Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MS Hastalığı

Multipl Skleroz hastalığı olarak da bilinen MS Hastalığı, bağışıklık sisteminde meydana gelen çeşitli bozukluklar sonucunda omurilik ve beyinde ortaya çıkan çok sayıda plak ile birlikte kendini gösterir. Genç yaşlarda da görülebilen bu hastalık ülkemizde 35.000, dünyada ise 3 milyon kişiyi etkisi altına almış bulunuyor. MS hastalığı kendisini ataklar halinde belli etse de uygun bir tedavi ve düzenli takipler sayesinde hastalığı kontrol altına almak da mümkündür. Şimdi sizlere Multipl Skleroz hastalığından ve bu hastalığın detaylarından bahsedeceğiz.

MS Hastalığı Nedir?

Halk arasında MS hastalığı olarak bilinen ve Multipl Skleroz açılımına sahip olan bu hastalık, kaslarda güçsüzlüğü, hareket aksaklığına, konuşma ve görme bozukluklarına, dengesizliğe ve kısmı felce yol açan belirtilere sahip olup, ataklar halinde kendini gösterir ve kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla görülür.

Multipl Skleroz hastalığı, sinir sisteminin omurilik ve beynin yangısal yani inflamatuar bir hastalığı olarak karşımıza çıkar. Özellikle santral sinir sisteminde yer alan beyaz madde yapılarının hastalanması sonucu oluşur. Santral sisteminin kendi içinde bu vücudun geri kalanı ile arasındaki iletişimi sağlayan beyaz madde, sinir liflerinden meydana gelir.

Multipl Skleroz hastalığına yakalanmış kişilerin santral sisinr sistemlerine bakıldığı zaman bu beyaz maddelerde lezyon ya da plak adı verilen hasarlı bölümler görülür. Bu hasarlı bölgelerde sinirin etrafında yer alan miyelin isimli maddenin azaldığı görülür. Multipl Skleroz hastalığının önceden tespit edilmesi mümkün olmadığı gibi oldukça değişkenlik gösterdiği de bilinir. Bu hastalığı tanımlayabilmek işte bu sebeple oldukça zor olur. Sinir sisteminde etkilenmiş olan yerler ve bu yerlerin etkilenme derecesine göre Multipl Skleroz hastalığının şiddeti ve tipi hastadan hastaya göre değişim gösterir.

Multipl Skleroz hastalığının belirti ve tedavisi kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Hatta öyle ki aynı belirtilere sahip olan iki adet Multipl Skleroz hastası ile karşılaşmak mümkün olmaz. Bu durum, hastalar arasında farklılık gösteren bu hastalığın zamanlamasını, göstermiş olduğu belirtilerin şiddetini ve beyinde kapladığı yeri farklı kılar. Multipl Skleroz hastalığı söz konusu olduğu zaman omurilik yada beyin tarafından kontrol edilen bir fonksiyonda yarı ya da tam kayıp görülür.

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Multipl Skleroz hastalığının belirtilerinin kişiden kişiye göre değiştiğini söylemiştik. Multipl Skleroz hastalığına yakalanmış kişiler, aşağıda yer alan maddelerdeki belirtileri ataklar, düzelmeler ve ağır ağır kötüleşen bir seyir ile izleyebilir.

 • Karıncalanma, iğnelenme, uyuşukluk
 • Spazm, kramp, kas sertliği
 • Vücudundan tek bir kol ya da bacağında ya da her ikisinde birden güç kaybı
 • Çift görme ve görme kaybı
 • Kabızlık
 • İdrar aciliyeti ve idrar kaçırma
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları
 • Bulantı ve denge kaybı
 • Konuşma bozukluğu
 • Kısa süreli hafıza sorunları
 • Yutkunmada zorluk çekme
 • Depresyon
 • Yorgunluk

Multipl Skleroz hastalığı ilk olarak bacak ya da kolda kuvvet azalması şeklinde belirtiler gösterir. Multipl Skleroz hastaları genellikle duyu bozuklukları, denge bozuklukları, çift görme ve bulanık görme gibi belirtiler doğrultusunda hastaneye başvurur.

Multipl Skleroz hastalığının belirtileri miyelin ile doğrudan ilişkili olduğu için bu noktaya dikkat etmek gerekir. Miyelin isimli bir tür kılıf, merkezi sinir sisteminde yer alan sinir liflerini çevreleyerek korur. Bu kılıfın hasara uğraması halinde plak ya da lezyonlar oluşur. Miyelin yalnızca sinir liflerini korumaz aynı zamanda görevlerini yetirme konusunda onlara yardımcı olur.

Miyelinin yok olması ya da hasar görmesi halinde ise beyinden gelen ya da beyine giden elektrik uyarılarının sinirler tarafından iletilme kapasitesi sekteye uğrar ve bu da Multipl Skleroz hastalığı belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu noktada en belirgin şekilde hissizlik, karıncalanma, uyuşma, denge sorunları, halsizlik, kas sertleşmesi, görme bozuklukları, ataksi yani dengesiz yürüme, bozuk konuşma, mesane ya da bağırsak sorunları, ısıya hassasiyet, kısa süreli bellek problemleri ve cinsel işlev sorunları görülür.

MS Hastalığı Neden Olur?

Multipl Skleroz hastalığı söz konusu olduğu zaman akla kalıtsal yani genetik olup olmadığı sorusu gelir. Multipl Skleroz hastalığının oluşmasında genetik faktörler oldukça etkili olur. Multipl Skleroz hastalığının neden ortaya çıktığı hakkında çeşitli düşünceler olsa da bu henüz yeterli değildir. Her ne kadar Multipl Skleroz hastalığının belirti ve sebepleri kişiden kişiye göre değişim gösterse de bu hastalığın genetik kökeni herkes için geçerlidir. Şimdi sizlere Multipl Skleroz hastalığının neden olduğunu birkaç madde ile açıklayalım.

Çevresel Faktörler: Cıvaya ya da organik çözücüye maruz kalma, radyasyon ya da böcek ilaçlarına temas etme.

Etnik Köken: Kuzey Afrika ve Kafkas kökenli kişilerde bu hastalığın ortaya çıkma olasılığı bulunur. Sarı ve kısmi olarak siyah olan ırkta koruyuculuk beyaz ırka göre daha fazla olur. Amerika, Kuzey Avrupa ve Kanada’nın kuzey bölümlerinde bu hastalık yüksek oranda görülürken, Ekvator bölgesinde bu hastalığı az rastlanır.

Virüslerin Etkisi: Varisella zoster ve herpes virüslerine maruz kalan kişilerde ileride bu hastalık ortaya çıkabilir.

Katılım: Çevresel etkenlerden nasibini alan genetik faktörler, bu hastalığı tetikler.

Genetik Faktörler: Multipl Skleroz hastalığına sahip olan baba ya da annenin çocuklarında aynı hastalığa rastlanma oranı aynı yaş grubunda yer alan toplumun diğer üyelerine kıyaslandığı zaman 7 ile 10 kat arasında artış gösterse de genetik faktör tek sebep olarak karşımıza çıkmaz. Öyle ki tek yumurta ikizlerinden birinde Multipl Skleroz hastalığı %25 oranında ortaya çıkacakken diğer ikizde böyle bir belirti görülmeyebilir.

Diğer: Vitamin yetmezliği ve diyet, alerjik reaksiyonlar, anne karnında gerçekleşen biyokimyasal olaylar, beyin ve kan arasında yer alan bariyerin hasar görmesi.

MS Hastalığının Teşhisi Nasıl Koyulur?

Multipl Skleroz hastalığının tanısı kolay bir şekilde konulamaz zira bu hastalığın teşhisinde kullanılması için geliştirilmiş herhangi bir test bulunmuyor. Multipl Skleroz hastalığının tanısının koyulabilmesi için belirtilere göre diğer olasılıkların elenmesi gerekir. Multipl Skleroz hastalığının tespit edilmesinde aşağıda yer alan yöntemler kullanılır;

MRI: Beyin ve omurilik filmleri çekilerek detaylı bilgilere ulaşılır. Bu sayede lezoynlarını soluk alanları tespit edilir.

Beyin Omurilik Sıvısı: Beyin omurilik sıvısının incelenmesi ile birlikte miyelin proteini ve ligkinal bandlara rastlamak mümkün olur.

Uyarılmış yanıtlar: Üç farklı ana tipe sahip olan ve sinirlerin ileti hızını ölçmeye yarayan bu teknik, hasarlı miyelin kılıfa sahip olan sinirlerin, iletileri daha yavaş iletmesi sebebi ile kullanılır. Görsel uyarılmış yanıtlar, görme ile ilgili, işitsel uyarılmış yanıtlar işitme ile ilgili ve smatsensriyel uyarılmış yanıtlar da bacak ve kollardaki duyusal sinirleri inceler.

MS Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

MS hastalığının tedavisi kişiden kişiye göre değişim gösterir ve mümkün olduğu kadar tedaviye erken bir şekilde başlanmalıdır. Genel olarak 20 ve 50 yaşları arasında karşılaşılan bu hastalık, ne kadar erken başlarsa o kadar sert etkilere sebep olur. MS atağı sıklıkla gerçekleşebileceği gibi bir kez gerçekleştikten sonra bir daha kendini göstermeyebilir.

Kendisini ataklar halinde göstermeyen ve düzelmeye imkan tanımayan ve sürekli bir şekilde ilerlemeye devam eden formlar oldukça ağır sonuçlara yol açar. Ara vermeden devam eden Multipl Skleroz hastalığı atakları da bulunur. Bu ataklar sırasında tedaviye bir an önce erken başlanması gerekir. Önemli olan Multipl Skleroz hastalığının ileride hasara yol açmamasını sağlamak olur.

Multipl Skleroz hastalığının tedavisinde aşı büyük bir rol oynar. Multipl Skleroz hastalığının ataklarının tespit edilmesi ile birlikte soluğunuzu hastanede almanız gerekir. Multipl Skleroz hastalığının tanısı yukarıda yer alan yollar sayesinde konulabilir.

Bu hastalığın tam olarak bir tedavisi olmadığı için yaşanan ve gelecekte yaşanacak olan atakların etkisini azaltma yönelik tedavi yöntemlerini uygulanması gerekir. Multipl Skleroz hastalığı sebebiyle sürekli bir şekilde atak geçiren kişilere aşı yapılır.  Bu aşılar atakların ardından engel kalınma olasılığını da azaltır. Çok sık atak geçiren hastalara interferon tedavisi uygulanır.

Kronik Multipl Skleroz hasta olma riskine sahip olan ve tek atak geçiren hastaların bağışıklık sistemlerini baskılayacak şekilde koruyucu tedavilerin yapılmaması gerekir. Bu tür tedavi yöntemleri ciddi risklere yol açar. Bu sebepten dolayı da tedavinin uzman doktorlar tarafından yapılması önem taşır.

Bu noktada bireylerin sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durması, sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmesi, yorucu iş ve etkinliklerden uzak durması, depresyondan uzak durması, hareket etmesi ve sauna gibi Multipl Skleroz hastalığı şikayetlerini arttıracak türden ortamlar yerine ılık suyu tercih etmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.