Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MS Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Tıp dilinde multipl skleroz olrak bilenen MS hastalığı, beyin ve omuriliği etkileyen hastalıklardan biridir ve otoimmün hastalıklar grubuna girer. Yani vücudun savunma sistemi kendi kendine saldırarak hastalık üretir. Bu hastalıkta bağışıklık sistemi sinirleri koruyan miyelin dokusuna saldırır. MS hastalarında, beyaz madde denilen, santral sinir sisteminin kendi içerisinde ve vücudun diğer bölümleriyle iletişim kuran sinir liflerinde lezyon ya da plak adı verilen hasarlı bölgeler görülür.

Hastalık öldürücü değildir, ancak kişinin yaşam kalitesini ciddi derecede düşürür. Daha erken ve daha geç yaşlarda görülse de genellikle 20 ve 40 yaş arasında yaygındır. Erkeklere oranla kadınların MS hastalığından daha çok etkilendiği bilinir. Tedavisinde ise ilaçlara ek olarak, fizik tedavi, düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, yaşam tarzında değişiklik önerilir.

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişir. Belirtilerin biri ya da birkaçı aynı anda görülebilir. Ancak yaygın olan belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Kollarda ve bacaklarda uyuşma, hissizlik, karıncalanma,
  • Bulanık veya çift görme,
  • İdrar kaçırma,
  • Cinsel isteksizlik,
  • Hafıza problemleri,
  • Yorgunluk,
  • Konuşma problemleri,
  • Denge kaybı,
  • Baş dönmesi ve titreme,
  • Kabızlık.

MS hastalığı teşhisi için ayrıntılı nörolojik inceleme gerekir. Beyin ve omirilik manyetik rezonans (MR) görüntüleme ile detaylı olarak görüntülenir. Merkezi sinir sisteminin uyaranlara verdiği yanıtı ölçen, ‘uyarılmış potansiyeller’ olarak adlandırılan testler yapılır. Beyin ve omurilik sıvısı incelenir.

MS Hastalığının Tedavisine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Hastalık teşhisi konulduktan sonra bitkilerden yardım alarak hastalık semptomlarının hafifletilmesi sağlanabilir. MS hastalarını rahatlatacak birkaç bitkisel çözüme değinirsek:

1. Zencefil

Yoğun miktarda antienflamatuar madde içeren zencefil çok eski çağlardan beri insanların şifa bulduğu bitkiler arasındadır. Çok güçlü bir ağrı kesicidir ve iltihapları azaltır. MS hastaları, her akşam bal ile karıştırarak yiyebilir. Bir bardak süte konulacak zencefil tozu da bu hastalığın sıkıntılarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

2. Zerdeçal

Zencefil gibi birçok faydası bulunan zerdeçal bitkisi de ağrılara ve iltihaplara karşı savaşacaktır. Zerdeçal yemeklere konulabileceği gibi, süt ile karıştırılarak tüketilebilir.

3. Yeşil Çay

Antioksidan özelliği sayesinde hastalığın seyrini yavaşlatacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, kişinin başka rahatsızlıklardan etkilenmesini önler. İltihap geçirici etkisi vardır. Her gün demlenerek hazırlanan bir bardak yeşil çay tüketilebilir.

4. Papatya

Aynı anda hem antioksidan hem de antienflamatuar özelliği bulunan papatya MS hastalığının şikayetlerini hafifletir. Bir bardak kaynar suya atılacak bir tatlı kaşığı papatya, beş dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Papatya haricen de kullanılabilir. Bunun için, haftada iki kere banyo suyuna eklenecek papatya suyu ile yıkanılabilir.

5. Ayurveda Otu

Her sabah bir bardak ılık süt içerisine karıştırıp içilecek ayurveda otu ağrı, yorgunluk ve anksiyetenin de hafiflemesini sağlar. Bu ot beyni uyararak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

6. Gingko Biloba

Asya ve Çin’de eski zamanlardan beri kullanılan bu bitki bir çeşit antienflamatuardır. Ancak kullanım sırasında mutlaka doktora danışılmalıdır.

7. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin MS hastalığı ile direkt bir bağlantısı bulunmaz. Ancak elma sirkesi yenilen besinlerdeki vitaminlerin daha fazla emilmesini sağlar. Dolayısıyla vücut daha sağlıklı ve enfeksiyonlara karşı daha dirençli olur. Elma sirkesini içemeyenler bir bardak suya iki kaşık sirke ve biraz bal ekleyerek tadını hafifletebilirler.

8. Omega 3

Omega 3 yağ asitleri beyin fonksiyonlarının artmasına, kas ve kan aktivitelerinin hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca MS hastalığının etkilediği merkezi sinir sistemi için de koruyucudur. Omega 3 en çok balıkta bulunur. Bunun dışında keten tohumu, kabak çekirdeği, yoğurt, süt, ceviz, peynir önemli miktarda omega 3 barındırır.

MS hastalığının tedavisini destelemek için kullanılacak her türlü bitkisel destek, mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Bilindiği gibi kullanılan ilaçlar ve bitkiler birbirinin etkisini hafifletebildiği gibi aynı anda kullanılmaları faydadan çok zarar getirebilir. Bitkisel destek alırken de hepsini aynı anda değil, kişinin rahatsızlığına iyi gelenler seçilerek uygulanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.