konuşma problemleri olarak sayılabilmektedir.

MS Risk Faktörleri Nelerdir?

Gelişen MS ile birlikte oluşabilecek çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Yaş: MS herhangi bir yaşta oluşabilmektedir. Ancak çoğunlukla 15-60 yaş arasındaki kişileri etkilemektedir.
 • Cinsiyet: Daha önce de bahsettiğimiz gibi kadınlarda MS hastalığının gelişimi erkeklere göre 2 kat daha fazla risk faktörü içermektedir.
 • Aile Geçmişi: Anne, baba ve kardeşlerde oluşan MS hastalığı sizin de MS geçirme ihtimalinizi arttırmaktadır.
 • Enfeksiyon: Epstein-Barr gibi pek çok virüs türü MS ile ilişkili olup, çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilmektedir.
 • İklim: Ilıman bir iklim tipine sahip olan ülkeler de MS görülme ve gelişme şartları da artmaktadır. Bu ülkeler arasında Kanada, ABD, Yeni Zenlanda, Güney Avustralya, Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de yer almaktadır.
 • Sigara: Yapılan çeşitli araştırmalara göre pek çok hastalığa sebebiyet veren sigara aynı zamanda, MS hastalığına da yol açabilmektedir.

MS Komplikasyonları Nelerdir?

MS hastalığına sahip olan insanlarda gelişme olanağını daha iyi bulan birtakım hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kas sertliği veya spazmlar,
 • Mesane, bağırsak ve cinsel fonksiyonlar sorunları,
 • Unutkanlık ve ruh hali değişiklikleri gibi mental sorunlar,
 • Depresyon,
 • Epilepsi gibi pek çok rahatsızlık MS hastalığı geçiren kişilerde daha rahat bir şekilde gelişme imkanı bulur. Bunun sonucu olarak yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıkların gelişme riski, MS hastalarında çok daha fazladır.

MS Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda görülen belirtiler sonucu bir hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Böylece doktorunuz tarafından yapılacak birkaç test ile hastalığın teşhisi konulabilecektir. Bu testler;

 • Sinir fonksiyonlarındaki düşüşü ölçmek için nörolojik test,
 • İç gözdeki ve tepki sürelerindeki gecikmeyi tespit etmek için göz testi,
 • Uzun bir iğne ile omurgadan bir sıvı alınıp test edilmek sureti ile omurga testi, MS hastalığını belirlemek amacı ile doktorunuz tarafından yapılan incelemeler arasında sayılabilir.

MS Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak MS hastalığının herhangi bir çaresi yoktur. Ancak tedavi olarak vücut organlarına olan saldırıların hızını yavaşlatmak ve hastalığın oluşan belirtilerini azaltmak amacı ile çeşitli önlemler alınmaktadır. Çok ileri durumdaki hastalık için herhangi bir tedavi uygulanamamaktadır. Oluşan belirtileri ve hastalığın ilerleyen sürecini yavaşlatmak için birtakım ilaçların alınması ve belirlenen periyotlar arasında kullanılması doktorunuz tarafından tavsiye edilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.