Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Muhtemel Doğum Tarihi Hesaplama

Hamilelikten sonra tüm ebeveynler bebeklerin gelişimlerini merak eder. Bebeğin cinsiyeti, boyu, kilosu derken hamileliğin sonlarına yaklaşıldığında doğum tarihi hesaplanmaya başlanır. Doğum tarihini aşağı yukarı bilmek, ailelerin hazırlık yapması ve anne adayının doğuma kendini hazırlayabilmesi için çok önemlidir. Ancak doğum tarihi net bir şekilde belli değildir. Doğum tarihinin isabetli bir şekilde tahmin edilebilmesi için anne adayının son adet tarihi baz alınabilir. Bu her ne kadar mutlak bir tarih belirlemek için yeterli olmuyorsa da yaklaşık doğum tarihi tespiti açısından önemlidir.

Normal doğum, bebeğin normal yollardan doğması anlamına gelir. Bebek doğum kanalına girer ve rahimden dışarı çıkar. Bebek ve anne sağlığı için en güvenli doğum şekli normal doğumdur. Normal doğumun olup olmayacağı, yapılacak olan düzenli muayeneler sonucunda doktorunuz tarafından belirlenir. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca düzenli olarak doktor kontrolüne gitmenizde fayda var. Normal doğumun olup olmayacağı yaklaşık olarak 22. haftada belli olur. Eğer ters giden durumlar olmazsa ve bebeğin başı, annenin pelviks kemiğinden büyük değilse normal doğum gerçekleşir. Normal doğum zamanı 38. hafta ile 40. hafta arasında bir güne denk gelir.

Muhtemel Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Doğum tarihini tahmini olarak hesaplayabilmek için son adet tarihinizi bilmeniz gerekir. Bunun dışında doktorunuz, doğum tarihinizi çok ufak sapmalarla size söyleyecektir. Bu konudaki en net bilgiyi bebeğinizin gelişimini takip eden doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Doğum Ne Zaman Gerçekleşir?

Normal seyreden bir hamilelikte, düşük yapma riski bulunuyorsa doğum 40. haftada gerçekleşir. 37 ve 40 haftaları arası normal doğumun gerçekleşmesi beklenir. Bu dönemlerde bebeğin tüm gelişimleri tamamlanmıştır. Ancak düşük tehlikesi gibi bazı sebeplerde doğum erken de olabilir. Bazı durumlarda da bebeğin geç gelmesi söz konusu olabilir. Bu durumda doğum 41. ya da 42. haftada gerçekleşebilir.

Doğum Tarihi Geçerse Ne Yapılmalıdır?

Doğum tarihi normalde son adet tarihinize göre hesaplanır ve 40. haftaya göre söylenir. Ancak bu tarihte bazen sapmalar olabilir. Doktorunuzun doğum tarihini belirlemesinde ilk aylarda yapılan ultrason muayenesi etkilidir. Bu aylarda size verilen ultrason görüntülerini kesinlikle saklamalısınız. Eğer hamileliğiniz 40. haftasına geldiyse ve halen doğum gerçekleşmediyse, doktorunuz tarafından bazı testler yapılacaktır. Bu testler sonucunda herhangi bir sorun yoksa normal doğum süresi olarak 42. haftaya kadar beklenebilir. Ancak yapılan testlerin sonucunda olumsuz bir duruma rastlanırsa, sezaryen doğum ile gebeliğin sonlanması sağlanır yani doğum gerçekleştirilir.

Sezaryen Doğum Ne Zaman Yapılır?

Sezaryen doğum, anne adayının isteğine bağlı olarak yapılabildiği gibi, gerekli görülen durumlarda da gerçekleştirilir. Bu durumlar;

  • Annenin sağlık durumunun bozulması
  • Bebeğin boynuna kordon dolanması
  • Bebeğin ters pozisyonda doğum kanalına girmesi
  • Bebeği sağlığında sıkıntı olması
  • Bebeğin kakasını ve idrarını anne karnında yapmış olması
  • Bebeğin başının pelviks kemiğinden büyük olması
  • Annenin vajinasında normal doğum için gerekli olan 10 cm’lik açıklığın olmaması şeklinde açıklanır.

Yukarıdaki durumlar söz konusu ise hamileliğin 39. haftasından itibaren sezaryen doğum yapılır. Hamileliği gecikmiş olan ve halen normal doğumun gerçekleşmediği durumlarda da sezaryen doğum yapılabilir. Bu da 41 ve 42. haftalara denk gelir. Eğer sezaryen doğum önceden planlanmışsa, 39. haftada yani normal doğum zamanından 1 hafta önce doğum gerçekleştirilir.

Tahmini Doğum Tarihi Hesaplamak İçin Naegele Yöntemi

Naegele yöntemi, doğum tarihinin tahmini olarak hesaplanması için bulunmuş olan bir yöntemdir. Bu yönteme göre annenin son adet olduğu tarih, gebelik tarihi olarak kabul edilir. Tüp bebeklerde ise bebeğin rahme konulduğu tarihte iki haftalık olduğu kabul edilir. Bu yönteme göre anne adayı son adet tarihine 7 gün ekleyip 3 ay geriye giderse tahmini doğum tarihini hesaplamış olur. Örneğin; Son adet tarihiniz 10 Haziran ise üzerine 7 ekleyip 17 Haziran’ı elde edersiniz. Bundan 3 ay geriye gittiğinizde ise 17 Mart’ı bulursunuz. 17 Mart bebeğinizin tahmini olarak dünyaya geleceği gündür. Son adet tarihiniz 21 Aralık ise üzerine 7 ekledikten sonra 27 Aralık’ı elde edersiniz. Bunun ardından 3 ay geriye gidip tahmini doğum yapacağınız tarihi 27 Eylül olarak hesaplayabilirsiniz.

Naegele yöntemi düzensiz adet olan kadınlarda yanıltıcı sonuçlar verebilir. Eğer düzensiz adet oluyorsanız ya da son adet tarihinizi tam olarak hatırlayamıyorsanız doktorunuzun ultrason ölçümlerine göre tahmini doğum tarihinizi hesaplamanız daha doğru olacaktır. Bu yönteme göre elde edilen doğum tarihinden yaklaşık 1 ya da 2 hafta önce doğum gerçekleşebilir.

Tahmini olarak doğum tarihinizi hesapladıktan sonra, doğum için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu tarihten 3 hafta öncesinde doğum çantanızı hazırlayın. Doğum çantanızın eksiksiz olmasına özen gösterin ve onu hemen alabileceğiniz bir yerde bulundurun. Ayrıca bebeğiniz için tüm hazırlıklarınızı tamamlayın. Bu süre zarfında kendinizi de doğum için hazırlamanız çok önemlidir. Doğum şekilleri hakkında detaylı bilgi edinin ve doğum sonrası yaşayacağınız süreç hakkında bilgi sahibi olamaya özen gösterin. Bu sayede hem doğum sırasında hem de doğum sonrasında zorlanmazsınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.